„To jest po to, by minister Szumowski nie odpowiadał za zamówienie respiratorów”. Prof. Zoll o nowej ustawie PiS

„To jest po to, by minister Szumowski nie odpowiadał za zamówienie respiratorów”. Prof. Zoll o nowej ustawie PiS

Projekt nowelizacji ustawy ws. walki z koronawirusem ma już numer druku. Ustawodawca zawarł w nim bezkarność dla urzędników za wszelkie działania podejmowane w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się pandemii.

Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione” – brzmi jeden z jej fragmentów.

 

W uzasadnieniu projektu PiS wskazano na to, że w walce z wirusem niezbędne jest inicjowanie działań „trudnych do pogodzenia z obowiązującym stanem prawnym”. Stanowi to nawiązanie do znanego z prawa „stanu wyższej konieczności”, który wyłącza odpowiedzialność karną w przypadku działań związanych z ratowaniem np. zdrowia lub życia ludzkiego (a taki jest charakter działań na rzecz walki z COVID-19). Co ciekawe, choć prawo nie działa wstecz, to ta nowelizacja będzie tak działała.

Profesor Andrzej Zoll, w rozmowie z Onetem, ocenił, że nowelizacja jest dziełem Zbigniewa Ziobry, który już wcześniej wprowadził przepis mówiący o tym, iż prokurator nie ponosi odpowiedzialności za czyn stanowiący naruszenie prawa, jeśli działał w ważnym interesie społecznym.

 

W zasadzie oni (politycy PiS – przyp. red.) chcą wręcz wyłączyć kodeks karny, jeśli czyjeś działanie ma związek z ochroną ludzi przed pandemią. A tak szczerze, to to jest po to, by minister Szumowski nie odpowiadał za zamówienia dotyczące m.in. respiratorów. To jest chuligaństwo legislacyjne i skandal” – dodał prof. Zoll.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

W podobnym tonie wypowiedział się dr Mikołaj Małecki z krakowskiego UJ.

Wystarczy, że ktoś stwierdzi, że działał w celu przeciwdziałania COVID-19, a do tego kierował się ważnym interesem społecznym – i już. Każde naruszenie przepisów usprawiedliwione tymi celami nie będzie przestępstwem” – uważa dr Małecki.

Projekt PiS skrytykowali też przedstawiciele demokratycznej opozycji.

/nt/

Źródło: interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JantarHerodAntypispatagraf22Janina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janina
Janina

Ja już nie mam nadziei na odwrócenie tego marszu Polaków w przepaść. Jak moi Rodacy nie widzą tych przekrętów, kombinatorstwa, złodziejstwa, jak potrafią bezkrytycznie przyjąć każde kłamstwo, oszustwo tej wrednej ekipy, to na prawdę nie ma już nadziei. Czy ludzie nie widzą, że to , co chcą teraz uchwalić (i pewnie tak się stanie) to jest powtórzenie tego „numeru” prezydenta z uniewinnieniem kolesi przed ostatecznym osądzeniem ich przez Sąd. Tylko teraz to będzie „amnestia” już przed postawieniem zarzutów i to hurtowo, dla całej zorganizowanej grupy swojaków, a przykrywającej swoje złodziejskie interesy walką z covidem. Żaden wybitny reżyser nie wymyśliłby lepszej… Czytaj więcej »

patagraf22
patagraf22

Teraz policja może bezkarnie strzelać do osób nie noszących masek bo zapobiegają w ten sposób szerzeniu się epidemii.

HerodAntypis
HerodAntypis

Lekarz za ratowanie życia pójdzie siedzieć gdy coś pójdzie nie tak, a złodziej z pisowskiej ferajny za kradzież w imię walki z korona wirusem nawet nie pierdnie. Kościelna pedofilia okaże się wykrywaniem u dzieci korona wirusa w okolicach narządów płciowych Gdy ziobrze spali się chata, zacznie szykanować strażaków. Powstaje zasada: dajcie mi człowieka a napiszę mu paragraf – albo restrykcje i sankcje dla wrogów, albo róbta co chceta dla swojaków.

Jantar
Jantar

„albo restrykcje i sankcje dla wrogów, albo róbta co chceta dla swojaków.”

Mała poprawka: RESTRYKCJE I KARY DLA WROGÓW, RÓBTA CO CHCETA DLA SWOICH.

Jantar
Jantar

Powtórzę wpis spod wczorajszego tekstu, bo moim zdaniem nie chodzi tylko o bezkarność dla swoich – oni już są bezkarni, bo już wcześniej umieścili sobie odpowiednie przepisy pomiędzy paragrafami tarczy ochronnych dla przedsiębiorców. Teraz chodzi o to, żeby służby dostały nieprawdopodobne wręcz uprawnienia bezlitosnego pacyfikowania każdej demonstracji i każdego wydarzenia, którego nie zatwierdzą pisowskie władze, bo wszystko będzie nielegalne i każde działanie będzie podlegało ochronie Polaków przed covid: No to będzie stan wyjątkowy bez ogłoszenia stanu wyjątkowego. W imię walki z covid służby będą mogły zrobić absolutnie wszystko. Antyterroryści będą mogli zająć wszystkie niezależne od rządu media, rząd będzie mógł… Czytaj więcej »