Trybunał Konstytucyjny ograniczy dostęp do informacji publicznych?

Trybunał Konstytucyjny ograniczy dostęp do informacji publicznych?

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności obowiązującej ustawy o dostępie do informacji publicznych. Profesor uważa, że przepisy są nieostre, co sprawia, że mogą być one niezgodne z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Rzecznik SN powiedział, że ustawa operuje często zbyt ogólnymi pojęciami. „Dotyczy to zwłaszcza pojęć takich jak „osoba mająca związek z pełnieniem funkcji publicznych”. W praktyce oznacza to likwidację ochrony prywatności każdego pracownika urzędu publicznego, bowiem jego praca, nawet jeśli jest świadczona na bardzo mało znaczącym stanowisku, „ma związek” z pełnieniem funkcji publicznej przez inne osoby zatrudnione w danym urzędzie” – uzupełnił.

Pomysł złożenia wniosku przez pierwszą prezes SN nie był konsultowany z prezesami izb SN – ani z prezesem Izby Cywilnej, ani Izby Karnej.

I tak prezes Izby Cywilnej SN, Dariusz Zawistowski, uważa , że złożenie wniosku do TK jest niepokojące ze względu na zastrzeżenia co do działalności tego organu.

 

„Wynikają one nie tylko z zastrzeżeń polskich prawników, ale ze stanowiska Komisji Europejskiej, która skierowała wniosek w tej sprawie na podstawie art. 7 Traktatu o UE, związany z naruszeniem praworządności” – twierdzi.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Pomysł prof. Manowskiej został też skrytykowany przez prof. Ewę Łętowską.

„Skoro na razie nie udała się próba zrobienia mediów ubogimi, przez pomysły z podatkiem od reklam, to teraz w inny sposób spróbuje się je zrobić niemymi” – zauważyła w rozmowie z dziennikarzami Onet była sędzia TK.

TK, przypomnijmy, przez przeciwników rządu uważany jest za organ podporządkowany PiS i mający zamrażać niepasujące tej partii ustawy.

/nt/

Źródło: onet.pl                                                                                                                             

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
antyuzurpator
antyuzurpator
26 lutego 2021 09:43

Już kilka lat temu pisałem tu o utajnionych rządzących, tajnych strukturach władzy, np. przy okazji list do krs.
Teraz się to materializuje, początkowo niemrawo, ostrożnie, żeby nie było zbyt jaskrawo widoczne, ale jak uczy doświadczenie destrukcyjne działania podłej zmiany z czasem przybierają na tempie i rozmachu. Ideałem dla pisiatych byłoby, żeby parlament stanowił nic nie znaczącą atrapę, a całe rządzenie odbywałoby się tajnymi, wewnętrznymi rozporządzaniami, według woli dyktatora z jedynie słusznej partii.

Dron
Dron
26 lutego 2021 10:11

Dość tego gadania po próżnicy!!! Albo nam wszystkim zależy, żeby odbudować to upadłe państwo, albo nie. Gadaniną nie przegonimy tych łotrów z pis-u. Doświadczenia ostatnich lat na to wskazują. Oni nic nie robią sobie z tej czczej gadaniny.

Antykaczor
Antykaczor
26 lutego 2021 14:59

Doczekamy się tajnych wyników wyborów