Tusk w TVN 24 o elicie władzy: Kaczyński, Glapiński, Kurski są takimi ludźmi jak Obajtek

Tusk w TVN 24 o elicie władzy: Kaczyński, Glapiński, Kurski są takimi ludźmi jak Obajtek

Były premier i przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk skomentował w „Faktach po Faktach” w TVN 24 ujawnione przez „Wyborczą” nagrania byłego wójta Pcimia Daniela Obajtka, obecnie prezesa PKN Orlen. Podkreślił, że wprawdzie sformułowania tam uchwycone są bulwersujące, ale „ważniejszym pytaniem jest, jakie kompetencje etyczne i merytoryczne mają ludzie PiS do pełnienia urzędów”. W jego opinii sytuacja Polski jest z tego względu dramatyczna, że Obajtek nie wydaje się incydentem, ale prawidłowością systemu PiS. – W jakimś sensie mimo różnic w scenografii i temperamencie nie ma wielkiej różnicy między prezesem Obajtkiem a Kaczyńskim, Glapińskim czy Kurskim. Oni tak naprawdę są wszyscy jednego gatunku. Ten obóz nasycony jest podobnymi postaciami – stwierdził.

 

Ja bym panu Obajtkowi nie zlecił prowadzenia stacji benzynowej, a co dopiero całego koncernu PKN Orlen – skomentował Tusk. Podobnie ocenia kompetencje prezesa NBP Adama Glapińskiego, “któremu nie powierzyłby szkolnej kasy oszczędnościowej”, oraz prezesa NIK Mariana Banasia, który miał związek z “najstarszym biznesem świata”. Prowadzący rzmowę, Grzegorz Kajdanowicz przypomniał, że politycy PO zostali również nagrani podczas rozmów w restauracji Sowa i Przyjaciele i też w wypowiedziach pojawiły się wulgaryzmy. Tusk odpowiedział, że “przynajmniej nie zasłaniali się zespołem Tourette’a”.

Tusk zwrócił uwagę na brak konsekwencji szefa PiS. Wówczas Jarosław Kaczyński mówił o knajackim języku świadczącym o upadku moralnym całej formacji i o tym, że jest ona “zlepiona brudem”. – Chciałbym usłyszeć, czy teraz w przypadku prezesa Obajtka mówi o boskiej aurze czy o knajackim języku – stwierdził były premier, nawiązując do pochwał dla Obajtka wygłaszanych przez Kaczyńskiego podczas gali “Człowieka Wolności” tygodnika “Sieci”.

[

 

Donald Tusk pytany o spekulacje, czy spotkał się z Jarosławem Gowinem, zaznaczył, że po raz ostatni rozmawiał z Jarosławem Gowinem, gdy ten był w jego rządzie. – Pochlebia mi to, że staję się obsesją dla Jarosława Kaczyńskiego – stwierdził. Podkreślił przy tym, że politycy nadają zbyt duże znaczenie jego gimnastycznym popisom wewnątrz Zjednoczonej Prawicy i próbują na nim budować przyszłość. Na pytanie, po której stronie stanie w końcu Gowin, odpowiedział: “Ja nie wiedziałem tak naprawdę, po której stronie Gowin stoi nawet wtedy, gdy był w moim rządzie”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Donald Tusk ocenia, że obecnie władza zajmuje się głównie sobą, a konieczna jest silna ekipa, która poskromi pandemię i rozpocznie odbudowę gospodarki. Przypomniał, że we Włoszech w obliczu walki z epidemią powstał rząd techniczny popierany od lewicy po prawicę Matteo Salviniego kierowany przez Mario Draghiego. – Niestety, takiej możliwości w Polsce nie widzę – stwierdził. – My rozmawiamy o panu Gowinie i Kaczyńskim, a 50 tysięcy Polaków umarło na COVID-19 – dodał.

Do wypowiedzi premiera Tuska odniósł się na Twitterze Daniel Obajtek: „Pragnę przypomnieć, że Orlen w ciągu 5 lat wypracował 26,2 mld złotych zysku. W ciągu 8 lat rządów PO-PSL było to 2,9 mld złotych. Natomiast na inwestycje wydajemy 3 razy więcej.”

mpm

Źródło: wyborcza.pl

 

 

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
antyuzurpator
antyuzurpator
2 marca 2021 14:50

To może niech klitkuś-bajtkuś pokaże wykres kursu akcji PKN Orlen, szczególnie od początku roku 2018. Sukces zupełnie jak 27:1.

LEON
LEON
3 marca 2021 12:10

Kaczyński komuszy pomiot zyje mentalnie w gomulkowskim świecie ,nie zna świata,ani Europy ,z języków tylko dwa tzn. z lewego i prawego buta,pełen kompleksów , zawistny ,mściwy i pamiętliwy w dodatku paranoik skupia w sobie wszystkie cechy ZŁEGO