Ulicami Warszawy 11 stycznia przejdzie Marsz Tysiąca Tóg

Ulicami Warszawy 11 stycznia przejdzie Marsz Tysiąca Tóg – „To milczący protest wobec ustawy kagańcowej”

W najbliższą sobotę 11 stycznia ulicami Warszawy przejdzie Marsz Tysiąca Tóg. – „Będzie to milczący protest wobec tzw. ustawy kagańcowej, przegłosowanej przez Sejm i procedowanej obecnie w Senacie. Sędziowie chcą po raz kolejny wspólnie z obywatelami pokazać swój sprzeciw wobec planowanych przez rządzących zmian w sądownictwie i pokazać, że nie zgadzają się na upolitycznienie sądów. Zróbmy wszystko, by nie był to ostatni moment, w którym sędziowie będą mogli bez obawy o konsekwencje wyrazić publicznie swój protest w obronie wartości, którym służą całym swoim życiem zawodowym” – napisali organizatorzy demonstracji na Facebooku. A są nimi stowarzyszenia sędziów i prokuratorów, KOD, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Akcja Demokracja, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Front Europejski.

 

Marsz wyruszy o 15.00 sprzed Sądu Najwyższego na pl. Krasińskich w Warszawie. Protestujący zatrzymają się przy Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Marsz Tysiąca Tóg zakończy się przed Sejmem.

„W grudniu 2019 roku nastąpiło niespotykane jak dotąd natężenie działań rzeczników dyscyplinarnych, nasiliła się kampania oszczerstw wobec sędziów, pojawiły się bezprecedensowe ataki ze strony reprezentantów władzy wykonawczej na Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego i Sędziów Sądu Najwyższego, a wreszcie – przyjęcie przez Sejm tzw. ustawy kagańcowej, która ma ograniczać swobodę wypowiedzi sędziów i karać ich surowo w sposób bardzo uznaniowy. Sędziowie powinni pozostać niezawiśli i niezależni od władzy politycznej. Chcemy, aby Polska pozostała częścią europejskiego systemy prawnego. Chcemy zatem przestrzegania prawa UE, w tym wyroków TSUE. Inaczej czeka nas marginalizacja, a w dłużej perspektywie – PolExit!” – czytamy na Facebooku organizatorów protestu.

 

Podczas marszu nie będzie przemówień, a jedną z form happeningu będzie zaklejenie ust przez protestujących. – „Myślę, że sytuacja jest tak nabrzmiała i tak poważna, że to milczenie będzie bardziej wymowne niż tysiąc słów” – powiedziała w TVN24 sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, Marta Kożuchowska-Warywoda ze Stowarzyszenia Sędziów „Iustitia”. – „Założenie jest takie, że bierzemy ze sobą swój strój urzędowy, czyli togi. Część z nas ubierze je na siebie, część pewnie przewiesi przez rękę. To wszystko zależy już od indywidualnych preferencji” – dodała.

– „Marsz Tysiąca Tóg to pokojowy protest przeciwko brutalnej wojnie, którą sfrustrowani przywódcy IV RP wypowiedzieli normalnej Polsce. Przyjdź na Marsz, żeby Twoje dzieci, które kiedyś zapytają, po której stałeś stronie, nie musiały się za Ciebie wstydzić” – zaprasza na Twitterze wszystkich – nie tylko sędziów – konstytucjonalista prof. Marcin Matczak. Organizatorzy demonstracji proszą tych, którzy przyjdą wesprzeć prawników „o ubranie się w kolorze czarnym, w geście solidarności z prześladowanymi przez władzę polityczną sędziami”. Można wziąć ze sobą flagi Polski i Unii Europejskiej oraz latarki lub lampki, ale nie świeczki – są niebezpieczne w tłumie.

bt

Źródło: tvn24.pl, Twitter, Facebook

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
IwonaEwaMaciek123454321ewasmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Szanowni prawnicy różnych zawodów, którzy weźmiecie udział w tym Marszu – Chwała Wam.

ewa
ewa

oprócz prawników,w tam powinno sie zjawić tysiące ludzi, który zalezy na praworzadności. mieszkam w Poznaniu i dośc pokaźną ekipa jedziemy do Warszawy.

Maciek123454321
Maciek123454321

Brawo, pani Ewo!!!!!!!!!!!

smętek
smętek

Ja też będę na proteście. Chyba chodzi właśnie o to żeby odpowiedzialni Polacy przestali demonstrować w swoich miastach a wszyscy zacznijmy się gromadzić w Warszawie. Niech pisuary wreszcie unaocznią sobie, że to nie dziesiątki tysięcy a miliony nas ma ich dosyć. Do zobaczenia.

Maciek123454321
Maciek123454321

Idę. Odczuwam w sobie jakiś wewnętrzny obowiązek, aby być na protestach. Chcę poczuć, choć przez chwilę, atmosferę obywatelskiej wolności, pokazać pisowskim bandziorom, że Warszawa ich nienawidzi za to, co robią.

Ewa
Ewa

Szanowni sędziowie weźcie się lepiej do roboty i orzekajcie a nie zwykły wniosek urzędu o wyjawienie majątku zobowiązanego od mnie jest załatwiany od dwóch lat

Iwona
Iwona

Warto przed publikacją przeczytać, co się napisało. Bo wychodzi bezsens.