Trzaskowski:” (..) składam swoje oświadczenie majątkowe wraz z żoną, gdzie pokazuję cały swój majątek”

Duda odpowie na apel Trzaskowskiego w kwestii ułaskawień?

Rafał Trzaskowski i jego małżonka wyrazili chęć złożenia oświadczeń majątkowych. Kandydat na prezydenta ogłosił też rychłe ogłoszenie projektu ustawy opozycji o jawności w życiu publicznym.

 

– „Jeżeli wszyscy oczekujemy, że państwo ma być obdarzane przez obywateli szacunkiem, musimy to zaufanie budować. Dlatego ja dzisiaj składam swoje oświadczenie majątkowe wraz z żoną, gdzie pokazuję cały swój majątek. Miejmy nadzieję, że presja publiczna na wszystkich tych, którzy do dzisiaj używali wszystkich rodzajów wykrętów, kruczków prawnych, żeby całego swojego majątku nie pokazać, będzie w Polsce wzrastała po to, żeby właśnie budować zaufanie do władzy publicznej” – obwieścił dziennikarzom przedstawiciel liberalnej Koalicji Obywatelskiej.

Podczas przemówienia Trzaskowskiego nie mogło też zabraknąć celnych uwag skierowanych do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i ministra Łukasza Szumowskiego. Kandydat zasugerował, że obydwaj panowie z PiS-u są „bardzo majętnymi ludźmi” i powinni pokazać społeczeństwu cały swój majątek.

– „Składaliśmy rok temu ustawę [o jawności w życiu publicznym] w Sejmie, pojawił się również projekt partii rządzącej, niestety projekt trafił do Trybunału Konstytucyjnego, pan prezydent nie wykorzystał okazji do tego, żeby ustawę o jawności w życiu publicznym podpisać” – kontynuował wystąpienie prezydent stolicy.

 

W opinii Trzaskowskiego sytuacja, w której politycy ukrywają swoje majątki, jest niedopuszczalna. – „Tak dalej być nie może, dlatego ja się dzisiaj spotykam z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim po to, żeby przedstawić projekt ustawy o jawności w życiu publicznym. Nowa polityka musi być oparta o zaufanie do władzy publicznej i to jest naszym celem” – odważnie zapowiedział przeciwnik rządu.

Wspomniany przez Trzaskowskiego projekt Zjednoczonej Prawicy utkwił w TK w ub.r. Prezydent skierował go do tego organu ze względu na jego nieprecyzyjność.

– „Prezydent w pełni popiera i zgadza się z ideą samej ustawy, natomiast to są na tyle istotne kwestie, że nie powinno być najmniejszych wątpliwości, szczególnie prawnych, w związku z tym prezydent podjął decyzję o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie prewencyjnym” – tłumaczył wówczas rzecznik Błażej Spychalski.

/nt/

Źródła: tvn24.pl, polsatnews.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o