Tusk: „Jarosław Kaczyński nie jest szczególnie znany z odwagi cywilnej w sytuacjach zagrożenia”

Tusk: „Jarosław Kaczyński nie jest szczególnie znany z odwagi cywilnej w sytuacjach zagrożenia”

Jarosław Kaczyński nie jest szczególnie znany z odwagi cywilnej w sytuacjach zagrożenia, więc mam wrażenie, że presja, postawa ludzi, ale chyba też znajdą się jacyś odważni, przyzwoici ludzie w obozie władzy, wystarczy, żeby się tak czy inaczej z tego swojego uporu wycofał. Jest rzeczą oczywistą, że nikt rozsądny i przyzwoity nie może narażać życia ludzkiego. Nie wiem, jaka jest kalkulacja poza uporem. Nieważne są w tym momencie wyniki wyborów prezydenckich, ale zdrowie i życie obywateli – powiedział były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w TVN24. To jego komentarz do „Kaczyński: „Niedzielne wybory uzupełniające pokazały, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich jest całkowicie możliwe”.

 

Tusk, zapytany przez Katarzynę Kolendę-Zaleską, czy on sam pójdzie głosować, odpowiedział: – „Nie pójdę na wybory, jeśli będę sądził, że to może spowodować zakażenie tych, którzy idą wybierać, tylko dlatego, że pan Kaczyński uznaje, że to jest bezpieczne. Pani sobie wyobraża, że ja będę namawiał moją rodzinę, moich przyjaciół, moich zwolenników sądząc, że mogą ulec zakażeniu, „idźcie głosować na moich kandydatów”? Czy wyobraża sobie pani, że Małgorzata Kidawa-Błońska czy Władysław Kosiniak-Kamysz będą mówili ludziom: „idźcie do urn wyborczych”, mówiąc wcześniej, że to grozi ich życiu i zdrowiu? Przecież to jest w ogóle niewyobrażalne”.

Były premier podkreślił, że teraz najważniejsza jest walka z pandemią koronawirusa. Jego zdaniem kluczowe jest, aby ludzie nie mieli wrażenia, że polski rząd ukrywa coś przed obywatelami. – „Musimy mieć pewność, że rząd ma strategię, z której w stanie jest się publicznie rozliczyć, bo tu chodzi o życie i zdrowie Polaków. To już nie jest jakaś polityczna gra, tu już nie chodzi o jakieś kampanie, setki konferencji prasowych, o jakieś wybory prezydenckie. Tu chodzi o życie i zdrowie tysięcy ludzi, dlatego obywatele muszą mieć 100 proc. przekonanie, że rząd przed nimi niczego nie ukrywa” – stwierdził.

 

Tusk powiedział, że „nie słyszymy wyjaśnień, dlaczego Polacy nie są poddawani masowym testom, więc na pewno u wielu ludzi rodzi się takie podejrzenie, że coś jest nie tak”. – „Trzeba je jak najszybciej rozwiać. Bardzo bym chciał, aby polski rząd w sposób bardzo przejrzysty i transparentny powiedział, bo to jest winien obywatelom, czy to jest strategia, czy wynika to z czegoś innego, że jesteśmy na szarym końcu w Europie jeśli chodzi o ilość testów. Chyba, że jest to zamysł, ale nie sądzę, aby zamysłem polskiego rządu było nietestowanie – czyli brak wiedzy i brak instrumentów, aby przeciwdziałać pandemii” – powiedział.

Podkreślił, że dlatego dziś ważne jest, aby decyzje dotyczące terminu wyborów nie podejmowali politycy, którzy – jak zaznaczył – „nie ponoszą konstytucyjnej i prawnej odpowiedzialności – tak jak Jarosław Kaczyński”, ale ludzie obdarzeni autorytetem naukowym i medycznym. – „Dobrze byłoby, aby władza, a przynajmniej opozycja, zorganizowała świat nauki, nie tylko lekarzy, ale głównie lekarzy, aby powstało ciało obdarzone autorytetem i zaufaniem obywateli, bo to naukowcy powinni dzisiaj decydować, a nie politycy, którzy w dodatku prowadzą kampanię” – stwierdził Tusk.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
KosStary WujsmętekJaninaJacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Takata
Takata

