Timmermans jest biczem na PiS

Jak powstrzymać terror komisarzy PiS? Niech sami zaczną się bać

Polska rządzona przez PiS traci twarz.

Upolitycznienie sądownictwa w Polsce po raz kolejny było tematem dyskusji w instytucji unijnej. W Parlamencie Europejskim w Strasburgu debatowano na ten temat na prośbę Komisji Europejskiej.

Instytucje unijne przecierają ścieżki związane z uruchomionym po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej artykułem 7 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE), który stwierdza poważne naruszenie przez państwo członkowskie wartości unijnych. W tym wypadku chodzi o zniszczenie przez PiS niezależności sądownictwa, zachwianie trójpodziału władzy.

Unia traci dziewictwo w kwestii pouczania o demokracji, a Polska rządzona przez PiS traci twarz. Trudno orzec, jakie będą następne kroki, bo wszystko to dzieje się po raz pierwszy.

Komisja Europejska najprawdopodobniej na tej postawie sformułuje wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, który może orzec, iż sądownictwo w Polsce stało się partyjne, a nie niezależne. Na końcu tego łańcuszka procedur może dojść do nałożenia sankcji na Polskę.

Co warto zapamiętać z debaty w Strasburgu? Wiceszef KE Frans Timmermans, który pilotuje naszą sprawę przez meandry procedur, powiedział: – „W ciągu ostatnich 6 miesięcy rząd polski wprowadził szereg zmian, które wyrządziły wiele szkód, po Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądownictwa, teraz Sąd Najwyższy może zostać poddany kontroli politycznej”. Timmermans konkludował: – „Jeżeli nie znajdziemy rozwiązania, to komisja będzie musiała przestrzegać zasad. To nie jest narzucanie z zewnątrz, to pilnowanie uzgodnień”.

Wiceszef KE zapowiedział wizytę w Warszawie w następnym tygodniu. Dopuścił się lapsusu: „Polecę do Moskwy w poniedziałek”. Nie jestem pewien, czy to wpadka, czy freudyzm, bo u polityków zachodnich może już działać podświadomość: myślisz „Polska”, mówisz „Moskwa”. Taki to kierunek cywilizacyjny w polityce wewnętrznej i zewnętrznej nadawany jest przez polityków PiS.

Timmermans najskuteczniej obnaża demolowanie demokracji w Polsce – jest jak na razie najboleśniejszym i najskuteczniejszym biczem na PiS.

Waldemar Mystkowski

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
ElfGrzegorzbabskoMariaMirek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zgredzinka
Zgredzinka

I oby tak zostało … żeby zdążył przed zmianą warty w PE !!!

Lucyna
Lucyna

Przy całym szacunku do Was i do opozycji – większość wyborców ma pe w poważaniu. Wszelkie sondaże i badania potwierdzają, że instytucje unijne są dla Polaków obce i w sporej części kojarzą się z rozbuchaną biurokracją.

Zgredzinka
Zgredzinka

A unijne pieniążki im przypadkiem nie śmierdzą ?

Maria
Maria

Ale kasę przyjemnie jest dostawać. O tym nawet wyborcy PiS wiedzą.
Jak przykręcą kurek z pieniędzmi, to dopiero będzie u żłobka płacz i zgrzytanie

babsko
babsko

Może wskażesz te „sondaże” i „badania”? I nie życzę sobie Twojego „szacunku”.

Lucyna
Lucyna

Z okazji 10 rocznicy wejścia do UE przeprowadzono sondaże z zadowolenia Polaków z tego faktu jak i zadawane pytania o instytucje unijne. O ile większość chwalił obecność Polski w UE to już niewielu potrafiło powiedzieć czym zjmują się poszczwgólne instytucje unijne. Zajrzyj proszę do wydań gazet z kwietnia i maja 2014 r. Skoro zwrotu grzecznościowego nie rozumiesz to ta odpowiedź pewnie będzie za trudna. Twój nick wiele tłumaczy.

Mirek
Mirek

Oooo. Kolejny bohater kodu.

Grzegorz
Grzegorz

Zarabiam z roku na rok lepiej. Awansuję. Znajomi rozwijają swoje firmy. Rodzina też nie narzeka. Jakby tylko was słuchać to uwierzyłbym, że na Białorusi jest lepiej. Chyba tylko takie niedojdy jak kod i postubeccy emeryci nie widzą się w obecnej rzeczywistości. Nie głosowałem na PiS ale nie wyrywa sobie włosów z głowy. Kolejny wybory przyniosą kolejne zmiany a ja dalej będę dobrze robił swoje.

Elf
Elf

kraje b.RWPG nigdy nigdy nie będą cywilizowane w rozumieniu europejskim

Mirek
Mirek

Chyba jewropejskim…