Test lojalności w Pałacu Prezydenckim

Błaszczak lepszy od Macierewicza. Zanosi się na nominacje generalskie.

W polskiej polityce nastąpił czas sprawdzania kart. I wcale nie chodzi o te do głosowania. Otóż prezydent Duda zawiódł się ostatnio na ministrze Krzysztofie Szczerskim. Ten – jak dotychczas wydawać by się mogło – najbliższy współpracownik prezydenta i szef jego gabinetu nadwyrężył zaufanie głowy państwa co do swojej lojalności.

Co się stało? Rzecz dotyczy kontrowersyjnego projekt nazwanego Paliwo+. Jeszcze niedawno było o nim głośno w całej Polsce: poprzez podwyżkę cen paliw o nowy podatek PiS chciał zyskać dodatkowe, potężne środki na remont dróg (i zapewne na swoje programy socjalne). Szybko okazało się, że Polacy pomysłu nie popierają. Prezydent chciał zawetować tę ustawę, ostro stawiając się PiS i pokazując, że troszczy się o nas i nasze portfele.

Tymczasem nagle i dość niespodziewanie to prezes Kaczyński ogłosił wycofanie się z pomysłu. Przypadek? Bynajmniej. Szef PiS dowiedział się o planach weta… od Szczerskiego. Reakcja Pałacu była adekwatna. Szef gabinetu prezydenta nie został poinformowany przez Dudę o planie zawetowania dwóch kluczowych ustaw z pakietu reformy sądów. To był dla Szczerskiego bolesny pstryczek w nos, trudno jednak dziwić się prezydentowi. Polityczna jesień zapowiada się burzliwie – gra idzie o reformę sądów, za którą odpowiedzialność wziął na siebie Andrzej Duda.

Rzecz jednak nie tylko w walce o sądy. Chodzi o emancypację spod wpływów PiS. – „Prezydent wszedł na drogę, z której nie ma odwrotu, ale musi zachować kanał komunikacyjny z Jarosławem Kaczyńskim” – powiedział Faktowi polityk PiS, który z życzliwością patrzy na ostatnie kroki prezydenta. Tym „kanałem komunikacyjnym” na linii Pałac-Nowogrodzka pozostaje minister Krzysztof Szczerski, czytamy na portalu. Tym razem jednak prezydent dał swojemu ministrowi szansę. Skąd to wiadomo? Za podobne praktyki szefowa kancelarii Małgorzata Sadurska z Pałacem musiała się pożegnać. Szczerski stanowisko zachował.
(Źródło: fakt24.pl)

mpm
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Plus ujemny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Plus ujemny
Plus ujemny

Już dawno na tym portalu pisano o nim jako o Nieszczerskim. Widać ma to w genach.