Trzaskowski rośnie, Duda spada

Odpowiedź Trzaskowskiego w sprawie adopcji dzieci przez pary homoseksualne

Trendy w kampanii są bardzo korzystne. Pytanie tylko, czy starczy czasu, by te procesy odwróciły układ sił.

Trend wydaje się oczywisty: w kolejnych sondażach prezydenckich różnych ośrodków dość szybko rosną notowania Rafała Trzaskowskiego, a spadają (choć już nie tak szybko) notowania Andrzeja Dudy.

Problem w tym, że Trzaskowski żywi się nie tylko głosami tych, którzy wcześniej deklarowali, że nie pójdą do urn, ale w jakiejś mierze także elektoratem demokratycznych kontrkandydatów – przede wszystkim Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza, którzy właściwie wypadli już z pierwszej ligi wyborczej. Oczywiście kandydat Koalicji Obywatelskiej nie ponosi winy za ten ich zjazd – nie doprowadził do niego w sposób intencjonalny, nie przeciągał wyborców na swoją stronę, nie krytykował rywali ani ich nie atakował. Jeśli ktoś tu kogoś podszczypuje, to raczej politycy PSL i Lewicy Trzaskowskiego. Po jego wejściu do gry liczni wyborcy sami z siebie, niezachęcani do tego, zdecydowali się przerzucić głosy na kandydata KO.

 

Sęk w tym, że w ogólnym bilansie głosów taki przepływ jest bez znaczenia, bo nie wpływa na wynik drugiej tury, która dziś już wydaje się prawie pewna. Ci wyborcy 12 lipca i tak głosowaliby na (dowolnego) przeciwnika Dudy, niezależnie od tego, kogo poparliby 28 czerwca.

Na wynik wyborów decydujący wpływ będą mieć nie przepływy w ramach obozu demokratycznego, lecz dwa inne procesy: z jednej strony rozczarowanie do Dudy i demobilizacja jego mniej fanatycznych wyborców, a z drugiej aktywizacja obywateli wcześniej obojętnych, którzy na ostatniej prostej zmienią zdanie i jednak zdecydują się pójść do urn, by zagłosować przeciw kandydatowi PiS.

Partia władzy jest tego oczywiście świadoma i dlatego stara się rozhuśtać nastroje i wykreować atmosferę moralnej paniki, licząc, że fala populistycznej histerii i  homofobii poniesie ją do wyborczego zwycięstwa.

Na szczęście wygląda na to, że pisowscy intryganci polityczni przeszarżowali – najwyraźniej „ciemny lud” nie jest w Polsce aż tak bardzo ciemny, by kupić bez zastrzeżeń demagogię, którą oferują Kaczyński z Bielanem. Homofobiczna kampania przyniosła skutki odwrotne od zamierzonych, więc teraz Duda wycofuje się rakiem i zaprasza na rozmowy działaczy LGBT. A to tylko dezorientuje jego wyborców i pogłębia wrażenie chaosu w jego kampanii.

Macherzy odpowiadający za kampanię Dudy rozpaczliwie i po omacku szukają tematu, który pozwoliłby im odzyskać rząd dusz i przygwoździć Trzaskowskiego. Może awaria rurociągu w Warszawie? Nie działa? To w takim razie prywatyzacja kamienic. Też nie działa? To LGBT. Albo groźba, że odbierze Polakom 500 plus. Bez skutku. Nic się nie przykleja. Z wampirem byłoby łatwiej. Przynajmniej wiadomo, co na takiego skutkuje: srebrna kula i czosnek.

Bezhołowie panujące w sztabie Dudy to oczywiście dobra wiadomość. Ale samo w sobie nie wystarczy do pokonania go w wyborach. Na szczęście po drugiej stronie też mamy pozytywne sygnały – wejście Trzaskowskiego do gry wyzwoliło niewidzianą od dawna energię społeczną, która wyraża się w tłumach gromadzących się na jego wiecach i w gigantycznej liczbie podpisów zebranych pod jego kandydaturą w ciągu zaledwie kilku dni.

 

Ta społeczna energia jest zaraźliwa. Promieniuje na otoczenie. Napełnia optymizmem i wiarą, że warto na tego człowieka postawić.

