Urodziny Pałacu Kultury i Nauki

Urodziny Pałacu Kultury i Nauki

Dzisiaj mija dokładnie 65 lat od zakończenia budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, „daru narodów radzieckich dla narodu polskiego”. Budynek został wzniesiony przez rosyjskich robotników, według pomysłu Józefa Stalina. Jest typowym przykładem architektury socrealizmu, czyli stylu, który miał być socjalistyczny w treści, a realistyczny w formie.

 

Tymczasem rosyjscy architekci, nie mający pojęcia o sztuce Zachodu, uznali za typowo polskie te elementy, które tak naprawdę były charakterystyczne dla włoskiego renesansu: attykę, kolumny, sgrafitto. Jego wymiary miały przytłoczyć Warszawę, co na wiele lat się udało.

W dyskusjach o nim należy pamiętać, że budynek ten powstał na ruinach getta. Gest darczyńcy został jednak przyćmiony przez fakt, którego warszawiacy nie zapomnieli, mimo oficjalnej propagandy – że ofiarodawcy najpierw pozwolili Niemcom zniszczyć miasto doszczętnie.

 

Mimo wszystkich kontrowersji budynek został w 2007 r. wpisany do rejestru zabytków i chcąc, nie chcąc – stał się symbolem Warszawy. Po odzyskaniu niepodległości postanowiono, zamiast zburzyć go, zdominować innymi wieżowcami. Ta część stolicy szybko została nazwana Warszawskim Manhattanem.

Budynek tak wyrazisty stylowo po tylu latach istnienia nie powinien być modyfikowany. Natomiast można zmodyfikować jego otoczenie” – podsumowuje dyskusje wokół PKiN-u varsavianistka, historyk sztuki i dziennikarka Magdalena Stopa. Przypomina też, że na Placu Defilad, od strony ul. Marszałkowskiej, rozpoczęła się budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które może stać się ciekawym uzupełnieniem pustej dotychczas przestrzeni otaczającej Pałac.

/ep/

Źródło:tokfm.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Warszawiak
Warszawiak
21 lipca 2020 14:07

Pomijając, że to pomnik stalinizmu, to zważywszy na urbanistyczne wyzwania nowoczesności, samo centrum Wawy ten potworek powinien zostać zburzony.

Marek
Marek
22 lipca 2020 13:40
Reply to  Warszawiak

Zdecydowanie popieram; koszmarny sen pijanego cukiernika, jak mawiano o tym sowieckim chłamie.