Trochę to trwało, ale jest postanowienie TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Holenderski sąd nie chce wydać Polaka, sprawą zajmie się TSUE. "Konflikt o rządy prawa w Polsce"

No i doczekaliśmy się wreszcie. TSUE wydało postanowienie w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN, na mocy którego „Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów”.

 

Zgodnie z tym Izba Dyscyplinarna musi zawiesić sprawy, które już się toczą, do czasu rozpatrzenia skargi Komisji Europejskiej na Polskę oraz powstrzymać się od rozpatrywania spraw dyscyplinarnych I i II instancji. Polska dostała miesiąc, by zastosować się do orzeczenia i za brak odpowiedniej reakcji grożą jej wysokie kary.

Na reakcję polityków Zjednoczonej Prawicy nie trzeba było długo czekać. Jak napisał na Twitterze Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, „TSUE nie ma kompetencji do oceny, ani tym bardziej zawieszania konstytucyjnych organów państw członkowskich. Dzisiejsze orzeczenie jest uzurpacyjnym aktem naruszającym suwerenność Polski”.

 

Innego zdania jest dr Mikołaj Małecki, karnista z UJ, który nie ukrywa, że „Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Jest anty-sądem, który nie ma racji bytu w demokratycznym państwie prawa. Decyzja TSUE o zablokowaniu działań ID to pierwszy krok w stronę uporządkowania bezprawia, zafundowanego przez działania większości trzymającej władzę w Polsce”.

Jak zwykle przed własnym państwem ratuje nas Unia Europejska. Jakie to smutne… i super jednocześnie, że ma kto ratować”, zauważył jeden z internautów i trudno się z nim nie zgodzić.

Czy ten rząd ugnie się i podporządkuje postanowieniu TSUE? Czas pokaże, ale raczej możemy być świadkami niezłego spektaklu w wykonaniu rozhisteryzowanych tym faktem polityków partii rządzącej.

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MajaJantarGrzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzegorz
Grzegorz

Nie dość że koronawirus obnażył słabość naszych rządzących to jeszcze TSUE dobiera im się do du.y. Zjednoczona Prawica to taki anty-Midas , czegokolwiek się nie dotkną zamieniają to w gów.o.

Jantar
Jantar

Nareszcie dobra wiadomość! Właśnie dziś czytałam z rana wywiad z Jourovą, która mówiła, że to tylko pozory, że nic nie robią, bo cały czas dokładnie analizują wszystkie przepisy, a jest tego tak dużo i są tak skomplikowane, że po prostu potrzebują więcej czasu. Idę o zakład, że to skomplikowanie i ilość są celowe, żeby utrudnić UE szybką i odpowiednią reakcję. Pomijając już fakt, że PiS nic nie potrafi zrobić dobrze to jednak to im się akurat udało.

Maja
Maja

Jak pisowskie władze coś w mojej sprawie postanowią, zamierzam zachować się jak Mateusz Morawiecki i reszta bandy, Powiem primo, że wg mnie nie mają kompetencji, secundo, że ich postanowienie wysyłam do analizy do Podwórkowego Trybunału Kumpli i Kolegów, który orzeknie, czy mam się słuchać czy nie.