Tworzyli elementy kampanii wyborczej Patryka Jakiego teraz pracują dla Andrzeja Dudy

Patryk Jaki oburzony wręczeniem Medalu Wdzięczności wiceszefowi Komisji Europejskiej

Onet.pl opisał kulisy nagrania spotu Patryka Jakiego (Solidarna Polska) – główna bohaterka materiału dostała na planie zawału i dzień później zmarła.

Wspomniana sytuacja miała miejsce podczas kampanii w październiku 2018 r. Przedstawiciel Solidarnej Polski brał wówczas udział w wyborach na prezydenta Warszawy. Z tej okazji PR-owcy zaprosili Annę Kryńską do udziału w jego klipie.

 

Kobieta była jedną z mieszkanek miasta poszkodowanych na skutek reprywatyzacji. W 2014 r. została wyeksmitowana z mieszkania przy ul. Poznańskiej – to właśnie w tym budynku zorganizowano zdjęcia do spotu wyborczego prawicowego polityka. Podczas kręcenia materiału doznała zawału, który spowodowany był stresem.

Kryńska pojawiła się na planie dzięki dziennikarce TVP Katarzynie Matuszewskiej. Zaangażowanie kobiety w działania wyborcze Jakiego jest o tyle zaskakujące, że doskonale zdawano sobie sprawę z jej ciężkiej choroby i złego stanu zdrowia. Kryńska czekała wtedy na operację wszczepienia rozrusznika serca.

W rozmowie z Onetem, jedna z osób uczestniczących w pracach przy klipie, stwierdziła, że skorzystanie z pomocy chorej kobiety było błędem:

– „To był moment, w którym zdaliśmy sobie sprawę, że przegięliśmy tak, jak nigdy wcześniej. Chcieliśmy wyciągać łzy od kobiety oczekującej na operację ratującą życie, z chorym sercem, płucami… Byliśmy przerażeni. Wiedzieliśmy, że nigdy nie powinniśmy do tego dopuścić i że ta sprawa to dla nas tykająca bomba. Wtedy zaczęła się rozmowa, jak to wszystko uciszyć, żeby o prawdziwych okolicznościach nie dowiedzieli się dziennikarze” – wyznał anonimowy informator serwisu. 

Nagranie, które mogło doprowadzić kobietę do stresu, zostało najprawdopodobniej usunięte. Dlaczego? Tego już nie udało się dowiedzieć dziennikarzom Onetu.

 

Redaktorzy portalu o opinię w sprawie zapytali przywołaną Matuszewską z TVP. Dziennikarka publicznej stacji nie widzi nic złego w wykorzystaniu chorej osoby:

– „Na Poznańską [Kryńska – red.] przyszła o własnych nogach. Gdy wcześniej kręciłam z nią jeden z odcinków mojego programu, to też była chwilę po pobycie w szpitalu. Ofiary reprywatyzacji to są dorośli ludzi, którzy mediów używają jako oręża w nierównej walce, jaką toczą. Robią to w pełni świadomie. Czy to był błąd, że nagraliśmy z nią spot? My nie mamy prawa ubezwłasnowalniać ludzi. Oni mają prawo podejmować własne decyzje” – stwierdziła redaktor Matuszewska.

Inaczej do działań twórców klipu podchodzi dziennikarz Radosław Gruca.

– „Rozmawiałem z lokatorami Poznańskiej. Oni mi wszystko opowiedzieli. Uważali, że autorzy tego spotu narażając Annę Kryńską na taki stres, przyczynili się do jej śmierci. Wahali się nawet, czy nie składać doniesienia do prokuratury. Planowali manifestację w dniu pogrzebu, ale zrezygnowali po kategorycznej prośbie córki pani Ani” – przyznał w rozmowie z Onetem były już pracownik „Faktu”.

Co ciekawe – jak wskazuje Onet – PR-owcy współodpowiedzialni za kontrowersyjny materiał pracują obecnie przy kampanii wyborczej urzędującego prezydenta. Działania marketingowe PiS z okresu kampanii samorządowej w Warszawie kierowane były przez firmę „Solvere”, która wspomaga teraz Andrzeja Dudę.

Powiązani z przedsiębiorstwem ludzie maczali również palce w spocie PiS poświęconym rzekomemu przyjęciu uchodźców i islamistów przez polityków KO. Wideo zostało skrytykowane przez większość opozycji i RPO Adama Bodnara.

/nt/

Źródła: onet.pl, gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Polka gorszego sortuObserwatorHerodAntypisPredatorMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Jacy PR-owcy, taka kampania. Kampania Dupy jest do dudy. (oj, miało być odwrotnie, literki mi się pozamieniały, ale już nie będę poprawiać – błąd celowy nie jest błędem)

HerodAntypis
HerodAntypis

To nie jest żaden błąd. Te dwa słowa to od kilku lat synonimy. Nikt nie może mieć pretensji, bo ociężały sam do tego doprowadził całym swym jestestwem.

Predator
Predator

Jeżeli ci ludzie nie zostaną rozliczeni z kaletą i jakim na czele, to wszyscy będziemy pływać w tym szambie. kaleta, jaki i im podobni to ma być elita, autorytety,??? Na nich ma się wzorować młodzież??? Co wyrośnie z tej młodzieży??? Chyba takie same kanalie bez współczucia, bez litości, bez szacunku do innych ludzi jak oni. Te złodziejske chwasty się nie zmienią, trzeba ich surowo rozliczyć i powsadzać do więzienia.

Obserwator
Obserwator

To życzę im takiego powodzenia jak w kampanii byle- jakiego.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Postarajmy się wszyscy, żeby wynik tej „kampanii” w ich wykonaniu był taki sam jak poprzedniej!