To będzie nowe 1500+? Tym razem dla polityków

To będzie nowe 1500+? Tym razem dla polityków

W najbliższym czasie, wszyscy solidarnie poniesiemy koszty przywilejów władzy. Jak ustalił Fakt kancelarie Sejmu i Senatu zarezerwowały większe pieniądze na prowadzenie biur i noclegi w Warszawie w 2020 roku.

 

Minister Agnieszka Kaczmarska szefowa Kancelarii Sejmu, na posiedzeniu sejmowej Komisji Regulaminowej, tak tłumaczyła się z planowanych wyższych wydatków. – „Zabezpieczone zostały środki na ewentualny wzrost ryczałtu na prowadzenie biur poselskich i na zakwaterowanie posłów”.

Również „w projekcie budżetu Kancelarii Senatu, po uzgodnieniach z Kancelarią Sejmu, na 2020 r. przewidziano środki na ewentualny wzrost o 1000 zł ryczałtu wypłacanego miesięcznie na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem biura parlamentarnego” – mówią Faktowi urzędnicy z Senatu.

Obecnie na utrzymanie biura poseł i senator dostają co miesiąc 14 200 zł. Podniesienie ryczałtu o 1000 zł oznaczać będzie wzrost wydatków o nawet 7,7 mln zł rocznie. Na wynajęcie kwatery w Warszawie parlamentarzyści spoza stolicy mogą dostać 3000 zł miesięcznie, czyli o 500 zł więcej niż obecnie.  To również łącznie spora kwota.

Ale to nie wszystko. Prawdopodobnie mogą też, w przyszłym roku, wzrosnąć pensje posłów i senatorów nawet o 600 zł. Jednak tego, ile faktycznie władza będzie zarabiać w 2020 r., dowiemy się dopiero z projektu budżetu. Ten będzie gotowy do końca sierpnia, do 30 września musi wpłynąć do Sejmu. To oznacza, że w obecnej kadencji parlament się nim nie zajmie.

Urzędnicy podkreślają, że decyzje w tej sprawie podejmą nowi marszałkowie obu izb po wyborach parlamentarnych. Wtedy dowiemy się na co postawi nowa władza no i w jakiej sprawie ci nowi posłowie i senatorowie przyszli do polityki.

/md/

Źródło: Fakt24

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MariaJerry Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jerry
Jerry

A ja chcę mieć przyznaną, nie raz w roku, ale co miesiąc 13-tą emeryturę!

Maria
Maria

A po co ? Emeryt to i tak obciążenie dla państwa prawa, i żadnego pożytku. Lepiej dać posłom i senatorom

Maria
Maria

– a niepełnosprawni, którym z łaski prezesa Narodu przyznano 500 na otarcie łez, niech jedzą trawę i mirabelki, niech siedzą w domach, bo po co takie „coś” ma się pokazywać w kinie, teatrze. Na wybory rzadko chodzą, więc żaden z nich pożytek.
A chorym po co jakieś wymyślne leki, niech łykają aspirynę, wystarczy – im prędzej poumierają, tym lepiej mniej budżet straci kasy