Tylko zjednoczona opozycja mogłaby wygrać wybory do Europarlamentu

Europa wyszła z wyborów obronną ręką. Pierwsze podsumowania

Tak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla Radia Zet. Na Koalicję Europejską, czyli PO, Nowoczesną, SLD, PSL, zagłosowałoby 42,07 procent badanych. PiS cieszy się poparciem 37,59 procent Polaków.

Na trzecim miejscu znalazła się partia Roberta Biedronia. Na Wiosnę chce zagłosować 8,33 proc. respondentów. Inne partie nie przekroczyły 5 proc. poparcia.

Inaczej wyglądają wyniki sondażu, jeśli partie opozycyjne wystartowałyby do Europarlamentu osobno. PiS w takim wariancie uzyskał 36,75 proc. głosów, PO – 31,58 proc., a Wiosna 9,80 proc. Pozostałe partie nie weszłyby do Parlamentu Europejskiego. Wniosek jest więc oczywisty – PiS może wygrać, jeśli nie dojdzie do zjednoczenia opozycji.

Sondaż przeprowadzono w dniach 31.01 – 06.02.2019 r. na próbie 1000 dorosłych Polaków.

bt

Źródło: radiozet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
gboor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gboor
gboor

Ja widzę w tych danych coś dokładnie przeciwnego, co potwierdza moje dotychczasowe przemyślenia – jeśli opozycja przed wyborami do Europarlamentu sztucznie się „zjednoczy”, PiS otrzyma WIĘCEJ głosów (37,59 proc.), niż gdy pójdzie osobno (36,75 proc.). „Jednoczenie” wzmacnia PiS a osłabia opozycję.