Tusk: Ja się PiS nie boję

Tusk o PiS: „Mamy do czynienia z ekipą kompletnie bezradną - to są ciamajdy i fajtłapy”

„Ja się boję emocjonalnej i politycznej próżni, w której PiS będzie mógł zrobić z Polakami, co zechce. Zawsze wierzyłem, że jeżeli wystarczająco ludzi z dobrą wolą ma energię, żadna władza nie jest straszna” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w TVN 24. – „Jestem przekonany, że panika czy histeria jest najgorszym doradcą i nie chciałbym, aby w Polsce ci ludzie, którzy wierzą w ten model wolności, w który ja wierzę, stracili motywację, energię czy gotowość do poświęcania czasu i samych siebie, kiedy trzeba” – dodał.

Tusk podkreślił, że od 40 lat angażuje się w sprawy publiczne. – „Skoro zacząłem jako 20-latek w czasach niesprzyjających takiej działalności, to nie po to, żeby się z tego wycofać, tylko dlatego, że komuś to się nie podoba. Będę się angażował w sprawy polskie tak długo, jak będę żył, czy się to komuś podoba czy nie, niezależnie od funkcji, jaką pełnię” – powiedział były premier.

Odnosząc się do sformułowania, którego użył w listopadowym wpisie – „alarmu”, przekonywał, że to sprawa kluczowa dla Polski, ale też dla Europy, zwłaszcza naszej jej części. – „O to chodziło nam wtedy, kiedy jeszcze przed powstaniem Solidarności, powstawała opozycja demokratyczna i o to samo chodzi dzisiaj – żeby na trwałe związać Polskę i cały ten region ze światem Zachodu – politycznie, też w jakimś sensie cywilizacyjnie” – podkreślił Tusk.

Dodał, że nie ma Polski europejskiej bez niezależnych sądów, w pełni wolnych mediów, bez poszanowania prawa, bez liberalnej demokracji. Tusk powiedział, że rządy PiS to „model polityki wschodniej, który do złudzenia przypomina to, co dzieje się w Rosji, czy w Turcji”.

Tusk skomentował też zatrzymanie byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Piotra Pytla i postawienie zarzutów jemu oraz jego zastępcy – gen. Januszowi Noskowi. – „W sprawie generałów Pytla i Noska mam poczucie tak głębokiej niesprawiedliwości, która dzieje się wobec ludzi, którzy naprawdę zgodnie z najlepszymi wzorami polskiego wojska służyli ojczyźnie i są prześladowani dlatego, że minister Macierewicz ma polityczną obsesję na ich punkcie” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej. Jako premier był przełożonym obu generałów. – „Dzisiaj nie mogę im pomóc, ale przynajmniej mogę publicznie wyrazić solidarność z ludźmi, o których wiem, że byli bardzo przyzwoitymi i oddanymi ojczyźnie oficerami” – powiedział Tusk.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AndrzejJanek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janek
Janek

„Będę się angażował w sprawy polskie tak długo, jak będę żył, czy się to komuś podoba czy nie, niezależnie od funkcji, jaką pełnię”- gieroj jak się patrzy.

Andrzej
Andrzej

A ja Jemu wierzę i w Niego wierzę. Taka postawa to właśnie sam pozytywizm, odwaga, dzielność i patriotyzm..