Ursula von der Leyen nową szefową Komisji Europejskiej

Zamiast Timmermansa, KE przewodniczyć będzie Niemka Ursula von der Leyen

Parlament Europejski wybrał przewodniczącą Komisji Europejskiej. Za jej kandydaturą zagłosowało 383 deputowanych. Przeciw było 327 z 733 biorących udział w głosowaniu. Polityczka CDU, kandydatka na następczynię Jean-Claude’a Junckera potrzebowała poparcia bezwzględnej większości (50 procent plus jeden) europosłów.

W PE zasiada obecnie 747 deputowanych czyli próg wynosił 374 głosy.  Do wielkiej polityki Von den Leyen wprowadziła w 2005 roku kanclerz Angela Merkel  i to właśnie nowa przewodnicząca  uchodziła za kandydatkę na jej następczynię, dzisiaj została pierwszą kobietą stojąca na czele Komisji Europejskiej. Wśród popierających kandydaturę von den Leyen byli wszyscy polscy europarlamentarzyści.

„To zaufanie, to państwa zaufanie wobec Europy, to wiara w silną zjednoczoną Europę od zachodu aż po wschód, od południa po północ, państwa wiara w Europę, która będzie walczyć o przyszłość, zamiast wzajemnego zwalczania się” – mówiła Ursula von der Leyen tuż po wyborze. – Z pokorą przyjmuję ogromne wyzwania, które są przede mną. Dziękuję wszystkim szefom grup politycznych i wszystkim posłom, którzy oddali dziś na mnie głos. Moje przesłanie brzmi: pracujmy w sposób konstruktywny, bo naszym celem jest silna i zjednoczona Europa – zakończyła swoje przemówienie.

Angela Merkel napisała – „Cieszę się, bo szefową Komisji Europejskiej zostanie przekonana i przekonująca Europejka. Z wielkim zapałem zajmie się ona wyzwaniami, przed którymi stoimy jako Unia Europejska. Dała to wyraźnie do zrozumienia w dzisiejszym wystąpieniu w Parlamencie Europejskim”.

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
echdarooandrzejHerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Śmieszni są ci ludzie PiS. Przy wyborze brochy (nieudolnym) dostali kopa w dupę a przy skutecznym wyborze Ursuli cieszą się, że but był złoty!

andrzej
andrzej

Teraz nasza Prawica, by ratować twarz po sromotnej przegranej naszej byłej p. Premier będzie na około głosiła, że gdyby nie poparcie Eurodeputowanych reprezentujących PiS to p. Ursula L. nie otrzymała by mandatu Komisarza UE. Sądzę, że liczą na to iż dostaną za jej rekomendacją jakąś istotną fuchę przy jej boku.

daroo
daroo

Pierdu pierdu byle kto,byle nie Timmermans więc się patałachy pisowskie nie „wybielajcie” bo tam nie ma „ciemnego ludu „który wszystko kupi

ech
ech

Czarnecki jest śmieszny, przekupstwo nie wchodzi w grę… Nie będzie łamania prawa.