Tusk do PiS: Traktujcie Unię Europejską jako naturalne środowisko

Szydło próbowała odgryźć się Tuskowi – „Och... tytan intelektu odpowiedział na rzetelną krytykę”

„Chciałbym tylko do jednej rzeczy namówić rząd PiS. Nie zgadzam się z tym, co robi, ale bardzo bym chciał, żeby skutecznie bronił polskich interesów” – powiedział Donald Tusk po zakończonym szczycie UE w Goeteborgu. – „Traktujcie Unię Europejską jako naturalne środowisko. Polska nie ma innego miejsca niż Europa. I nie powinna traktować Europy i Unii jako wroga, przeciwko któremu trzeba naprężać muskuły i wytaczać batalię”.

To komentarz przewodniczącego Rady Europejskiej do słów Beaty Szydło, która odniosła się do debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim. – „Nie może być takiej sytuacji, jak w czasie debaty w Parlamencie Europejskim, kiedy jeden z narodów z naszej wielkiej europejskiej rodziny, zostaje oszkalowany i obrażony”. PE przyjął rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. – „Jeśli zwracamy dzisiaj w Europie uwagę na to, co złego się dzieje – w różnych miejscach w Europie, także w Warszawie – to warto o tym poważnie rozmawiać, a nie obrażać się na rzeczywistość” – skomentował Tusk.

Tusk odniósł się też do słów szefa liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadta, który powiedział, że na ulicach Warszawy „odbył się 60-tysięczny marsz faszystów”. Przewodniczący Rady Europejskiej zaznaczył, że to nie obchody 11 listopada w Polsce były tematem obrad PE. – „Parlament Europejski debatował nie na temat Marszu Niepodległości, tylko naruszania, czy łamania idei rządów prawa i praworządności w Polsce. To jest zupełnie inny temat i tutaj, niestety, myślę, że rząd PiS ma znacznie mniej argumentów na obronę swojej polityki. Istotą problemu dzisiaj jest to, że w opinii Unii Europejskiej, a przynajmniej zdecydowanej większości państw i środowisk w Unii, mamy do czynienia z pewnymi niepokojącymi zdarzeniami autoryzowanymi czy organizowanymi przez rząd” – podkreślił były premier.
(Źródło: tvn24.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o