TVP korzysta z metod psychologicznych, stosowanych także do prania mózgu przez służby specjalne

TVP korzysta z metod psychologicznych, stosowanych także do prania mózgu przez służby specjalne

Wiadomości TVP korzystają z metod psychologicznych, które na dłuższą metę mogą stać się niebezpieczne dla człowieka. Powinien je obejrzeć psycholog – pisze Wyborcza.pl.

Jest to metoda zwana primingiem albo torowaniem, stosowana także w reklamie. Jest to zjawisko – definiuje Wikipedia – polegające na zwiększeniu prawdopodobieństwa zaistnienia zbitek pojęciowych na skutek podsuniętego bodźca. Zjawisko to zachodzi  nawet wtedy, gdy bodźca nie widzimy. Ludzie, którzy najpierw odgadywali z pojedynczych liter hasło „pić”, jako drugie hasło najczęściej układali słowo „woda”, ewentualnie z innych liter składali napisy związane z innymi płynami gaszącymi pragnienie. Czyli podsuwając komuś nieświadomie bodziec, osiągniemy u osób poddawanych tym eksperymentom konkretny proces myślowy.

 

O tym, że twórcy propagandy PiS znają tę metodę świadczy fakt, że już w 2015 r. PO oskarżało Prawo i Sprawiedliwość o stosowanie jej w spocie wyborczym partii –  pisze Polityka. Reklamy podprogowe są w Polsce niedozwolone na podstawie art. 13 pkt 2 Europejskiej Konwencji w Strasburgu z 5.05. 1989 r., ratyfikowanej przez Polskę w lipcu 1990 r.

Wiadomości TVP nie są jednak reklamą, zatem zakaz ich nie obejmuje. Dlatego wykorzystują tę metodę nagminnie. Wyborcza.pl  opisała to zjawisko na przykładzie poniedziałkowych Wiadomości. Być może psychologowie powinni przyjrzeć się pod tym kątem także innym pisowskim mediom? Tego typu działań nie wymyśliła TVP, ale wprowadziła je w momencie przejęcia Telewizji przez rządzącą partię, gdy trafili do niej dziennikarze z mediów sprzyjających tej partii.

 

Bardzo często dziwimy się słowom wypowiedzianym przez polityków PiSu, zarzucając im mijanie się z prawdą. Oni nie wypowiadają słów, nie opisują rzeczywistości. Oni  rzucają powtarzane w kółko te same hasła, które wraz z pierwszym bodźcem mają układać się w świadomości widza w konkretny model rozumowania: Trzaskowski kłamie, TVN to amerykański kapitał, Zachód to eutanazja, a osoby LGBT chcą zabrać ludziom ich dzieci. Powtarzane w transie, jak mantra, hasła są w istocie niczym innym, jak praniem mózgu.

Zjawisko jest tym bardziej niebezpieczne, że poddane mu osoby są całkowicie nieświadome tego, że właśnie przestają myśleć samodzielnie.  Nie reagują na logiczne argumenty, nie można się z nimi porozumieć. Czy uda się nad tym zjawiskiem zapanować, zanim dojdzie do kolejnego nieszczęścia, takiego jak zabicie Pawła Adamowicza?

/ep/

Źródło:wyborcza.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MarekJanuszPolka gorszego sortuJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

Z artykułu na Onecie:

„”Nie możemy się zgodzić na debatę, nad którą nie mamy kontroli. To mogłoby zaszkodzić Dudzie. Nie wiadomo, jak wypadłby w takim starciu” — mówi Onetowi wprost wpływowy przedstawiciel TVP, odpowiedzialny za programy polityczne”.

Już nawet się nie kryją z intencjami. A co będzie po wyborach, gdy Duda wygra?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

To by do pewnego stopnia wyjaśniało poziom otumanienia, a wręcz oczadzenia tych ludzi. Fanatyk z wdrukowanym przekazem jest zdolny nawet do samobójczego zamachu, kiedy mu dadzą do tego sygnał. Strach się bać.

Janusz
Janusz

Metody wzorowane na stosowanych przez funkcjonariuszy kościoła rzymskiego.

Marek
Marek

Ludzie w tym kraju są na tyle głupi i naiwni że we wszystko uwierzą co zobacza i usłyszą, z tego właśnie powodu jest tyle w tym kraju kretyńskich reklam.