Ubój rytualny jednak legalny? PiS szykuje zmiany w „piątce dla zwierząt”

I co z tą Izbą Dyscyplinarną? Premier myśli...

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował serię zmian w „piątce dla zwierząt”. „Proponujemy zmiany w ustawie o ochronie zwierząt – zostanie przede wszystkim powołana, osobną ustawą, jeśli trzeba będzie, bardzo szybko, w bardzo krótkim czasie, Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt. To dla wielu osób była kość niezgody – to właśnie nowa PIOZ będzie miała jako jedyna prawo do weryfikowania sposobu chowu, hodowli zwierząt, traktowania zwierząt” – ogłosił szef rządu.

 

Premier dodał też, że legalny pozostanie ubój rytualny w przypadku drobiu. Znacznemu wydłużeniu ulegnie też vacatio legis „piątki” – do 1 stycznia 2022 r.

Takie vacatio legis zaproponujemy i chcemy to uczynić, aby producenci, przedsiębiorcy rolni, hodowcy – zarówno zwierząt futerkowych jak i w związku z ubojem rytualnym – mogli się lepiej przygotować. Tu vacatio legis będzie wydłużone względem pierwotnie proponowanego” – stwierdził Morawiecki.

 

Przyznał przy tym, że rząd zadba o stosowne odszkodowania dla producentów: „Będziemy od stycznia 2022 roku wypracowywać odpowiednie mechanizm, również odszkodowawczy tak, żeby można było uwzględnić jakie korzyści i zyski płynęły z poszczególnych rodzajów hodowli”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Polityk odparł też zarzuty ultraprawicowców, którzy twierdzą, że realizuje program lewicy. W jego opinii, walka o dobro zwierząt, nie jest lewicowa, ani prawicowa.

/nt/

Źródło: rmf24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
13 października 2020 08:29

Fujarek ugiął się przed kmiotkami. Cóż za upokorzenie! Kolanka znowu zaczną dolegać!

מְנֵא
מְנֵא
13 października 2020 12:26
Reply to  HerodAntypis

Jakimi tam „kmiotkami”. Gdyby tylko o nich chodziło, ta ustawa już by leżała u Dudy i czekała na podpis. Po prostu zakaz uboju rytualnego (szczególnie uboju „kosher”) został uznany przez pewne wpływowe środowiska, za kolejny wybryk antysemicki tego rządu. Prosze sobie poczytać, co pisze na ten temat izraelska prasa oraz niektóre czasopisma amerykańskie. Na takie głosy rząd tego kraju jest szczególnie czuły, gdyż ma świadomość, ze wisi nad nim miecz w postaci JUST 447. A tak à propos – czy uważacie, że przejęcie majątków po milionach zamordowanych, niewinnych ludzi, tylko dlatego, że nie mieli spadkobierców, bo ich też wymordowano, ot tak bez mrugnięcia okiem i żadnego finansowego zadośćuczynienia ocalałym członkom ich społeczności (którzy również w czasie wojny stracili wszystko), jest moralne ?

Wolnościowiec
Wolnościowiec
13 października 2020 13:59
Reply to  מְנֵא

A tych Żydów to wymordowali Polacy czy Niemcy? Niemcy, więc czemu Polacy mają za to płacić?
A zakaz uboju rytualnego nie jest antysemityzmem, ponieważ jest to znęcanie się nad zwierzętami.

מְנֵא
מְנֵא
13 października 2020 15:08
Reply to  Wolnościowiec

Proszę czytać ze zrozumieniem, nigdzie nie napisałem, że to Polacy wymordowali Żydów (choć swoje za uszami też mają, nie udzielali swoim współobywatelom wystarczającej pomocy, a polska policja czy straż pożarna wspomagały Niemców przy akcji likwidacji gett, tworząc wokół nich pierścienie zapobiegające ucieczkom – proszę poczytać stosowna literaturę, choćby autorstwa prof. Grabowskiego), ale, że bezrefleksyjnie przejęli majątek po zamordowanych a to duża różnica.

Rozbawiony
Rozbawiony
13 października 2020 08:59

Rzeczpospolita urzędnicza kwitnie. Po co kolejny urząd, jeśli w zakresie kompetencji Głównego Inspektoratu Weterynarii znajduje się wszystko to, czym zajmować ma się nowy twór urzędniczy?

Bardzo
Bardzo
14 października 2020 11:35

jestem ciekawy co mu obiecał szef Cedrobu, że tak nagle zmienił zdanie???