Terytorialsi. Mieli być dumą, lecą na dno

Terytorialsi. Mieli być dumą, lecą na dno

Ciekawy artykuł na onet.pl

Oczko w głowie Macierewicza. Wydano ponad miliard na ich organizację. Kuszono kasą, wmawiano, że to zaszczyt, że to formacja dla patriotów. O kim mowa? O Wojsku Obrony Terytorialnej.

Dzisiaj wszystkie te szczytne idee, towarzyszące utworzeniu WOT sięgają dna.

Dzisiaj wykorzystuje się ich m. in. do pilnowania kolejki do wydawania posiłków przy klasztorze Franciszkanów we Wrocławiu, przenoszenia stadniny koni, zbierania butelek i z wrocławskiego rynku, do ładowania i transportowania towarów do magazynów kościelnej organizacji Caritas w ramach jednej z jej akcji charytatywnych.

Ich szkolenie woła o pomstę do nieba. Jakość szkoleń nazywają „komediową nędzną”. Żołnierzom z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jesienią ubiegłego roku zorganizowano zaledwie jedno szkolenie taktyczne. „Było ono tak absurdalnie zorganizowane, że szkolący miał 5-10 minut na jeden podpunkt. Proszę sobie wyobrazić jak szkolony jest żołnierz, który ma 5 minut na trenowanie elementu walki, poruszania się w szyku, itp.”.

Jak mówi jeden z żołnierzy 731 kompanii lekkiej piechoty, podlegającej pod 7 Pomorski Batalion Obrony Terytorialnej z Gdańska, „Ostatnie szkolenia siedzimy na d… w jednostce, bo rzekomo nie ma wolnych strzelnic wokół Słupska na weekend. Akurat wiemy, że wszystkie strzelnice są puste, tylko nie mają kasy na szkolenia. Wieje nudą, wymyślają tylko musztrę, bo nie ma co z ludźmi zrobić”.

Zaliczyli szkolenia zpolicjantami, którzy uczyli ich, jak wykorzystać pałki, ale…terytorialsi nie mogą z pałek korzystać, więc po co im to? Przeszli szkolenie ze strażakami, na którym opowiadano im o wozach strażackich, jakie są na stanie…

Korzystają z fatalnego sprzętu. Karabinków z licznymi wadami, tandetnych kompasów i latarek produkcji chińskiej, gogli nie pasujących do hełmów. Często obuwie, plecaki, ochronniki słuchu, rękawice taktyczne, pasoszelki, zasobniki i kapelusze taktyczne przynoszą z domu, bo liczyć na to, że dostaną, nie mogą.

Nie można też zapomnieć o problemach z wypłacaniem wynagrodzeń.

Zaległości co niektórych sięgają już nawet 15 tys. zł. O dodatkach mogą tylko pomarzyć, a jednak…są pieniądze dla kadry dowódczej i jej rodzin.

W tym samym czasie, kiedy dostajemy na konta bankowe tyle co nic, szef sztabu zatrudnia połowę swojej rodziny” – mówi jeden z terytorialsów i faktycznie. W pomorskim WOT pracuje żona i zięć szefa sztabu, a jego córka jest żołnierzem. W tym przypadku nie brakuje kasy na wypłacanie całej trójce premii uznaniowych.

Nepotyzm i kolesiostwo panuje nie tylko w pomorskim WO. Podobna sytuacja jest też m. in. w 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dowódca drużyny w 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej nie ukrywa, że „takiego bałaganu, niekompetencji, nonszalancji i arogancji zarazem, wszechobecnej biurokracji nie widziałem”. Zamierza odejść z WOT, podobnie jak wielu innych.

Wiadomo, że w 2020 roku ubyło ze służby 4309 żołnierzy ochotników, a to nie koniec.

Ech, miało być pięknie, a wyszło jak zawsze…dno. Nic tylko pogratulować tej władzy…

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Tamara Olszewska

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
10 maja 2021 09:04

Wojsko Obrony Terytorialnej? – Wojsko dla frajerów!
Terytorialsi?- Frajersi!

HerodAntypis
HerodAntypis
10 maja 2021 11:12
Reply to  HerodAntypis

PS.
W Wocie kradną, ale się nie dzielą, stąd bunt; obajtek kradnie, ale rozdaje hot dogi, więc głąby nadal tankują aby dostać hot doga za przepłacone paliwo.

Marek
Marek
10 maja 2021 11:07

To artykuł o tych co to mieli stawić czoła rosyjskiemu „specnazowi”? Co to mieli być lepiej wyszkoleni i uzbrojeni od jednostek liniowych? W momencie powstania tego pseudo wojska twierdziłem że „pospolite ruszenie ” to była formacja godna sarmackiej Rzeczypospolitej, a w XXI wieku może to co najwyżej być „mięso armatnie”. I wychodzi że miałem rację……ale „pisiewicze w mundurach z pociotkami ” kasę przytulają i to jedyny pozytyw tej formacji.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
10 maja 2021 12:42

Takie to te rządy. Czego dotkną, to spier…niczą. Sam pomysł już był do kitu, ale pan Macierewicz miał jedną ze swoich wizji, więc poszło. No i mamy kolejny pasztet. Mam wrażenie, że w razie jakichś rozruchów nierząd nie będzie mógł bezgranicznie liczyć na wsparcie tej formacji.

Jantar
Jantar
10 maja 2021 16:00

Wtedy kasa dla WOT się znajdzie i staną po stronie nierządu. Zresztą poza kasą liczy się też dla nich ideologia walki z lewactwem i wrogami Polaków.

Dron
Dron
10 maja 2021 16:20

A cóż to za nowina? Jak wszystko, co stworzyła ta banda nieudaczników!!!

sprawiedliwy
sprawiedliwy
17 maja 2021 21:27

Łoł … faktycznie kadra zawodowa z wotu dostaje pensje. ja cie…toć to szok. wot dostaje, przecież w wojskach operacyjnych pewnie nie dostają. tylko ten wot dostaje. reszta armii z miskami pod kościołem dostaje jałmużnę. chłop zatrudnił żonę toć to szok. major zatrudnia…ja cię pierniczę. a potem śmię awansować o matko. bo we wszystkich jw , urzędach i firmach nie ma takich przypadków…nie tu musi zadziałać sąd.. Ludzie ogarnijcie się, żenuła to taka dziennikarka że Pulitzer to za mało…