UOKiK chce wprowadzenia kontroli cen

UOKiK chce wprowadzenia kontroli cen

Nie ma uzasadnienia ekonomicznego dla tak diametralnych wzrostów cen w ciągu dwóch, trzech tygodni, a zatem ceny produktów żywnościowych czy higienicznych nie powinny się istotnie różnić w stosunku do lutego br.” – powiedział w rozmowie z PAP prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

Urząd chce wprowadzenia maksymalnych cen na niektóre towary i usługi, które mają znaczący wpływ dla ochrony zdrowia. Ceny miałyby zostać wprowadzone na podstawie rozporządzenia ministrów i kontrolowane przez Inspekcję Farmaceutyczną, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcję Sanitarną.

Za niedostosowanie się do przepisów miałyby zostać wyznaczone wysokie kary pieniężne. Chróstny powiedział również, że UOKiK proponuje, na wniosek kredytobiorców, zawieszenie przez banki na rok spłaty kredytów konsumenckich i hipotecznych.

 

Przedstawione przez UOKiK propozycje nie zostały na razie wpisane do przygotowywanej specustawy, a minister rozwoju Jadwiga Emilewicz tłumaczy, że rząd pracuje pod ogromną presją czasu – „dlatego niektóre przepisy jeszcze nie są włączone w treść główną. Ale – jak i pozostałe, które wysłaliśmy do konsultacji – będą częścią pakietu.”

Propozycje UOKiK skrytykował Przemysław Wipler, zdaniem którego wprowadzenie takich zmian miałoby „dewastujące” skutki dla gospodarki wolnorynkowej.

wb

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ChermeserwinekPiotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Piotr

Pamiętacie Inspekcje Robotniczo-Chłopska, to te wzorce, a może Putinowskie kontrole cen .

erwinek
erwinek

Kontrole proponuje zacząć od ORLENU skąd wzięli taka cenę za płyn do dezynfekcji oraz sprawdzić dlaczego paliwo na stacjach potaniało o 15% skoro ropa na światowych rynkach potaniała o 50% a karę nałożyć osobiście na sołtysa z Pcimia – Obajtka . jest z czego brać skoro zarobił w 2019 r, 1 200 000.

Chermes
Chermes

Kartki, tylko kartki rozwiążą sytuację. Wprowadzić należy kartki na wszystko, od cukru poczynając, poprzez mięso, aż do papieru toaletowego… 🙂