Tarcza propagandowa w czasach kryzysu. „To jest najwyższy stopień nieprofesjonalności, jaki znam z wypowiedzi światowych.”

Polski przemysł znajduje się nad przepaścią! To już dramat?

Antykryzysowa tarcza zaproponowana przez rząd zakłada koszty w wysokości 212 mld zł.

 

Wyliczenia rządu ostro skrytykował w rozmowie z next.gazeta.pl prof. Andrzej Noga z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, były członek Rady Polityki Pieniężnej. „Te 212 mld zł to jest kwota propagandowa. To jest niedopuszczalne, że rząd wliczył sobie do tarczy ochronnej dla biznesu także to, co robi bank centralny” – komentuje prof. Noga

Okazuje się, że wydatki budżetowe przeznaczone na dopłaty do pensji i pomoc dla osób samozatrudnionych miałyby wynieść zaledwie 30 % tej sumy, czyli ok. 65-70 mld zł.

 

Pozostałe 145 mld zł to m.in. odroczenia składek ZUS, zaliczki na podatek i preferencje kredytowe, a także działania NBP, na które składać się mają m.in. „operacje zasilające banki w płynność – m.in. obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej, operacje repo czy skup obligacji.”

Łatwość, z jaką rząd przedstawia dane dotyczące budżetu, pieniędzy, wydatków, polityki fiskalnej itd., jest zatrważająca. To jest najwyższy stopień nieprofesjonalności, jaki znam z wypowiedzi światowych. Naprawdę. Bardziej nieprofesjonalnych nie widziałem, nawet w Albanii.” – dodaje profesor Noga.

W opinii profesora odroczenie składek ZUS to będzie chwilowe odroczenie upadku wielu firm. „Żeby naprawdę pomóc sektorowi mikro- i małych przedsiębiorców – a jest ich w Polsce 1,8 mln – trzeba by było umorzyć ZUS czy podatki. Chociaż na 3 miesiące.”

Podobne zdanie prof. Noga ma na temat proponowanych przez rząd mikropożyczek, które mają być udzielane w zamian za niezwalnianie pracowników.

Według niego o wiele bardziej sensowne i pomocne byłyby rządowe dopłaty do kredytów. „Wtedy przedsiębiorca weźmie kredyt nie na 5 tys. zł, ale na 500 tys. zł. To byłby prawdziwy restart gospodarki” – mówi ekonomista.

wb

Źródło: next.gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Maciek123454321JacekChermessmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Pan Profesor mówi w sposób zrozumiały dla Polaka-Szaraka i uzmysławia nam w jakiej czarnej dziurze siedzimy. Gdyby w Polsce rządzili odpowiedzialni polityce, wspierani przez prawdziwych fachowców, mielibyśmy takie orędzie do narodu polskiego jakie Pani Kanclerz Merkel skierowała do swoich Rodaków. Moja jednoosobowa działalność zginęła śmiercią tragiczną więc zawieszam ją na 6 miesięcy. Przeprowadzam się do Bonn, gdzie od roku pracuje moja Żona i mieszkają z nią nasze Córeczki. Przestaję słuchać wstrętnych kłamstw Pinokia.

Chermes
Chermes

Jak się to w czasach uczęszczania do podstawówki zwykło mawiać:
– Dwa psy w tarczy. Jeden sra a drugi warczy.

Jacek
Jacek

Codziennie bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że tych udających rząd popaprańców musimy pogonić, bo oni wszystkimi działaniami zmierzają do wyniszczenia Polaków – bo małe jest piękne. A także jak wtedy łatwo będzie zarządzać wszystkim z Nowogrodzkiej.

smętek
smętek

Pogonienie ich nie będzie taką prostą czynnością. Naczelnik powiedział już, że rząd i prezydent muszą współpracować. Oznacza to dla nas tyle, że pisuary wprowadzą rządy totalitarne.

Maciek123454321
Maciek123454321

Ludzie zaczynają być zdesperowani. Takie coś skończy się rozlewem krwi. Kaczywirus o tym doskonale wie, on tylko testuje, jak daleko może się posunąć, ale ponieważ jest tchórzem, to wybory 10 maja zostaną odwołane. Albo zrobią to pisiory wprowadzając stan klęski żywiołowej, albo zrobi to opozycja, kiedy wycofa wszystkich kandydatów. Bosak w sprawie wyborów mówi jednym głosem z opozycją, toteż dogadają się bez trudu. Znowu PiS zagnany do narożnika. Przesunie wybory – źle, bo na jesieni Duda najpewniej przegra, a jeśli będzie przeć do wyborów – wycofają się wszyscy pozostali kandydaci, zostanie smród i obciach. Chorych coraz więcej, jedyna przytomna w… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Rząd niemiecki JUŻ TERAZ wprowadza pakiety pomocowe dla pracowników. Właściciele firm rozdają pracownikom kwestionariusze do wypełnienia, a wypłaty rozpoczną się w kwietniu. Tak niemieckie państwo dba o swoich obywateli. A u nas ten ch………. pieprzy o pieniądzach, które nie tylko są wirtualne, ale których po prostu NIE MA!!!! Kto się da nabrać na słodkie pierdzenie Mateuszka kłamczuszka?