Tokarczuk: „Chciałabym powiedzieć ludziom w Polsce: głosujmy we właściwy sposób na rzecz demokracji”

Apel do TVP w sprawie transmisji z uroczystości wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk

– „Chciałabym powiedzieć moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: głosujmy we właściwy sposób na rzecz demokracji” – zaapelowała Olga Tokarczuk. Laureatka literackiego Nobla za 2018 rok spotkała się z dziennikarzami przed wykładem w niemieckim Bielefeld.

Mówiła też, że niedzielne wybory parlamentarne w Polsce są szansą na naprawę demokracji w kraju. – „Nagroda Nobla trafia do Europy Wschodniej, co jest niezwykłe, niewiarygodne. Dla mnie jako Polki, pokazuje ona, że mimo wszystkich problemów z demokracją w moim kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu” – powiedziała Olga Tokarczuk w rozmowie z dziennikarzem agencji Reuters.

Opowiedziała też o okolicznościach, w których dowiedziała się o przyznaniu nagrody. – „Gdzieś między Berlinem a Bielefeldem zobaczyłam połączenie ze szwedzkim numerem na wyświetlaczu i serce zaczęło mi szybciej bić. Gdy się dowiedziałam, musiałam się zatrzymać. To jeszcze w ogóle do mnie nie dociera. To wspaniale, że Akademia Szwedzka doceniła literaturę z centralnej części Europy” – mówiła Tokarczuk.

Wcześniej w rozmowie z TVN Tokarczuk powiedziała: – „To jest coś niesamowitego, że moje książki, które są lokalne, bo wiele z nich dzieje się w małych miejscowościach w Polsce, dotyczy tego naszego malutkiego kawałka świata, to jednak mogą być czytane uniwersalnie, mogą być ważne dla ludzi na świecie”.

Nagroda dla Olgi Tokarczuk to pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go poetka Wisława Szymborska. W uzasadnieniu przyznania Tokarczuk tej najbardziej prestiżowej literackiej nagrody Akademia Szwedzka stwierdziła, że otrzymała ją „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
HerodAntypisTadekNiejadek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
TadekNiejadek
TadekNiejadek

Ach, to znaczy, że jest też głosowanie w sposób „niewłaściwy”. Ciekawe, co to oznacza. I jeszcze ciekawsze – kto to orzeka. Bo wydawało mi się, że w demokracji to demos decyduje o tym, co właściwe. Niezależnie jak głosuje.
Mimo wszystko, gratulacje laureatce. Sukces niewątpliwy.

HerodAntypis
HerodAntypis

Demos jest już nieaktualny. Jego rolę przejął suweren. Czasami jeszcze opinia publiczna ma coś do powiedzenia – to jej nasz Ikar zawdzięcza upadek. A gratulacje nieszczerze jak glinskiego.