TVP majstruje przy sondażach

„Każda jednostka musi być komuś podporządkowana”. Portret wyborcy PiS

Mimo, że PiS ma prawo do zadowolenia z powodu wyników sondażowych, to jednak jak widać wyraźnie, jest to sfera bardzo dla partii delikatna i podchodzi się do niej nerwowo.

Najlepszym potwierdzeniem tej tezy jest opublikowany ostatnio sondaż Kantar Public pokazujący, iż Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 40-procentowe poparcia i to w sytuacji, gdy kolejna w sondażu Platforma Obywatelska osiągnęła wynik dwa razy gorszy. Według Kantar Public do Sejmu weszłyby jeszcze tylko Nowoczesna z 8 % poparcia, Kukiz’15 z 7 % i SLD z 5 %. Poza parlamentem znalazłby się PSL (4 %), Partia Razem (2 %) i Wolność (2 %).

Dla TVP Info ten wynik to jednak jeszcze nie dość, skoro próbuje przy nim majstrować: zarówno na antenie jak i w portalu opublikowano kilka różniących się od siebie wyników badania.

W materiale opublikowanym na stronie tvp.info początkowo pokazano sondaż w takim kształcie, jak pokazuje się zwykle – z uwzględnieniem niezdecydowanych, a więc z 40-procentowym poparciem dla partii rządzącej.
Później zmienił się wykres, ale nie skorygowano danych na pasku. Taką wersję widzieliśmy też na antenie TVP Info. Trochę później na łamach portalu znów pojawił się wariant uwzględniający niezdecydowanych.

Nerwowość i zamieszanie zrobiły się jeszcze większe, gdy jednocześnie wyróżniony artykuł na ten temat na stronie głównej tvp.info najpierw przenosił do podstrony tego portalu, a teraz przenosi na stronę TVP Parlament. Tam – w przeciwieństwie do pierwszej wersji – podano, że 45 procent dla PiS to wynik dla osób zdecydowanych na zagłosowanie na konkretną partię.

Trzeba się spodziewać, że w końcu emocje opadną i uda się odbiorcom poznać ostateczną wersję sondażu, być może we flagowym programie TVP „Wiadomościach”.
(źródło TOK.FM)

/p/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
czujnaMirosławaMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Na portalu Wirtualnej Polski ciągle ogłaszane są sondy na tematy polityczne. Oczywiście wiadomo, że na WP pierwszy sort nie zagląda zbyt często, ale wyniki tych sond obalają mit o ogólnonarodowym poparciu dla PiS. Są DOKŁADNIE odwrotne niż sondaże. Proszę wziąć pod uwagę, że respondenci sondażowni tylko dla nas są anonimowi. Sondażownie mają pełne dane. Niech na 1000 sondowanych osób 50 poczuje lęk, że niewłaściwie ulokowane poparcie skutkować może przykrościami w pracy (ze zwolnieniem włącznie) i z tego strachu będzie wskazywało PiS… to już 5% różnicy w sondażu – zwłaszcza CBOS-u. Czyli paradoksalnie – im bardziej PiS będzie przykręcał śrubę, tym… Czytaj więcej »

Mirosława
Mirosława

CBOS to ludzie z klucza PiS-u, czego więc się dziwić takich wyników,tylko że gdzie by ucha nie przystawić nikt nie przyznaje się do głosowania na PiS ,ja mam 63 lata i nigdy jeszcze nikt nie przyszedł pytać na kogo chcę głosować.Chyba że sondaże przeprowadza się w kruchcie no a tam faktycznie nie chodzę .

czujna
czujna

I dlatego nie wierzę w ani jedno słowo podawane w pisowskich programach infomacyjnych,