„To jest stygmatyzowanie sędziów. Oceniam to jako element dodatkowej represji”

Radzik będzie ścigał sędziów, którym nie podoba się sposób organizacji wyborów

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów złożył wniosek o zawieszenie w obowiązkach czworga sędziów. Trzech z nich podpadło tym, że podało w wątpliwość niezależność nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Przemysław Radzik, Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów, odniósł się do sprawy za pośrednictwem Twittera. Urzędnik oskarżył sędziów o „anarchizację prawa” i podał ich inicjały (zamiast nazwisk).

Zapewniam – rzecznicy dyscyplinarni będą konsekwentnie podejmować działania wobec sędziów biorących udział w anarchizacji prawa. Piotr Schab skierował wnioski do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszenie w czynnościach służbowych Anny B.-C., Rafała L., Kazimierza W. oraz Wojciecha M” – napisał Radzik.

 

Trójka z wymienionych sędziów – jak podaje „Gazeta Wyborcza” – podpadła tym, że wstrzymała się z rozstrzygnięciem sprawy odwoławczej. Sędziowie zastanawiali się nad tym, czy wydający pierwszy wyrok asesor został powołany przez neo-KRS, której niezależność jest kwestionowana przez opozycję i większość środowisk prawniczych w Polsce i Unii Europejskiej.

Działania Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów zostały skomentowane przez Martę Kożuchowską-Warywodę ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Aktywistka uważa, że działania RDS cechuje „niezrozumiały pośpiech”, który nie powinien mieć miejsca, jeżeli weźmie się pod uwagę ostatni wyrok TSUE i skargę Komisji Europejskiej.

Kożuchowska-Warywoda odniosła się do kontrowersyjnego wpisu Przemysława Radzika. Sędzia uważa, że to nie sędziowie, ale politycy zafundowali nam „chaos prawny” i doprowadzili do „anarchizacji prawa”. Aktywistka krytycznie odniosła się też do „ustawy kagańcowej” i przyznała, że potrzebne jest przyjęcie nowej ustawy o KRS, która będzie zgodna z przepisami Konstytucji RP.

Działaczka Iustitii zwróciła uwagę na użycie inicjałów nazwisk sędziów, co kojarzy się raczej z osobami, którym postawiono zarzuty karne. „To jest stygmatyzowanie sędziów. Sędzia otwiera artykuł i nagle widzi, że stała się Anną B.-C. Oceniam to jako element dodatkowej represji” – oceniła.

/nt/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
Zbyszek
23 grudnia 2019 16:07

Mam taką osobistą prośbę do sędziów polskich. Zadajcie proszę wszyscy jak jeden mąż jakieś pytania i podajcie coś w wątpliwość i niech ów Radzik poda Was wszystkich do izby dyscyplinarnej. I będzie po reformie.

Jacek Doliński
Jacek Doliński
23 grudnia 2019 17:50

Panie Radzik,
Powtarzam to aż do znudzenia: wszyscy prawnicy (sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni, pracownicy naukowi wydziałów prawa) którzy z ochotą zamienili swoje togi, a w przypadku pracowników naukowych – garnitury na liberie PiSich lokajów i w jakikolwiek sposób przyczynili się do łamania przez PiS konstytucji i/lub wsparli próby podporządkowania sobie przez PiS sądownictwa, a w szczególności brali udział w prześladowaniu swoich kolegów protestujących przeciwko tym próbom, powinni zostać w trybie dyscyplinarnym dożywotnio wydaleni z zawodu. Co nie wyklucza kar, orzeczonych przez sądy powszechne za przestępstwa wymienione w Kodeksie Karnym.

Jacek Doliński
Jacek Doliński
23 grudnia 2019 17:52

Schab do piekarnika,
A nie na rzecznika!

Anda
Anda
25 grudnia 2019 09:20

Zastanawiam się, gdzie wysłać Radzika. Fizjonomicznie pasuje do chlewu. ale moralnie to już dla niego za wysoki poziom

ech
ech
25 grudnia 2019 14:33
Reply to  Anda

Oj tam, oj ta. Co tu mówić o jego „intelektualnym” wyglądzie, kiedy om taki modelowo „piękny”.