„Tobie to umysł zgwałcono”. Protest przeciwko pedofilii wśród duchownych w Szczecinie

Ustawa o zakazie edukacji seksualnej to zdaniem Żulczyka - „powyborczy prezent za agitację z ambon” i „spełnienie marzeń pedofilskiego lobby w Kościele katolickim”

Dziś w południe w Szczecinie odbył się protest przeciwko kościelnej pedofilii. Jego organizatorami był Kongres Kobiet w Szczecinie i Gryfiński Strajk Kobiet. Demonstranci zebrali się pod Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Manifestanci przynieśli ze sobą dziecięce buciki, co upamiętnić miało wszystkie ofiary pedofilów w sutannach.

 

O cel pikiety zapytaliśmy samych manifestantów. „Nie występujemy przeciwko Kościołowi w Polsce, tylko przeciwko jego poszczególnym członkom. Plaga pedofilii jest problemem ogólnoświatowym” – przyznała w rozmowie z Koduj24.pl pani Weronika. „Jeżeli przychodzi osoba skrzywdzona przez księdza, to należy przeprowadzić rzetelne dochodzenie, a nie to ukrywać. Z tym zjawiskiem poradzili sobie w Irlandii, Anglii, Stanach Zjednoczonych. Dlaczego my nie możemy sobie z tym poradzić?” – zakończyła wypowiedź demonstrantka. Do sytuacji odniosła się również Ewa Kościołek-Olof. „Dziecko samo lgnie i samo jest winne. W ten sposób mówi arcybiskup”.

Świeckie zgromadzenie usiłowała zakłócić grupa kontrdemonstrantów, którym przewodził radny PiS Dariusz Matecki. Polityk znany jest z hejterskich wypowiedzi i nacjonalistycznych poglądów. W tegorocznych wyborach parlamentarnych Matecki ma wystartować do Sejmu ze szczecińskiej listy Zjednoczonej Prawicy.

 

Akcję kontrdemonstrantów celnie skomentowała Bogna Czałczyńska, szczecińska działaczka ruchu kobiecego. „Warto się zapytać jakiego Kościoła broni pan radny Matecki. Nie wiadomo czego bronią ci panowie… My bronimy ofiar. A oni?” – zapytała aktywistka Strajku Kobiet. Krytycznie do działalności radnych i władz miasta odniósł się również Tomasz Dalski. „Oni się skupiają na zmienianiu nazw ulic, na niszczeniu pomników i likwidacji wszystkiego, co jest spuścizną dawnych czasów” – przyznał aktywista, nie pozostawiając na miejskich włodarzach suchej nitki.

Do kontrdemonstrantów dołączył następnie ksiądz, który wyszedł z Sanktuarium w towarzystwie kilkunastu wiernych. Kapłan trzymał tabliczkę z prowokacyjnym napisem „Zbieram buciki dla dzieci uratowanych od aborcji”. Obecność kapłana nie zrobiła wrażenia na części prawicowców, którzy prowokowali uczestników pikiety. Wśród zgromadzonych znaleźli się ultraprawicowcy z lokalnej Konfederacji.

Prawicowi hejterzy wylewali jad na uczestników pikiety, nie bacząc na to, że znajdują się pod świętym dla katolików miejscem. „Wy jesteście z jeb..ego PO” – krzyczał jeden z mężczyzn. Inny prawicowiec równie wulgarnie zwrócił się do kobiety, która opowiadała o gwałtach dokonanych przez księży. „Tobie to umysł zgwałcono” – usłyszeliśmy z ust „prawdziwego katolika”. Na szczęście, skończyło się jedynie na wyzwiskach i nie doszło do fizycznych ataków.

Pikieta zakończyła się po około 40-50 minutach. Wracając z wydarzenia, zwróciliśmy uwagę na antyklerykalne naklejki umieszczone na jednym z zaparkowanych w pobliżu aut. Taki widok wiele mówi o atmosferze w mieście.

tekst i zdjęcia: nt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Anda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anda
Anda

Bardzo ciekawie wiedzieć, że piss popiera pedofilię wśród księży. No bo nie słyszałem reakcji szefostwa na akcję – zapamiętajmy to nazwisko – Dariusza Mateckiego.