Tusk: „Komisja pracuje na zamówienie polityczne rządzącej dziś partii”

Tusk: „Komisja pracuje na zamówienie polityczne rządzącej dziś partii”

– „Minęły 4 lata, od kiedy PiS zdobył władzę. Jeszcze w czasie kampanii, a więc 4 lata temu sformułował te dość ohydne i absurdalne zarzuty o grabieży miliardów złotych przez m.in. mój rząd. Minęły 4 lata, jak są u władzy, nie otrzymałem żadnego sygnału, aby prokuratura zainteresowała się kimkolwiek w tej sprawie przez 4 lata. Tu nie chodzi o żadne szukanie sprawiedliwości. Oni nawet nie wierzą w to, co mówią, w te zarzuty, które formułują. Komisja pracuje na zamówienie polityczne rządzącej dziś partii. Wszystko podporządkowane jest wyłącznie propagandzie i to bardzo przykry obraz. Jestem przekonany, że to będzie miało fatalne skutki na długie lata w polskiej polityce” – powiedział Donald Tusk po przesłuchaniu przez komisję śledczą ds. VAT. Były premier składał wyjaśnienia przez prawie pięć godzin.

Tusk stwierdził, że zajmowanie się przez komisję sprawą VAT jest „chyba najbardziej oczywistym przykładem tego politycznego nadużycia”.  – „To nie jest przecież pierwszy taki przypadek, że mamy dzisiaj w Polsce władzę, która dysponując prokuraturą, mediami publicznymi, całym aparatem opresji i sięgając właściwie już także po aparat sędziowski, wykorzystuje także procedury parlamentarne, czyli tzw. komisje śledcze do atakowania opozycji, byłej, byłych rządzących, tak jak w moim przypadku. Istota komisji śledczej polega na tym, aby ci, którzy nie mają władzy, mogli władzę kontrolować. To tu w Polsce dzieją się rzecz w mojej ocenie niebywałe, że władza, która ma w ręku wszystkie możliwe instrumenty do sformułowania zarzutów, przeprowadzenia śledztwa, oprócz tego jeszcze wykorzystuje Sejm” –  podkreślił były premier.

Jeszcze podczas posiedzenia komisji Tusk odniósł się do dziwnej opieszałości przewodniczącego Marcina Horały z PiS, który nie wezwał jako świadka Mariusza Kamińskiego, szefa CBA w latach, którymi zajmuje się komisja. Teraz – jak wiadomo – jest on koordynatorem ds. służb specjalnych w rządzie PiS. Sprawa pana Falenty, afery podsłuchowej pokazuje bardzo wyraźnie, że w tym względzie Mariusz Kamiński jest niestrudzony, tzn. w wykorzystaniu obok podsłuchu, taśmy, podstawionego agenta w walce z konkurencją polityczną. W jakimś sensie już nawet nie dziwię się kolejnym doniesieniom. Jeśli czemuś się dziwię, to temu, że będziecie jeszcze państwo długo te swoje komisje do ścigania opozycji prowadzili, a w tym czasie na waszych oczach rośnie układ tak chory, że nawet autorom powieści kryminalnych by się nie śniło. I sprawa tak czy inaczej rosyjskiego węgla, nielegalnych podsłuchów, wpływu Rosjan na to, co się działo w aferze podsłuchowej, ona prędzej czy później i tak ujrzy światło dzienne. Wtedy nie będziecie w stanie uwierzyć, że uczestniczyliście w tego typu działaniach jak te, które de facto mają na celu tylko jedną rzecz – ukryć prawdziwe problemy, które domagają się – niczym człowiek powietrza – prawdziwych komisji śledczych. Te obecne, przy waszej prokuraturze, nie znajdują najmniejszej szansy na wyjaśnienie, a zagrażają fundamentom bezpieczeństwa państwa i co do tego nie mam żadnych wątpliwości” –  powiedział Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej najprawdopodobniej jeszcze raz będzie musiał odpowiadać na pytania posłów.

bt

Źródło: TVN 24

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AndaMalgorzats Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Malgorzats
Malgorzats

Nie wiem dlaczego ludziom bielmem zarastaja oczy

Anda
Anda

Polityczne motywy wszystkich komisji „śledczych” utworzonych przez PiS są oczywiste, przynajmniej dla ludzi myślących. Ale jak spojrzałam na okładkę bodaj Gzety Polskiej Codziennie (coś w stylu „Buta i chamstwo Tuska”) to sobie przypomniałam, że istnieje rzeczywistość alternatywna. Trzeba próbować na nią wpływać, a nie oddawać płatnym kłamcom od Sakiewicza.