Tusk: zwycięstwo Bidena zachwieje populistami i politycznymi kłamcami

Tusk: zwycięstwo Bidena zachwieje populistami i politycznymi kłamcami

Premier Donald Tusk wziął udział w debacie „Demokracja czy autorytaryzm” przygotowanej przez krakowski Uniwersytet Jagielloński.

Polityk zaczął od rozważań na temat kłamstwa w obecnej polityce światowej. Przyznał, że jest ono powszechnie stosowane, choć zwycięstwo Joe’a Bidena w USA może sprawić, iż w końcu powrócimy w polityce „do faktów”.

 

Będzie to poważny kłopot dla populistów i profesjonalnych kłamców, zarówno na prawicy, jak i na lewicy, i w USA, ale myślę, że szerzej, że zobaczymy tę pozytywną zmianę w Europie” – uzasadnił Tusk, dodając, że nowa ekipa rządząca w USA będzie kładła nacisk na kwestie praworządności oraz standardów demokratycznych.

Wyraził też nadzieję, że sukces Bidena osłabi wszelkich eurosceptyków.

Z całą pewnością – i to jest bardzo ważny komunikat także dla Polaków – ci wszyscy, którzy planują albo bez planowania powodują osłabianie europejskiej integracji, będą wyraźnie słabsi. Będą mieli z nową administracją i z prezydentem Bidenem naprawdę sporo kłopotów” – kontynuował swoje wystąpienie były premier. Dodał: „Czy mamy się z tego cieszyć? Ja uważam, że tak, nawet jeśli może to oznaczać pewne kłopoty dla polityków rządzących, także w Polsce. Tak, dobrze byłoby, aby mieli w tej sprawie ważne kłopoty”.

 

W dalszej części swojego wystąpienia Tusk dodał, że niedługo dojdzie do procesu ponownej integracji obozu euroatlantyckiego (Unii Europejskiej i NATO – red.). Polska, jeśli chce być w niej traktowana poważnie, musi wrócić na normalne tory.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Gdyby miało się tak stać, że w Polsce nie przywrócimy tego demokratycznego porządku, w którym rządy prawa, wolność jednostki i prawa mniejszości są w centralnym miejscu, to ta reintegrująca się wspólnota transatlantycka pozostawi nas na marginesie. To będzie proces być może długi, niezauważalny dla wielu, ale jeśli nie dokonamy tu przełomu w Polsce, może okazać się procesem nieuchronnym” – Tusk podsumował całość swojego wystąpienia na debacie.

/nt/

Źródło: interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
28 listopada 2020 10:14

Był taki spryciarz, który chciał poruszyć Ziemię, ale nie miał punktu podparcia. Są takie cwaniaki, które chcą poruszyć Polskę, ale właśnie stracili punkt podparcia. Słupki poleciały PiSowi w dól po kucharkowym orzeczeniu, ale zbiegło się to w czasie z wykopaniem trampka z urzędu. Pisowcy poza putinem nie mają już sprzymierzeńców, ale tego typa muszą się nieustannie zapierać, a orban jaki jest- każdy baran z PiSu wie, że nie można na nim polegać.

Chermes
Chermes
29 listopada 2020 18:17
Reply to  HerodAntypis

Jest jeszcze taki jeden „miły, ciepły człowiek”, zza wschodniej granicy, ale i on ma teraz jakieś drobne kłopoty z utrzymaniem się przy korycie… 🙂