Trybunał Sprawiedliwości UE domaga się drakońskiej kary dla rządu PiS. W grę wchodzą nawet 2 mln EUR dziennie

Trybunał Sprawiedliwości UE domaga się drakońskiej kary dla rządu PiS. W grę wchodzą nawet 2 mln zł dziennie

Wiceprezes TSUE – jak podają dziennikarze „Rzeczpospolitej” – przygotował projekt mówiący o zastosowaniu środków tymczasowych wobec Polski. Instytucja ma zastrzeżenia do rządowych zmian w ustawach o neo-KRS i Sądzie Najwyższym.

 

W zacytowanym przez „Rzeczpospolitą” postanowieniu napisano m.in.: „Jeżeli naruszenie miałoby zostać stwierdzone, Trybunał nakaże Rzeczypospolitej Polskiej zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 2 000 000 EUR dziennie od dnia doręczenia Rzeczypospolitej Polskiej niniejszego postanowienia aż do chwili, w której owo państwo członkowskie będzie przestrzegać niniejszego postanowienia, lub do ogłoszenia wyroku kończącego sprawę C-791/19”.

Sankcje nałożone na rząd miałyby obowiązywać do czasu, aż działalność Izby Dyscyplinarnej nie zostanie „zamrożona”. Tak przynajmniej twierdzi „Rzeczpospolita”.

 

Treść projektu TSUE – jak się nieoficjalnie mówi – wyciekła do mediów społecznościowych. Przedstawiciele strony prawicowo-rządowej są tym oburzeni: mają nawet zaprotestować przeciwko postanowieniu ze względu na rzekome zaangażowanie „lobbystów”.

Rząd ma czas na wyjaśnienia do 13 lutego br. Termin ten nie obowiązuje jednak Trybunału Sprawiedliwości UE, który już wcześniej może podjąć stosowne działania.

/nt/

Źródło: rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
Zbyszek
8 lutego 2020 10:26

Jestem pewien, że członkowie i sympatycy PIS, przekonani o słuszności reformy (he he) sądownictwa zrobią zrzutkę, żeby zrekompensować reszcie Polaków te stratę.

Chermes
Chermes
8 lutego 2020 20:44
Reply to  Zbyszek

A jeśli sami zrzutki nie zrobią, rząd powinien im w tym pomóc. Jakiś domiar, akcyza do legitymacji PiS, opłaty za wstęp na miesięcznicę smoleńską, albo coś w tym rodzaju…

smętek
smętek
9 lutego 2020 12:10
Reply to  Chermes

Też uważam, że wymyślą, dla nas płacących podatki, nowe daniny mające zrekompensować straty. Narośnie też narracja o tym jak niszczy nas UE.

Zbigniew
Zbigniew
8 lutego 2020 11:17

Obawiam się, ze obawy wyrażone przez Verę Jourovą „(…) może już być za późno, by ratować polskie państwo prawa”. ,. m o ż e mieć rację…. – NIESTETY, byliśmy i JESTEŚMY jako społeczeństwo, z b y t OBOJĘTNI…. aby dostrzec z a g r o ż e n i a , że z naszej woli i bez naszej woli…. – w trzecim tysiącleciu Cywilizacji ludzkiej…. tym razem w Polsce …- tupie, d r e p c z e coraz żwawszymi kroczkami…. nowy h o l o k a u s t….

HerodAntypis
HerodAntypis
8 lutego 2020 11:40

„Wszelkie ew kary powinniśmy odliczać z naszej składki”. Bezczelny waszczykoski chciałby jeszcze na tym zarobić! To mniej więcej tak, jakby duża firma ukarana przez UOKiK płaciła podatki pomniejszone o kwotę kary! Ale czy musimy wymagać od geografa aby znał się na ekonomii?

Chermes
Chermes
8 lutego 2020 20:41
Reply to  HerodAntypis

Podobno w San Escobar ukarane firmy właśnie tak, nagminnie, czynią. Stąd Waszczykiewicz (czy jak mu tam?) wziął ten pomysł. 🙂

princeofwales
princeofwales
8 lutego 2020 22:12

Jeśli do tego dojdzie, to każdy pisdzielec winien solidarnie to płacić. Dlaczego „gorszy sort” ma płacić za pisie fanaberie?

smętek
smętek
9 lutego 2020 12:14
Reply to  princeofwales

Bo to przez „zdradzieckie mordy” ta Unia ma jakieś pretensje do dzieła zniszczenia wymyślonego przez Kaczyńskiego.