„Themis” przestrzega, że za organizację wyborów trakcie stanu zagrożenia grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności

Następca Zaradkiewicza w SN to założyciel i pierwszy prezes Ordo Iuris

Stowarzyszenie sędziów „Themis” wyraża stanowisko, że organizacja wyborów prezydenckich w dniu 10 maja 2020 roku, a więc w trakcie stanu zagrożenia wirusem Covid-19, będzie narażało wszystkie osoby uczestniczące w organizacji wyborów na odpowiedzialność za przestępstwo umyślne sprowadzenia powszechnego zagrożenia epidemiologicznegoz art. 165 § 1 pkt 1 k.k. za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

„Przeprowadzenie wyborów w maju będzie równoznaczne z doprowadzeniem do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby, gdyż narazi na zarażenie miliony wyborców, dziesiątki tysięcy uczestników komisji wyborczych, wielu sędziów rozpatrujących protesty wyborcze, a nawet osoby głosujące korespondencyjnie na poczcie” – przestrzegają w swoim stanowisku sędziowie.

Członkowie „Themis” podkreślają, że gdyby ktoś podczas wyborów zaraził się koronawirusem i zmarł, to kara za ich zorganizowanie mogłaby wynieść nawet 12 lat więzienia​.

 

Chodzi o art. 165 § 3. „Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.”

Dotychczasowe doświadczenia państw w których pojawiła się pandemia wskazują, że stan poważnego zagrożenia epidemiologicznego utrzymuje się przez okres co najmniej 3 miesięcy, co oznacza, że w Polsce będzie on występował co najmniej do połowy czerwca 2020 r.

Urzędujący Prezydent twierdzi jednak, że „Jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki do tego, żeby pójść do lokalu wyborczego”. Pisaliśmy o tym w artykuleDuda: „Jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić do sklepu, to są warunki, żeby pójść do lokalu wyborczego”

/as/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ChermesMAFIA PIS DO DYMISJI Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MAFIA PIS DO DYMISJI
MAFIA PIS DO DYMISJI

Czy już wszyscy wiedzą ze wybory zorganizują sklepy

Chermes
Chermes

Wygląda na to, że oprócz zwiększania ilości miejsc w szpitalach trzeba będzie pomyśleć o zwiększeniu ilości cel w więzieniach, przeznaczonych dla organizatorów wyborów w czasie epidemii.