UOKiK chce wprowadzenia kontroli cen

Inflacja się buja na całego, ale w Telewizji Publicznej wciąż tylko propaganda sukcesu

Nie ma uzasadnienia ekonomicznego dla tak diametralnych wzrostów cen w ciągu dwóch, trzech tygodni, a zatem ceny produktów żywnościowych czy higienicznych nie powinny się istotnie różnić w stosunku do lutego br.” – powiedział w rozmowie z PAP prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

Urząd chce wprowadzenia maksymalnych cen na niektóre towary i usługi, które mają znaczący wpływ dla ochrony zdrowia. Ceny miałyby zostać wprowadzone na podstawie rozporządzenia ministrów i kontrolowane przez Inspekcję Farmaceutyczną, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcję Sanitarną.

Za niedostosowanie się do przepisów miałyby zostać wyznaczone wysokie kary pieniężne. Chróstny powiedział również, że UOKiK proponuje, na wniosek kredytobiorców, zawieszenie przez banki na rok spłaty kredytów konsumenckich i hipotecznych.

 

Przedstawione przez UOKiK propozycje nie zostały na razie wpisane do przygotowywanej specustawy, a minister rozwoju Jadwiga Emilewicz tłumaczy, że rząd pracuje pod ogromną presją czasu – „dlatego niektóre przepisy jeszcze nie są włączone w treść główną. Ale – jak i pozostałe, które wysłaliśmy do konsultacji – będą częścią pakietu.”

Propozycje UOKiK skrytykował Przemysław Wipler, zdaniem którego wprowadzenie takich zmian miałoby „dewastujące” skutki dla gospodarki wolnorynkowej.

wb

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
22 marca 2020 19:02

Pamiętacie Inspekcje Robotniczo-Chłopska, to te wzorce, a może Putinowskie kontrole cen .

erwinek
erwinek
22 marca 2020 20:27

Kontrole proponuje zacząć od ORLENU skąd wzięli taka cenę za płyn do dezynfekcji oraz sprawdzić dlaczego paliwo na stacjach potaniało o 15% skoro ropa na światowych rynkach potaniała o 50% a karę nałożyć osobiście na sołtysa z Pcimia – Obajtka . jest z czego brać skoro zarobił w 2019 r, 1 200 000.

Chermes
Chermes
23 marca 2020 02:45

Kartki, tylko kartki rozwiążą sytuację. Wprowadzić należy kartki na wszystko, od cukru poczynając, poprzez mięso, aż do papieru toaletowego… 🙂