„Tusk uważa, że należy się z PiSem bić na każdym polu”

"Tusk uważa, że należy się z PiSem bić na każdym polu"

Nie jest tajemnicą, że rozwiązania obecnych problemów w Polsce opozycja i jej zwolennicy upatrują w powrocie do kraju Donalda Tuska. Przewodniczący Rady Europejskiej też specjalnego wyboru nie ma, bo fakt, że w Polsce rządzi Prawo i Sprawiedliwość, zamyka mu drogę do objęcia jakiegoś wysokiego stanowiska w strukturach Unii Europejskiej, NATO czy ONZ. Nie będzie miał –  potrzebnego w takich razach – poparcia macierzystego kraju. Emerytura? W żadnym wypadku.

„Wedle naszych rozmówców Donald Tusk miał sondować w Brukseli, czy nie byłoby problemem, gdyby jego kadencja szefa Rady Europejskiej skończyła się o trzy miesiące wcześniej, a więc jeszcze przed wyborami parlamentarnymi 2019 r. w Polsce” – pisze porta gazeta.pl.

„Jeśli swoją kadencję w roli szefa RE zakończy terminowo, to potem ma pół roku na kampanię prezydencką, gdyby chciał wystartować w tych wyborach. Kandydowanie do Pałacu Prezydenckiego to jest jedna z opcji” – mówi polityk opozycji znający się osobiście z przewodniczącym Rady Europejskiej.

Gdyby jednak zakończył kadencję przed terminem, otworzyłoby to furtkę do silnego patronatu Tuska nad blokiem opozycyjnym, w kolejnych wyborach do Sejmu między 12 października a 12 listopada 2019 r.

Ponadto szybsze zakończenie kadencji szefa RE uwolniłoby go od konieczności hamowania się w konfrontacji z PiS-em w finale przyszłorocznej kampanii do Sejmu.

„Nie chce dać się wdeptać w ziemię narracją PiS-u o najgorszym premierze III RP i nieudolnych rządach, o „Polsce w ruinie”, którą dopiero obecna władza podnosi z upadku. Jeśli Tusk tylko ma okazję, żeby skonfrontować PiS ze swoimi osiągnięciami, to to robi. Tusk uważa, że należy się z PiS-em bić na każdym polu” – mówi osoba znająca się z byłym premierem.

Teraz w szeregach Platformy Obywatelskiej politycy nie mogą się nachwalić, jak to były premier swoją obecnością na oficjalnych uroczystościach 100. rocznicy odzyskania niepodległości zogniskuje uwagę mediów. Tym, że w ogóle będzie – tym bardziej, że najprawdopodobniej będzie najwyższym rangą VIP-em na zagranicznym czy też międzynarodowym stanowisku.

„Tusk uważa, że nie wolno odpuszczać PiS-owi i nie można dać im zawłaszczyć tego święta” – podkreśla jeden z naszych rozmówców portalu. Nawet jeśli zostanie wybuczany podczas składania kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i Grobem Nieznanego Żołnierza, co zresztą jeszcze mocniej może przyciągnąć uwagę mediów i opinii publicznej.

Oceniając wynik niedawnych wyborów samorządowych uznał go podczas ostatniego pobytu w Warszawie za „jeden wielki znak ostrzegawczy dla PiS” i „znak nadziei dla opozycji”.

„Chyba po raz pierwszy tak wielu wyborców w Polsce – tych, którzy chcieliby zmiany – uwierzyło, że taka zmiana jest możliwa” – podkreślał Tusk.

Jak informuje portal, Tusk poza kamerami miał mówić, że Koalicja Obywatelska i duże miasta to zdecydowanie za mało, żeby myśleć o wygranej z PiS-em, a nadzieją opozycji może być budowanie jeszcze szerszego bloku.

Nie sposób dziś przesądzać, co ostatecznie zdecyduje. Tusk podejmuje decyzje, gdy przychodzi na to czas, najwcześniej dopiero za pół roku – powiedział portalowi polityk opozycji znający się osobiście z Tuskiem.

Sam Tusk mówi na razie – „Jestem szefem Rady Europejskiej i wiecie, jak długa trwa moja kadencja…”.

/jp/

Źródło: gazeta.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ZgredzinkaMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Zastanawiam się (piszę to jako zagorzały zwolennik CAŁEJ opozycji, o czym zapewne nieraz już przekonałem pozostałych forumowiczów), czy pięcioletnia nieobecność Tuska będzie miała aż tak decydujący wpływ na społeczeństwo. Paradoksem jest, że obaj obecni przywódcy (Schetyna i Kaczyński) dołują w rankingach zaufania, za to bryluje w nich zausznik i przydupas Kaczyńskiego – niejaki Adrian Budyń. Zawodowy łamacz Konstytucji, gość miewający totalne odjazdy – łącznie z ostatnim odjazdem na nowosądeckim cmentarzu. Jednak ta długa absencja połączona z niebywałą nagonką w stosunku do jego osoby może spowodować, że nie zaufa mu sporo ludzi, którzy uwierzyli w kłamstwa produkowane przez KURwizję na jego… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Maćku, aż serce rośnie gdy się Ciebie czyta. Ta przeróbka „Roty”, to jest po prostu Meisterstück. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że Tusk nie włączy się do tej walki. Obserwując jego ostatnie „zaorywanie” dostojnej komisji sejmowej, odniosłam wrażenie, że poczuł „zew krwi”. To „polityczne zwierzę”, które tylko u nas znajdzie stosowne do swoich umiejętności pole walki. Wbrew Twojemu twierdzeniu uważam, że właśnie czas pracuje na jego korzyść, bo społeczeństwo jest coraz bardziej zmęczone nieustającą wojną wewnętrzną (o czym dobitnie świadczy wynik wyborów samorządowych nawet w małych mieścinach) i coraz bardziej widoczną nieudolnością władzy. A jak widać po doświadczeniach z… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Dzięki za miłe słowa. Mam nadzieję, że Twoje przewidywania się spełnią.