Urzędnik wyborczy przyłapany na wieszaniu bannerów kandydata PiS

Urzędnik wyborczy przyłapany na wieszaniu bannerów kandydata PiS

O wieszaniu przez urzędnika wyborczego plakatów Dariusza Piontkowskiego, kandydata PiS do Sejmu, poinformował „Gazetę Wyborczą” czytelnik. – „Pan Jerzy Penza, jeden z urzędników wyborczych z obszaru działania Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku, wiesza banery jednego z kandydatów PiS, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego”. Na zdjęciach, które dołączył czytelnik widać, jak Penza przymocowuje rzeczone bannery.

 

Stanowisko urzędnika wyborczego powołano na mocy znowelizowanego przez PiS Kodeksu wyborczego w 2018 r. Przejął on obowiązki związane z organizacją wyborów, które wcześniej sprawowały gminy. Urzędnik wyborczy ma m.in. nadzorować przebieg wyborów w obwodowych komisjach wyborczych czy dostarczać karty do głosowania.

„GW” poprosiła o odniesienie się do zachowania Penzy Marka Rybnika, dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku, któremu podlegają urzędnicy wyborczy z Białegostoku oraz powiatów białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego i siemiatyckiego, na tym obszarze w sumie jest ich 52).  – „Choć urzędnicy wyborczy to stosunkowo nowa instytucja, jednak osoby sprawujące te funkcje powinni mieć świadomość co do zachowania neutralności politycznej w czasie kampanii wyborczej. Byli także w tym względzie szkoleni” – powiedział.

 

Rybnik wysłał zdjęcia szefowej KBW Magdalenie Pietrzak, powołanej na to stanowisko w lutym 2018 r. – „Czekam na jej decyzję. Zasugerowałem jednak, aby panu Penzie „pogrozić palcem” i dać „szansę na poprawę”, bo generalnie w mojej ocenie to dobry i odpowiedzialny urzędnik” – stwierdził Rybnik.

A ten „dobry urzędnik” w 2006 i 2010 r. startował z list PiS w ówczesnych wyborach samorządowych. Do października 2016 r. Jerzy Penza pracował w biurze poselskim Dariusza Piontkowskiego, obecnie także pełnomocnika PiS w Podlaskiem. Penza jest jedynym urzędnikiem wyborczym w podbiałostockich Łapach.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
KrystynananaPolka gorszego sortuAndaRafał P Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janusz
Janusz

Ja powiedział klasyk: „nie ten wygrywa, kto głosuje, lecz ten, który liczy głosy”. To nie będą uczciwe wybory. Oczywiście sfałszują je pisowcy.

Marek
Marek

Ktoś inteligentny wierzy jeszcze, że wybory będą uczciwe? Ja nie wierzę już od dawna, między pisowskim sędzią-komisarzem, który dostał służbowe mieszkanie w mieście gdzie nie mieszka (program uwaga TVN), milicją sprawdzającą zbierających podpisy dla kandydatów opozycji, wieszaniem plakatów na kościołach i ostatnio w kościołach, a izbą SN całkowicie wybraną przez pis, która będzie orzekać o ważności wyborów, komisarz wieszający plakaty pisu to i tak betka

Nawet jak pis przegra to zamotają, zmienią wyniki (izba SN) i władzy i tak nie oddadzą i co wtedy zrobimy?

Wojtek
Wojtek

Mimo wszystko trzeba pójść, by później móc spojrzeć w lustro

Marek
Marek

Nie zniechęcam nikogo do pójścia i oddania głosu. Ale trzeba mieć świadomość, że to może być za mało i nie znaczyć nic, jeśli nie pójdą za tym inne czyny i inicjatywy. Dlatego też tych co świadomie nie oddadzą głosu w takich warunkach nie oceniam, a tanią retorykę o „obowiązku obywatelskim” i „spojrzeniu w lustro” zwyczajnie ignoruję.
Proszę o poważne zastanowienie się nad ideą, że wyborca/obywatel ważny jest tylko w czasie wyborów i jej wypaczone warianty obecnie serwowane przez partię o silnych ciągotach dyktatorskich, faszystowskich wręcz, która przewrotnie/złośliwie nazywa się „prawo i sprawiedliwość”.

Jantar
Jantar

No to jeszcze wypadałoby go przyłapać na zdejmowaniu banerów opozycji…

A na serio. Jeśli urzędnicy wyborczy biorą udział w kampanii wyborczej jednej partii, a później będą zasiadać też w komisjach wyborczych i liczyć głosy to PiS może się spodziewać wygranej na poziomie 90%.

Maciek123454321
Maciek123454321

Ja już od listopada biorę udział w wyborach jako członek obwodowej komisji wyborczej.

Rafał P
Rafał P

Pewnie okaże się, że on to robił poza godzinami pracy, a wtedy to może propagować i Stalina i Hitlera. I wtedy to już nie był „dobrym urzędnikiem”, ale dobrym pisiorem.

Anda
Anda

Przyznam, że gdyby na moim płocie wisiał ten cham (przypominam jego ordynarną odzywkę do dziennikarki) z obłędem w oczach, moi znajomi prawdopodobnie przestaliby mnie odwiedzać. No ale różne, jak widać, są poziomy wstydu i żenady

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Gdyby to powiesił na moim płocie, to bym zdjęła.

nana
nana

Bez bezstronnych obserwatoro nic z tego nie bedzie!! Mamy przyklad po losowaniu list USTAWIONE ! A glosy to pewnie tacy urzednicy juz licza WYPRODUKOWANE CHALUPNICZO??!!

Krystyna
Krystyna

Nigdy tej partii nie ufalam i nigdy nie zaufam bo na kłamstwie budują swoją partię. Wybory będą falszowac, dlatego powinne być osoby nadzorujace cały czas trwania wyborów aż do zamknięcia lokalu. Wszystko powinno być opieczetowane. Osoby zasiadające w komisji powinne przejść kontrolę osobistą przed i na zakończenie dnia wyborczego, żeby nie zostały podmienione listy jak było na wyborach Unijnych.