Twierdza PiS przygotowuje się na europejskie oblężenie

Kamil Durczok przewiduje PolExit

Słowa Emmanuela Macrona sygnalizują, co czeka Kaczyńskiego.

Emmanuel Macron powiedział parę banalnych oczywistości i wywołał tym furię PiS-owskich władz. Stwierdził, że Unia Europejska jest wspólnotą wartości, a Polska pod rządami Kaczyńskiego sama wypycha się na margines tej wspólnoty i traci wpływ na bieg spraw europejskich.

Trudno polemizować z tym opisem faktów, a jednak różni tytani intelektu z obozu rządzącego natychmiast podnieśli krzyk, dając odpór „francuskiemu agresorowi”. – Możemy ogłosić konsumencki bojkot francuskich towarów – zagroził nawet poseł Arkadiusz Mularczyk, niewątpliwie wywołując panikę wśród producentów win, serów, perfum i samochodów marki Renault.

Natomiast pani premier pouczyła prezydenta Francuzów, by lepiej zajął się swoim krajem, który rządzonej przez PiS Polsce do pięt nie dorasta. – „Być może jego aroganckie wypowiedzi wynikają z braku doświadczenia i obycia politycznego, co ze zrozumieniem odnotowuję, ale oczekuję, iż szybko nadrobi te braki i będzie w przyszłości bardziej powściągliwy” – powiedziała Beata Szydło, połyskując wytworną broszką. To jej wystąpienie należy chyba uznać za kontynuację dziejowej misji cywilizowania dzikusów znad Loary. PiS najpierw nauczył ich jeść widelcami, a teraz pomaga im nabrać obycia politycznego.

W najbliższych miesiącach ekipa Kaczyńskiego będzie mieć jeszcze wiele okazji, by w podobny sposób wychowywać i pouczać partnerów Polski. Wydaje się bowiem, że wyczerpuje się kredyt zaufania udzielony Warszawie przez stolice Zachodu. Wypowiedź Macrona i demonstracyjne pominięcie Polski w czasie jego podróży po Europie Wschodniej pokazują, czego PiS może się spodziewać – czeka go europejski ostracyzm, zmasowana krytyka oraz polityka formalnych i nieformalnych kar.

Polskie władze liczyły zapewne, że uda się im powtórzyć drogę Viktora Orbána, który rządząc już drugą kadencję przez wiele lat unikał negatywnych konsekwencji i nie spotykał się z ostrą reakcją Europy. Jednak strategia przyjęta przez premiera Węgier różni się zasadniczo od tego, co prezentuje Kaczyński – radykalny i demagogiczny w polityce krajowej, Orbán w kontaktach z Brukselą udaje człowieka kompromisu i umiaru. Pozornie respektuje postanowienia instytucji europejskich, zawiesza funkcjonowanie przepisów zakwestionowanych przez europejski Trybunał Sprawiedliwości i nowelizuje je, by pokazać, że pozostaje w zgodzie z procedurami i zasadami przyjętymi w świecie cywilizowanym. Te nowelizacje w większości wypadków niewiele zmieniają, ale pozory zostają zachowane.

W przeciwieństwie do tego ekipa Kaczyńskiego dokłada starań, by zaprezentować się jako bolszewicka hałastra, która zbrojnie opanowała Pałac Zimowy i ma gdzieś zasady obowiązujące na salonach Europy. Ostentacyjne lekceważenie pouczeń Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego czy ignorowanie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej dobrze ilustrują różnice w postawach władz w Warszawie i Budapeszcie.

Możemy się więc spodziewać, że zagraniczna presja na rząd PiS-u będzie w nadchodzących miesiącach rosła. Ani Unia Europejska, ani nawet tacy partnerzy jak rządzone przez Donalda Trumpa Stany Zjednoczone nie będą chciały ani mogły sobie pozwolić na to, by tolerować szaleństwa Kaczyńskiego. Zapowiadany zamach na własność zagranicznych koncernów medialnych w Polsce okaże się zapewne tą kroplą, która przepełni czarę.

Tocząc polityczną wojnę przeciw Zachodowi i stając w obliczu restrykcji, PiS będzie starał się wmówić obywatelom, że Polska pada ofiarą agresji, przed którą cały naród musi się solidarnie bronić, wspierając swoje władze. Bo załoga oblężonej twierdzy musi trzymać się razem.

