„To jest, powiem brutalnie, przeoranie całego Kodeksu Karnego, postawienie go na głowie”

Nowelizacja "stawia na głowie cały Kodeks karny"

Prawnicy przeanalizowali zmiany, które PiS w ekspresowym tempie wprowadził w prawie karnym. Karniści nie zostawiają na nich suchej nitki.

Pod hasłem walki z pedofilią tak naprawdę przez Sejm przeszła nowelizacja całego Kodeksu karnego, która – co do pedofilii – to oczywiście w jakimś tam zakresie się wypowiada, ale przede wszystkim stawia na głowie cały Kodeks karny” – przyznał w rozmowie z TVN24 adwokat Łukasz Chojniak.

Kolejnym krytykiem zacytowanym przez stację telewizyjną jest Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. „Zostały zrobione w Niemczech badania, z których wynika, że podniesienie sankcji za dane przestępstwo nie powoduje, że ta liczba przestępstw spada. To nie ma najmniejszego znaczenia. Chodzi o to, czy skutecznie ścigamy” – przyznaje karnista.

Jeżeli sprawca będzie kradł pięć razy po 200 złotych komuś, to będzie mu groziła wyższa kara, niż gdyby ukradł komuś całe 50 tysięcy złotych jednym czynem. Ewidentny absurd” – dodaje karnista Mikołaj Małecki.

„Kradzieżą szczególnie zuchwałą jest kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób” – duże zainteresowanie prawników budzi art. 115 par. 9a dotyczący tzw. kradzieży zuchwałej.

Jeżeli będę komuś kradł torebkę i uśmiechnę się szeroko do ofiary, to będzie pewnie kradzież szczególnie zuchwała, bo okażę tu lekceważenie i postawę wyzywającą, natomiast, jeżeli tak pokornie, spokojnie, z szacunkiem dla pokrzywdzonego, ukradnę mu ten plecak, to wtedy nie będziemy mieli do czynienia z tym kwalifikowanym typem kradzieży” –  skomentował nowe przepisy Mikołaj Małecki.

Zdaniem adwokata Łukasza Chojniaka z Uniwersytetu Warszawskiego nowe przepisy mogą być zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. W takim przypadku osoby skazane na ich podstawie będą musiały wyjść na wolność i otrzymać finansową rekompensatę.

/nt/

Źródło: fakty.tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Maciek123454321Jacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek Doliński
Jacek Doliński

Sęk w tym, że TK obecnie w Polsce nie ma. Jest TPK – Trybunał Posłuszny Kaczyńskiemu. Pod dowództwem jego „odkrycia towarzyskiego” – Julii P.

Maciek123454321
Maciek123454321

Zainteresowanych odsyłam do tekstu „Rozporządzenia o zwalczaniu niemieckiego dzieła odbudowy w Generalnym Gubernatorstwie” podpisanym przez Hansa Franka w dniu 2 października 1943 roku. Poziom legislacji podobny, tryb uchwalenia podobny, kara śmierci prawie za wszystko. Do tego idziemy?……………………..