Tomasz Sekielski z tytułem Dziennikarza Roku 2019 za dokument o pedofilii w polskim Kościele

Tomasz Sekielski ostro zaatakował Jacka Kurskiego podczas festiwalu Pol’and’Rock Festival. „Odwraca się uwagę od księży i mówi o celebrytach”

Tytuł Dziennikarza Roku 2019 Tomasz Sekielski otrzymał za reportaż „Tylko nie mów nikomu” o pedofilii polskim Kościele. – „Od nas, dziennikarzy, szczególnie w obecnej sytuacji – i nie chodzi mi tylko o to, co się dzieje w Polsce, ale w ogóle na świecie, o czasy postprawdy, o fake newsy i manipulacje – zależy bardzo dużo. A śmiem nawet powiedzieć, że zależy przyszłość demokracji. Mówię o dziennikarstwie rzetelnym i jakościowym. Życzę nam wszystkim odwagi, niezależności, uporu, uczciwości” – powiedział, odbierając nagrodę.

 

Sekielski wspólnie z bratem Markiem zwyciężyli też w kategorii reportaż telewizyjny/wideo. – „Chciałbym zadedykować tę nagrodę ofiarom księży pedofilów i to nie tylko tym, które wystąpiły w naszym filmie, ale wszystkim, które muszą mierzyć się z cierpieniem, z tajemnicą ukrywaną przez lata. Wszystkim tym, którzy są osamotnieni w tej walce” – mówił Sekielski.

Nagroda Dziennikarz Roku to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w świecie polskich mediów. Tytuł przyznawany jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Tegorocznego zwycięzcę wyłoniły w wyniku głosowania 82 redakcje polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych.

 

Rozdano też nagrody w innych kategoriach. Za najważniejszy materiał w kategorii news uznano tekst Magdaleny Gałczyńskiej z Onetu „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości”. W materiale przedstawiła powiązania hejterki internetowej Emi i wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka z grupą hejterską mającą na celu skompromitowanie sędziów nieposłusznych władzy. – „Nam, dziennikarzom, władza nie jest potrzebna, nam potrzebna jest wiedza. Wydobycie wiedzy – zwłaszcza tej, którą rządzący starają się ukryć. Dzięki temu dajemy wielką władzę wszystkim obywatelom, którzy mogą tę władzę kontrolować” – powiedziała Gałczyńska.

W kategorii dziennikarstwo śledcze uhonorowano Bertolda Kittela z „Superwizjera” TVN za reportaż „Pancerny Marian i pokoje na godziny”, ujawniający, że prezes NIK Marian Banaś wynajmował gangsterom kamienicę z pokojami na godziny. Dziennikarz zapowiedział, że pracuje nad drugą częścią reportażu.

Wspomnijmy jeszcze o nagrodzie za reportaż prasowy. Otrzymała ją zmarła w lutym reporterka „Dużego Formatu” Bożena Aksamit. W tekście „Sekret Świętej Brygidy” autorka ukazała nieletnie ofiary molestowane przez ks. Henryka Jankowskiego. – „Ona teraz pisze reportaże do jakiegoś niebiańskiego pisma o tym, jak jeden anioł potraktował jakiegoś drugiego, i domaga się od św. Piotra, żeby zajął się tą sprawą, albo – bardziej prawdopodobne – rozlicza św. Piotra, że sprawę zamiótł pod dywan” – powiedziała Ariadna Machowska z „Dużego Formatu”.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments