Tomasz Lipiński: „Jeżeli pozwolimy sobie narzucić jedną ideologię, to staniemy się państwem fundamentalistycznym”

Tomasz Lipiński: „Jeżeli pozwolimy sobie narzucić jedną ideologię, to staniemy się państwem fundamentalistycznym”

„Sytuacja jest tyle bulwersująca, co śmieszna. To sytuacja, w której nagle piosenka Kazika pojawia się na pierwszym miejscu (Listy Przebojów – red.) Trójki i ktoś, gdzieś, na pewnym szczeblu tej całej struktury nagle dostaje paranoi, bo nie „daj Boże prezes się dowie”. To atmosfera, w której żyjemy, którą nam narzucono” – tak Tomasz Lipiński skomentował w TVN24 „wygumkowanie” notowania „Listy”, w którym utwór Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” znalazł się na pierwszym miejscu.

 

Lider zespołu Tilt przypomniał, że Kazik „nie należał do krytyków obecnej władzy”. – „Można powiedzieć, że nawet ją chwalił. Na jesieni nie widział żadnego zagrożenia dla wolności, więc to papierek lakmusowy, jeśli artysta, który w listopadzie nie widzi zagrożenia dla wolności, a w maju pisze piosenkę, która staje się wolnościowym sztandarem, to dowodzi, że jesteśmy w momencie ważnego i historycznego przełomu, którego ta piosenka stała się katalizatorem” – stwierdził Lipiński

„Mamy do czynienia z potworną destrukcją, właściwie na każdym kroku i jest to tragiczne. Tam, gdzie się da, tam się zawłaszcza terytoria publiczne i próbuje się zaprowadzać swoje porządki. Najistotniejsze jest to, dlaczego o tym rozmawiamy. A rozmawiamy dlatego, że nagle się okazuje, że coś wolno, a czegoś nie wolno. A dlaczego czegoś nie wolno? Dlatego, że ktoś uważa, że tak nie wolno, bo to niezgodne z jego światopoglądem” – powiedział muzyk.

 

Lipiński uważa, że jesteśmy w „bardzo niebezpiecznym momencie”. – „Jeżeli pozwolimy sobie narzucić jedną ideologię, to staniemy się państwem fundamentalistycznym, w którym ci, którzy nie zgadzają się z tą ideologią, będą prześladowani” – podkreślił Lipiński.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
21 maja 2020 10:44

w PiS się irytuja jak porownuje się tą niby prawicowa partię do PZPR. Ale niestety przyjela ten sam sposób rządzenia. I marzy im się powrót urzędu z ul. Mysiej. A że zle by to wygladało w podobno nowoczesnym państwie z Europy to tą cenzurę próbują wprowadzać na dole partyjni aparatczycy postawienie przez partię na stanowiskach dyr, czy prezesów. W XXI wieku cenzura jest zwyczajnie śmieszna, tak jak śmieszne są rzesze ktorym obrazono podobno uczucia religijne. Sztuka od zawsze była sumieniem społeczeństwa i polem do dyskusji o nas. W radiowej trójce pojawili się niestety tacy którzy wiedza lepiej co myśli prezes, co mamy słuchać co ogladać, Niestety jest to nowy rodzaj cenzury i w zupełnosci zgadzam sie z tym co mówiliwe wczorajszym wywiadzie T. Lipiński i J. Sthur.

Zwinka
Zwinka
21 maja 2020 12:11

Starsi Polacy pamiętają, jaką wściekłą reakcję Gomułki wywołało nazwanie przez Stefana Kisielewskiego PZPR dyktaturą ciemniaków. „Cisi i gęgacze” Szpotańskiego to wg niego „reakcyjny paszkwil ziejący sadystycznym jadem nienawiści do naszej partii i do organów władzy państwowej!” , a Pawła Jasienicę nazwał „człowiekiem o moralności alfonsa”.
Gomułka był siermiężnym, partyjnym kacykiem, chyba rzeczywiście wierzącym w te wszystkie, socjalistyczne komunały…
PiS jest groźniejsze, bo skupia wokół siebie ludzi bezwzględnych, chciwych i pozbawionych elementarnej moralności.
PiS to śmiertelne zagrożenie dla Polski i jej Obywateli.

Włodzimierz
Włodzimierz
21 maja 2020 13:33

Radzę posłuchać piosenki Bukartyka pt. Nie mówię kto

smętek
smętek
21 maja 2020 13:58

W tym przypadku sprawdza się dokładnie to, co G. Orwell opisał w książce „Rok 1984”, która wydawała się science fiction a dzisiaj przerabiamy to w realnym życiu. Tak działa dyktatura i czas przestać się oszukiwać.