Trybunał Sprawiedliwości UE o nominacji sędziów do SN: „Polskie władze działają w złej wierze”

Trybunał Sprawiedliwości UE o nominacji sędziów do SN: „Polskie władze działają w złej wierze"

Szerokim echem odbiła się w kręgach europejskich bezprawna decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o powołaniu 27 nowych sędziów Sądu Najwyższego.

Sprawa ma bowiem nie tylko polski wymiar. Dotyczy zastrzeżeń do zmian w Sądzie Najwyższym i wymiarze sprawiedliwości, którymi zajmuje się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na wniosek Komisji Europejskiej.

Prezydent swoją decyzją uprzedził trybunał rozpatrujący właśnie tę sprawę i mógłby wstrzymać zmiany następujące w Sądzie Najwyższym.

Dziennikarka RMF FM zapytała prawników TSUE o ich ocenę całej sytuacji. „Jeżeli działanie organu państwa po wniesieniu przez KE skargi idzie w poprzek wątpliwościom KE, co do zgodności z prawem UE, jest okolicznością obciążającą w postępowaniu przed TSUE” – oświadczył jeden z prawników Trybunału w rozmowie z radiem RMF FM.

„Polskie władze działają w złej wierze”; „To pokazuje, że Polska już na tym etapie, gdy nie było jeszcze wysłuchania stron, ani żadnego orzeczenia – łamie jedną z podstawowych zasad prawa UE – zasadę „lojalnej współpracy” – usłyszała dziennikarka stacji.

Doszło też do sporu między prezydentem Andrzejem Dudą, a polskim sędzią Trybunału Sprawiedliwości UE prof. Markiem Safjanem.

Prezydent, jeszcze przed powołaniem nowych sędziów udzielił wywiadu „Super Expressowi”, w którym powiedział, że Safjan jako sędzia TSUE „nie ukrywa swoich poglądów” i „opowiada się po określonej stronie sceny politycznej”. Dziś prof. Safjan wydał oświadczenie w sprawie tych słów, w którym, jak podaje TVN24, napisał:

„W związku z powtarzającymi się twierdzeniami Prezydenta RP Andrzeja Dudy adresowanymi do opinii publicznej w sprawie mojej aktywności sędziowskiej w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrażam kategoryczny sprzeciw wobec tezy, wedle której wyroki Trybunału są przedmiotem manipulacji z mojej strony lub jakiegokolwiek innego sędziego, co miałoby w konsekwencji prowadzić do przenoszenia na płaszczyznę polityczną postępowań toczących się w sprawach polskich, które dotyczą zmian w wymiarze sprawiedliwości.”

/j/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Andrzejsmętekewa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ewa
ewa

Nie rozuie dlaczego włdze tak prersiżowego Uniwersytetu Jagiellońskiego milczą, przeciez Dudzie nalezy odebrac tutuł doktora prawa, jakim jest autorytetem dla studentów o córce juz nie wspomnę, która tez studiuje prawo, w imię czego łamie prawo tylko dlatego, że tego chce 160 Kaczyński

smętek
smętek

Pełniący urząd prezydenta RP jest osobnikiem, który wyszedł ze środowiska wiejskiego ale wieś z niego nie wyszła. Duda ma mentalność raba posadzonego w Pałacu Namiestnikowskim z nakazem wypełniania wszelkich poleceń Płaskodzioba.

Andrzej
Andrzej

Za złośliwe kaprysy paranoika zapłacimy wszyscy.