Udało się! Faszyzujący zespół jednak nie zagra w CSW

Udało się! Faszyzujący zespół jednak nie zagra w CSW

Jakiś czas temu Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie poinformowało o koncercie z okazji 100. rocznicy zwycięskiej dla Polaków bitwy warszawskiej. Wydarzenie z tej okazji miało być promowane m.in. przez węgierski zespół Hungarica, który słynie ze skrajnie nacjonalistycznych i faszyzujących poglądów.

 

W proteście przeciwko obecności w CSW prawicowych ekstremistów z koncertu wycofały się kapele Luxtorpeda, Maleo Reggae Rockers oraz raper Kękę. Organizator koncertu, CSW, zdecydował się więc na rezygnację z występu Węgrów.

Dyrektor CSW Piotr Bernatowicz poinformował o tym w specjalnym oświadczeniu. Wytłumaczył on to tym, że niedawno w składzie węgierskiego zespołu pojawił się artysta znany z jawnie neonazistowskich i profaszystowskich poglądów.

 

W czerwcu w składzie zespołu nastąpiły zmiany. Grupę opuścił wokalista Zoltan Fabian, a ponownie pojawił się w nim Balazs Sziva. Z muzykiem tym związane są kontrowersje dotyczące jego wczesnej działalności w subkulturze skinhead oraz sięganiem po symbole kojarzone z ruchami neonazistowskimi” – napisał dyrektor.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Jakkolwiek Hungarica nigdy nie propagowała tego rodzaju postaw zarówno w tekstach swoich utworów, jak i w swojej działalności, to jednak nieoczekiwana obecność muzyka, który w swojej biografii odwoływał się do neonazistowskich treści jest niedopuszczalna” – dodał.

Sama Hungarica, wbrew zapewnieniom Bernatowicza, angażowała się po stronie skrajnych nacjonalistów (występowała m.in. dla ultraprawicowej partii Jobbik). Przedstawiciele zespołu gościli nawet na polskim Festiwalu Orle Gniazdo – wydarzenie to słynie z udziału w nim kiboli, nazistów i skrajnych narodowców.

/nt/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments