Terlikowski o zamieszaniu wokół Polaka z Anglii. Prawica i Kościół się wkurzą

Zmarł podejrzewany o pedofilię ks. Dymer. Terlikowski komentuje bez ogródek

Cały czas w prawicowych mediach pojawiają się nowe informacje na temat Polaka z Wielkiej Brytanii, który został już odłączony przez lekarzy od pokarmu oraz wody. Mężczyzna przebywa obecnie w szpitalu, w śpiączce, w stanie krytycznym. Przypomnijmy, że choć mężczyzna doznał trwałego uszkodzenia mózgu, to polska prawica, rząd oraz Kościół aktywnie działają na rzecz przewiezienia go do kraju.

 

Teraz na ten temat wypowiedział się katolicki publicysta Tomasz Terlikowski. Dziennikarz uważa, że obecnie miejsce ma „histeria”, która ma niewiele wspólnego z „troską o obronę życia, jaka właściwa jest bioetykom katolickim”.

Żeby uwiarygodnić tezę Terlikowski zamieścił na Facebooku trzy argumenty.

„Odłączenie od aparatury nie zawsze i nie w każdej sytuacji jest eutanazją, i nie zawsze jest złem moralnym. Jakby tego było mało, gdy terapia jest uporczywa i daremna, to jest ono dobrem moralnym, a podtrzymanie na aparaturze człowieka, którego mózg nie żyje, a działa jedynie pień mózgu może być moralnym złem. Uporczywa terapia jest złem moralnym – i jest to także jasne nauczanie Kościoła. Czy tak jest w tym przypadku? To wiedzą lekarze, a pomóc w decyzji mogą im bioetycy” – na ten argument publicysta powołał się w pierwszej kolejności.

 

„Od tego rodzaju decyzji – dotyczących pogranicza życia i śmierci, absolutnie kluczowych, a nie będących eutanazją, a pytaniem, czy coś jest uporczywą terapią, jest najbliższa rodzina i lekarze. W naszej kulturze oznacza to małżonka i dzieci. Nie rodziców, nie siostrę, a tym bardziej nie polityków czy opinię publiczną, ale małżonka i dzieci. Odebranie im tego fundamentalnego prawa, uznanie, że to nie lekarze, nie żona czy mąż, ale opinia publiczna ma prawo do oceny, czy terapia jest uporczywa to także nie ma nic wspólnego z katolicyzmem czy konserwatyzmem” – dodał.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

„To, że ofiara jest katolikiem, wcale nie oznacza, że odrzuca zaprzestanie uporczywej terapii. W tych sprawach katolicy nie tylko mają, ale i mogą mieć, różne opinie. Ośrodki Caritas w Niemczech mają nawet specjalne dokumenty dotyczące ostatniej woli. W pełni zgodne z nauczaniem Kościoła” – uzupełnił na koniec.

Dodał też, że pomysł przyznania Polakowi paszportu dyplomatycznego jest „hucpą”.

/nt/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
22 stycznia 2021 19:41

Ta uporczywa wslka o polaka prawie juz nie zyjacego, to tylko chwyt polityczny.

Zbyszek
Zbyszek
22 stycznia 2021 20:00

Jakie to są jednak świry.

Marek
Marek
22 stycznia 2021 20:56

Cała ta sprawa to ewidentny przykład jak pis łże mówiąc o „obronie rodziny” i „wolności”. Rodzina tego mężczyzny (żona) już zdecydowała by odłączyć. Rodzina, którą on świadomie wybrał realizując tym samym swoją wolność jaka miał. Ale teraz nastał pis i kościół faszystowski i chcą jemu i jego żonie tę wolność odebrać. Co gorsza robią na tym politykę i propagandę kłamliwie twierdząc, że oni kogoś, poza własną ideologią, bronią. Rzygać się na takie mendy chce.

Jantar
Jantar
24 stycznia 2021 12:29

Właśnie czytałam na ten temat felieton prof. Hartmana. Oni nie tylko dali mu paszport dyplomatyczny, ale też ubezwłasnowolnili wyrokiem polskiego sądu i przekazali opiekę matce i siostrze, odbierając tym samym prawa, jakie miały żona i córka. Skutek tego ma być taki, że Polak ma być z powrotem podłączony do urządzeń i wyroki sądów brytyjskich są unieważnione.

antyuzurpator
antyuzurpator
25 stycznia 2021 09:09

Niech sobie te nawiedzone mordojurysy i inne kajogodki przypomną, jakie były jedne z ostatnich słów (może i ostatnie) papieża Wojtyły.

Zdzisław
Zdzisław
29 stycznia 2021 20:12

Problem uporczywej terapii jest raczej oczywisty – chodzi o to, że odmówili mu pożywienia po odłączeniu aparatury. A odżywianie to nie jest uporczywa terapia. W tej kwestii chciałbym usłyszeć wypowiedź etyków.