Zmartwię Pana, takie zachowanie jest absolutnie spójne z postawą większości przedstawicieli „dojnej zmiany”:. Ich zdaniem rządzenie to wydawanie poleceń co ma być i egzekwowanie osiągnięcia efektów. Całkowite oderwanie od realnego świata, w którym takie zrealizowanie celów wymaga opracowania strategii osiągnięcia celu, jej realizacji oraz ibiierzącego monitoringu i ewentualnej korekty sposobu lub nawet celu.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Na makiecie zabudowy osiedla „dyrektor z zawodu” przestawił wieżowiec w inne miejsce. „Ależ, panie dyrektorze! Tu jest jezioro” – zwrócono mu uwagę. „A to nie, nie, to nie. A nie! Dobrze! To jezioro damy tutaj, a ten niech sobie stoi w zieleni” – odparł dyrektor (Jerzy Dobrowolski, Stanisław Bareja, film „Poszukiwany, poszukiwana”).

marian
marian

Zdaje mi się, ze troszeczkę się Pan zagalopował. Po to mamy Premiera i Prezydenta aby dbali o Polskę i Polaków. To oni powinni pokazać, ze pełnią te urzędy nie dla kariery, ale są odpowiedzialni za wszystko i wszystkich. Nie żadni naukowcy ale właśnie oni .W szczególności Prezydent powinien wreszcie pokazać, ze Kaczyński w kwestiach odpowiedzialności za los Polaków ma po prostu gówno do powiedzenia. Temu człowiekowi ktoś powinien pokazać gdzie jest jego miejsce. W partyjnej strukturze ma posłuch, bo wokół sami klakierzy, jednak gdy pełni się ważne funkcje państwowe to należy być ponad i pokazać, że nosi się portki. Czas… Czytaj więcej »

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Problem PiSlandii polega na tym, że nie ma prezydenta ani premiera, ma Adriana i Pinokia. A obydwaj są marionetkami Kaczyńskiego.

smętek
smętek

Autor udaje, że funkcjonuje w innej rzeczywistości i to jest smutne. Premier czy minister przez sam fakt pełnienia urzędu nie dostaje wiedzy encyklopedycznej ze wszystkich dziedzin. Mądrość człowieka polega na tym, że jak czegoś nie wie pyta innych, którzy posiedli wiedzę z danego zakresu. Pan Donald Tusk jest, jak dotąd, jedynym mężem stanu jaki nam się trafił w ostatnim 30.leciu i dobrze jest przemyśleć Jego wypowiedzi.

Kos
Kos

Prozne wolanie, dopoki Kaczynski zyje, oni jaj nie maja . A jak go nie bedzie, to im moze odrosna, ale malutkie.

Jantar
Jantar

Pan Tusk mówi, że nie sądzi, żeby brak robienia testów na koronawirusa był celowy. A ja uważam, że owszem, jest celowy. Mała ilość wykonanych testów to małe ilość przypadków i zgonów z tego powodu. A to z kolei będzie argumentem, że żadnej pandemii nie ma, że „to kłamstwo lewactwa i opozycji, żeby przełożyć wybory i żeby naród odciągnąć od kościoła”, jak to mówią pisowscy i księża. W pierwszym przypadku Kaczyński ze swoją świtą decydują o wyborach i właściwie już wydali polecenie, że mają się odbyć. W komentarzach ludzie pytają, kto pójdzie do komisji wyborczych. Odpowiem: wydadzą rozkaz obronie terytorialnej, którą… Czytaj więcej »

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Podziwiam dyplomatyczny język Tuska. Tyle słów na określenie zwykłego tchórzostwa!

Janina
Janina

Zadziwiający jest fakt, że istnieje i funkcjonuje w przestrzeni międzynarodowej taki kraj, gdzie jeden marny człeczyna jest w stanie trzymać za twarz cały ogłupiały naród. Człowiek ten, prawie od zawsze ochraniany, izolowany od prozy życia, z rozbuchanym ego i z chorymi ambicjami zostania „emerytowanym zbawcą Narodu” zgarnął całą władzę w Polsce. Zgarnął i już jej nie odda do śmierci. Niech nikt się nie łudzi, że Kaczyński z czegoś ustąpi. Przecież wszyscy to zaakceptowali , mniej lub więcej, ale tak ! zaakceptowali. Przekupiony suweren i zwolennicy – wiadomo. Rząd, Prezydent, większość sejmowa, koalicjanci – też. To wszystko karierowicze, koniunkturaliści, pazerni na… Czytaj więcej »

Stary Wuj
Stary Wuj

Ponieważ nikt nie kupuje już tekstu że to „Wina Tuska” , jak z nieba spadła mega-wymówka. Gdy jesienią upadek gospodarki ujawni się w całości wszystko będzie winą chińskiego wiruska. Rozdawnictwo, złodziejstwo megalomania i niekompetencja – znajdzie wygodną przykrywkę. A jak zobaczą w jakim dole jest kraj – zarządza przyśpieszone wybory i wyjadą do ciepłych krajów albo do „ciepłego człowieka” Łukaszki. I niech się opozycja martwi.