Dlatego tak ważne jest, by uodpornić się na tę demagogię. Już dziś powiedzmy sobie jasno: jesteśmy wdzięczni naszym unijnym partnerom, że potępiając i karząc rząd PiS-u, występują w obronie polskiej demokracji, wolności i naszych praw obywatelskich. Emmanuel Macron, krytykując politykę Warszawy, stoi w tym samym miejscu, w którym władze Francji stały w 1981 r., gdy potępiały wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Natomiast Kaczyński stoi dokładnie tam, gdzie wówczas stali Jaruzelski i Breżniew.

Wojciech Maziarski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

20
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
12 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Maciek123454321adamaStanisławsmętekZgredzinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sobiepan
Sobiepan

Nauka jedzenia Caracali- WIDELCEM ! Nie rozumiem tylko jednego- po występach Maciory, Waszcza i oborowej z broszką- JAK można oczekiwac, ze Francuzi będą PROSTO trzymać palec w d . . e PiS-dzielców, a zwłaszcza kurdupla. Jeszcze jakiś zamulony Mularczyk śmie gadać i grozić, że przestaniemy kupować „Citroen”-y i „Renault”-y, „Chanel”, albo wina i sery. Całkiem możliwe, ze na bazie doniesień z komisariatow Plaszczyka i z transportu miejskiego, Francja wprowadzi ostrzeżenie przed wyjazdami do Polski tak, jak Niemcy do Turcji jako kraju o podwyższonym ryzyku. A gdyby dołączyli do tego Beneluxy, Niemcy i Skandynawia- WTEDY będzie bolało. Pełna izolacja !!!

shaq
shaq

pisowcy może by nawet chcieli tego oblężenia – co za potencjał propagandowy w tym tkwi!. Ja jednak ze strony Europy spodziewam się malejącego – niestety – zainteresowania. Co oznacza łamanie reguł cywilizowanego świata, okaże się przy najbliższym dzieleniu unijnego budżetu,
Pora żeby Polacy wreszcie oprzytomnieli.

Zgredzinka
Zgredzinka

Polacy w większości są przytomni, tylko ich przedstawiciele „odjechali”.

jurek
jurek

Wystarczy, że partia Kościół odwróci szczątkowe, wymuszone w 2003 r. przez JPII i obiecankami spełniania żadań tej instytucji, poparcie dla Unii Europejskiej i nawet rolnicy stwierdzą, że dostawali na darmochę ZA MAŁO pieniędzy.
I ojczyzna nam się zapadnie, jak chce (dlaczego!?) ten „bez żadnego trybu”.

Zgredzinka
Zgredzinka

Widać, ten bez „żadnego trybu” lubi jak jego ojczyzna jest w ruinie.
A co ma się mieć lepiej od niego? Przecież to chodząca destrukcja,

Mariola
Mariola

Czasem sobie myślę, że gdyby wziąć wszystkie szare komórki naszych tęgich głów z rządu, to nawet jeden mózg by nie powstał. Ta część mózgu, która odpowiada za takt, empatię, dyplomację po prostu nie istnieje. To smutne…

Maciek123454321
Maciek123454321

Narrację głupiego waszcza o tym, że Macron już tyle razy rozmawiał z prominentami z PiS-u, że teraz już nie musiał, właśnie diabli wzięli. Macron jednoznacznie powiedział, że NIE MA OCHOTY na spotkanie z bydłem. Bydło jest coraz bardziej otorbione, a do nas należy tego złośliwego raka WYCIĄĆ – precyzyjnym chirurgicznym cięciem. Raz a dobrze! I zdelegalizować PiS.

Stanisław
Stanisław

— wpis został usunięty —

Maciek123454321
Maciek123454321

Nie wypowiadaj się w ten sposób na tym forum, dobrze? Zwolennicy PiS nie są hołotą, tylko ludźmi zagubionymi, których bezkarnie ogłupia KURwizja. A jeśli chodzi o niemieckich przyjaciół, to podziękuj, że tacy są, bo Juncker już chce nakładać na nas sankcje, tylko póki co Angela mu na to nie pozwala. Więc z łaski swojej zanim coś napiszesz, pomyśl. A trollować nie próbuj, bo ten portal dzięki Administratorom jest chyba JEDYNYM, gdzie trolle są bezwzględnie eliminowane.

Stanisław
Stanisław

„bo ten portal dzięki Administratorom jest chyba JEDYNYM, gdzie trolle są bezwzględnie eliminowane”- kiedyś to się nazywało cenzura, a dzisiaj to „moderacja”. Orwell wiecznie żywy. A co do Junckera, to bez pozwolenia Angeli, to on może tylko groźnie kiwać palcem w bucie.

