Tusk: „Roman Giertych naraził się władzy ujawniając jej korupcyjny charakter”

Od czasu jak się okazało, że 50 tys. zł wchodzi do koperty, to byłbym ostrożny z tymi żartami nt. ile miliardów kto może gdzie zakopać

Donald Tusk wziął w obronę Romana Giertycha. Mecenas został ukarany przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego grzywną w wysokości 3 tysięcy złotych.

 

Roman Giertych stawił się przed Izbą Dyscyplinarną SN. Instytucja rozpatrywała sprawę wypowiedzi adwokata, w której zasugerował, że „nie ma najmniejszych podstaw do zarzutów dla Tuska za katastrofę smoleńską”. Prokuratura uznała te słowa za urągające etyce adwokackiej i domagała się ukarania Giertycha.

Wypowiedzią mecenasa jako pierwszy zajął się sąd, który stwierdził jednak, że nie zasługuje on na ukaranie. Prokuratura nie dała za wygraną i skierowała sprawę do Izby Dyscyplinarnej. Instytucja – według wyroku Sądu Najwyższego – nie jest sądem.

 

Opinię tę podziela mec. Giertych, który postanowił się nią podzielić z samymi sędziami Izby Dyscyplinarnej. „Izba Dyscyplinarna jest organem PiS. Partia chce od was, byście zastraszali sędziów, którzy mają orzekać zgodnie z wolą tej partii, a nie zgodnie z własnym sumieniem” – oświadczył podczas składania zeznań.

Członkowie quasi-sędziowskiej Izby uznali to wystąpienie za obraźliwe i ukarali Giertycha karą 3 tys. złotych. Równocześnie podjęli decyzję o odrzuceniu kasacji prokuratury dotyczącej wypowiedzi na temat katastrofy smoleńskiej.

Giertych zapowiedział już, że nie zamierza zapłacić zasądzonej kary. W obecnej rzeczywistości może to nawet grozić aresztowaniem i zatrzymaniem przez policję.

W obronie adwokata stanął Donald Tusk. Były przewodniczący Rady Europejskiej podzielił się swoimi przemyśleniami za pośrednictwem Twittera:

Roman Giertych naraził się władzy ujawniając jej korupcyjny charakter i broniąc jej oponentów. Dziś po raz kolejny obnażył też istotę jej bezprawnych działań w wymiarze sprawiedliwości. Nie darują mu tego. Możemy się z nim różnić, ale w tej sprawie bądźmy z nim solidarni” – napisał polityk.

Zdanie Tuska popierają internauci, którzy sympatyzują z opozycją. „Pewnie, że murem za panem mecenasem. Jeszcze trochę a ziobrowi nominaci, a dokładniej uzurpatorzy będą wzywać przed swoje oblicze lekarzy, nauczycieli czy socjologów. Bo się źle spojrzą w kierunku Kaczyńskiego!” – ocenił jeden z użytkowników sieci.

/nt/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JantarHerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Wzywani sędziowie i adwokaci powinni uczęszczać na ten serial i przemawiać jak Roman lub improwizować po swojemu na temat wyimaginowanej izby i dyscypliny a nibysędzie nibysądu będą się obrażać i wychodzić żałując, że sala jest zbyt mała, aby wyłączenie mikrofonu miało sens.

Jantar
Jantar

Giertych w punkt podsumował ID. Oczywiste jest, że PiS ją utworzył właśnie po to. Najpierw zastraszanie sędziów, prokuratorów, adwokatów i reszty prawników, żeby nikt nie ważył się wydać wyroku wbrew żądaniom prokuratorów Ziobry i żeby żaden adwokat czy inny prawnik nie ważył się bronić opozycji pisowskiej. Bez niezależnych od władzy prawników wszelkiej maści, łatwo będzie zastraszyć już cały naród. Do tego jeszcze „ustawa dyscyplinująca koalicjantów”, która oznacza ni mniej, ni więcej, tylko zmianę ustroju państwa i wprowadzenie wkrótce nowej konstytucji. PiS zaciska nam pętlę na szyi i obawiam się, że wybory prezydenckie to będzie tylko przysłowiowy listek figowy dla świata,… Czytaj więcej »