Teraz to lekarz rodzinny przez telefon zadecyduje o końcu kwarantanny

Lekarze nie zamierzają pracować na „podatek Morawieckiego”

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianą przepisów dotyczących koronawirusa. Projekt zakłada, że kwarantanna będzie trwała 10 dni i o jej zakończeniu zadecyduje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który podczas rozmowy telefonicznej stwierdzi, czy pacjent może dalej zakażać czy też  może już  wrócić do normalnego życia.

 

Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych nie widzi w tych wytycznych nic złego, bo są one zgodne z zaleceniami WHO i uspokaja, że „jeśli u osoby po kontakcie z zakażonym w ciągu dziesięciu dni nie rozwiną się objawy, to ryzyko zakażenia znacznie spada”.

Podobnego zdania jest dr Łukasz Durajski z Krajowego Komitetu Weryfikacyjnego ds. Eliminacji Odry i Różyczki przy WHO Europe. Uważa on, że „Dodatni wynik testu nie musi oznaczać zakaźności, ale fakt, że pacjent ma w organizmie resztki wirusa. Wymóg testów prowadził do absurdów, gdy pacjenci byli na kwarantannie nawet 40 dni”.

 

Takie rozwiązanie dla lekarzy pierwszego kontaktu jest jednak nie do przyjęcia. Jak mówi dr Jacek Krajewski, prezes federacji Porozumienie Zielonogórskie, „Lekarze POZ boją się brać odpowiedzialność za badanie podczas zdalnej wizyty: – Zwolnienie z kwarantanny musiałoby mieć charakter decyzji administracyjnej wydanej na podstawie rozporządzenia, stwierdzającej, że ktoś jest zdrowy. A nie orzeczenia lekarskiego, za które odpowiada osobiście lekarz. Bo pacjent, chcący wrócić do pracy, może ukryć objawy koronawirusa, a osoba w kwarantannie może mieć inne choroby, za które nie możemy brać odpowiedzialności”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Nie ukrywają oni, że za decyzją resortu stoją względy finansowe, bo przecież ile pieniędzy zaoszczędzi się dzięki nie przeprowadzaniu testów kontrolnych.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia, nie chce dzisiaj komentować tej propozycji, tak więc musimy poczekać do czwartku, gdy zostaną podane już konkretne informacje o strategii dalszej walki z koronawirusem.

Tamara Olszewska

Źródło: rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
2 września 2020 18:43

Przypominam, że te Panie i Panowie w aptece to w połowie ludzie z wyższym wykształceniem medycznym