Maciek123454321
Maciek123454321

CENZURA????? To co, KURwizji wolno cenzurować informacje, kłamać i przeinaczać? Proszę sobie ponadto poczytać kloakę zwaną komentarzami na Interii. Same bluzgi, inwektywy, epitety i szczucie. Chętnie podyskutuję z Szanownym Panem, o ile Sz.Pan ma argumenty merytoryczne. I proszę łaskawie nie posługiwać się tzw. symetrią, bo ona nie ma tu zastosowania. Tutaj NIE MA cenzury, eliminowane są jedynie bluzgi, szczucie i tak zwane „przekazy dnia”. Wyświechtany argument „przez 8 lat rządów PO-PSL..” już nie działa, drogi Panie.

Stanisław
Stanisław

„To co, KURwizji wolno cenzurować informacje, kłamać i przeinaczać?”. Rozumiem, że Pan ogląda i wie. Ja akurat mam dużo czasu, to oglądam i czytam dużo- od TVN i TOK FM (perwersja, ale czasem tak mam) do Info i TV Trwam; do tego różne portale- tak trafiłem na tę stronę)- to myślę, że wiem więcej niż przeciętny zjadacz kiełbasy zwyczajnej i ośmiorniczek. „Tutaj NIE MA cenzury”- no jasne, że nie, ależ skąd, w życiu. Ja też nie jestem łysy, tylko owłosiony niewidocznie. Co do dyskusji z Panem- czemu nie, możemy wymienić poglądy

Maciek123454321
Maciek123454321

Zapraszam 10.09.2017 o godz. 17 pod Kolumnę Zygmunta. Bardzo chętnie sobie z Panem pogawędze na temat kłamstw, obłudy, hucpy i bezczelności obecnie nami rządzących.

Stanisław
Stanisław

Niestety, nie skorzystam. Na smoleńskiej miesięcznicy byłem raz, przy okazji nagrania jakiegoś teleturnieju. Nie jestem też chamem, by przeszkadzać innym w ich manifestacjach, a poza tym dzień wcześniej będę pił wódkę z sąsiadami, więc z Dolnego Śląska nie dojadę.

Maciek123454321
Maciek123454321

Życzę zatem miłego picia wódeczki. Proszę tu już więcej nie pisać, bo się pan kompromituje cytując przekazy dnia PiS-u.

Stanisław
Stanisław

„Proszę tu już więcej nie pisać, bo się pan kompromituje cytując przekazy dnia PiS-u”- opinie tu wyrażane są moimi własnymi, a że są zbieżne z innymi, no to trudno. Myślę, że mimo wielu różnic poglądów z Panem,mamy też wspólne- np. myjemy ręce przed jedzeniem i nie lubimy ciepłej wódki. A co do „”Proszę tu już więcej nie pisać” to wznoszę toast: niech żyje wolność słowa, tolerancja, szacunek dla odmiennych poglądów, demokracja. Proponuję wydrukować i powiesić nad ekranem monitora.
Pozdrawiam i zdrowie wypiję.

Maciek123454321
Maciek123454321

Pan ma jakieś opinie??????? Te opinie przy wódeczce z sąsiadem?????? Moje najszczersze.

Zgredzinka
Zgredzinka

Dobra gadka … „dlatego tak ważne jest, by uodpornić się na tę demagogię” …. tylko kto niby ma „zaszczepić” ten tępy pisowski lud, który nie korzysta z elitarnych, czyli niezależnych, mediów i ciągle ogłupiany jest przez kościelno-państwową propagandę.
Każdy myślący człowiek wie, że jest źle, a będzie jeszcze gorzej i co z tego, skoro nic nie może. Nie może teraz i nie będzie mógł w przyszłości, gdyż wyraźnie widać, że następne wybory bynajmniej nie będą mogły zostać zakwalifikowane do kategorii … wolne.

smętek
smętek

Nie dość, że sołtyska jest głupia to tępy cham wylazł z niej w całej krasie. Za co oni płacą duże pieniądze tym niby specom od wizerunku PR? Musiała poczuć rozczarowanie kiedy okazało się, że prezydent Francji nie chce od niej pobierać nauk.

adama
adama

Polacy przepraszają Prezydenta Francji za głupie wypowiedzi premier Szydło z partii PiS.