Tak więc trendy w sumie są korzystne i pozwalają z nadzieją patrzyć w przyszłość. Pytanie tylko, czy wystarczy czasu, by te procesy zdążyły doprowadzić do przechylenia w drugą stronę wyborczych szal. Do pierwszej tury został zaledwie tydzień. Jeśli nastąpi po niej druga tura – będą jeszcze dwa dodatkowe tygodnie na dotarcie do milionów obywateli z dobrą nowiną: nie jesteście skazani na dyktaturę obłąkanego prezesa, macie całkiem niezłą alternatywę.

Wojciech Maziarski

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
JerzyZgredzinkaPredatorHerodAntypiszorientowany Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Fortel
Fortel

Panie Wojtku, dobry tekst – oby proroczy 🙂 Jedna mała uwaga: wampiry to czosnek i osinowy kołek, srebrna kula była bodajże na wilkołaki 😉

Zwinka
Zwinka

Wszystko jedno. Niechby nawet łopata.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Oby tak to się potoczyło, ale oni na to nie pozwolą. Spodziewam się stanu wyjątkowego tuż przed pierwszą turą albo zaraz po, jeśli PAD od razu nie wygra. Mam nadzieję, że się mylę, ale to niestety bardzo prawdopodobne, chociaż na dłuższą metę niewiele im da. W czasie stanu wojennego krążyło takie powiedzonko: „Nie da się długo usiedzieć na bagnetach”.

Zgredzinka
Zgredzinka

No jasne. Im dalej w czas, tym bardziej będą mieli w plecy, a kiedyś przecież prezydenta wybrać trzeba.
To ich ostatnia szansa.
Zaczął się zjazd.

Jantar
Jantar

No to wszystko jasne, czemu Duda dziś coś wrzeszczał, że Trzaskowski „jest nienormalny”. Nie pamiętam, jakiego dokładnie użył określenia, ale z tej grupy i na to wychodzi. Może to było określenie „chory psychicznie”. Jak zwał, tak zwał – jeden diabeł, wychodzi na to samo 🙂 Duda już nie wie, jakie inwektywy ma wywrzeszczeć. Sztab Dudy i pisowcy chwalą się, że Trump zaprosił Dudę na spotkanie, ale coś mi się zdaje, że Dudę czeka niezły ochrzan za nagonkę na LGBT i Żydów. Trump jest imigrantem z Czech i ma żydowskie korzenie, więc nagonka na Żydów dotyka go bezpośrednio. A jeśli chodzi… Czytaj więcej »

zorientowany
zorientowany

Trumpowie byli emigrantami z Niemiec, gdzie pierwotnie nosili nazwisko Drump!

HerodAntypis
HerodAntypis

Nie Drump! lecz Drumpf. Jak już kogoś poprawiasz to rób to dobrze.

Predator
Predator

Problem jest jeszcze jeden pisuary powymieniali ambasadorów na swoich i dzisiaj dostałem kilka telefonów od przyjaciół i znajomych z Irlandii, że w zeszłą sobotę dokonali rejestracji a do dzisiaj pakiety nie zostały doręczone. Nie można się w żaden sposób dodzwonoć do ambasady w Dublinie. Pisowskie kanalie zadbały o każdy szczegół aby czopek wygrał te wybory. I będziemy mieli tą nadętą kreaturę przez następne pięć lat. Sprofanowali wczoraj Klasztor na Jasnej Górze to co dlanich sfałszować wybory. Nidługo zastąpią obraz Matki Boskiej obrazami sw. mateusza i sw. łukasza. Ciekawe jak się czują wierzący, bo to wygląda jakby pis i kosciół napluł… Czytaj więcej »

Jerzy
Jerzy

Brawo! Słusznie Waść prawisz. Pan Andrzej Duda będzie nam prezydentował przez następne pięć lat i przez ten czas uda się naprawić Polskę- oczyścić sądownictwo, zrepolonizować media (przede wszystkim TVNienawiść), przypatrzeć się portalom internetowym pod kątem propagowania kłamstw – wtedy blokada.

Jerzy
Jerzy

Po pierwszej turze wyborów muszę przekazać panu Andrzejowi Dudzie wyrazy współczucia i żalu z powodu spadku do 43% głosów i pogratulować panu Trzaskowskiemu wzrostu do 30%. głosów.