Urzędy stanu cywilnego bez krzyży na ścianach. Jest interpelacja radnej Warszawy.

Wojna o krzyż na warszawskiej Białołęce

Urzędy stanu cywilnego są neutralne religijnie, więc nie powinny w nich wisieć krzyże – przekonuje warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska. W tej sprawie zwróciła się z interpelacją do prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Jak uzasadnia, na zawarcie związku małżeńskiego w świeckiej formie decydują się osoby, które „nie chcą zawierać ślubu o charakterze religijnym”.

 

Radna Koalicji Obywatelskiej Agata Diduszko-Zyglewska zwróciła się do prezydenta Warszawy z wnioskiem o usunięcie krzyża, który wisi w jednej z sal urzędu stanu cywilnego na Białołęce i o sprawdzenie czy symbole religijne nie wiszą w innych placówkach. Jak opisuje, o problemie donieśli jej mieszkańcy. „Ze statystyk wynika, że ponad połowa mieszkańców Warszawy decyduje się na ślub cywilny. Dlatego bardzo zaskoczyła mnie informacja przekazana przez mieszkańców o tym, że w Urzędzie Stanu Cywilnego na Białołęce w sali ślubów nad drzwiami wisi krzyż” – pisze w swojej interpelacji.

Zdaniem radnej wieszanie krzyży w urzędach stanu cywilnego to łamanie prawa, bo zgodnie z przepisami są one neutralne religijnie. Radna podkreśla, że zgodnie z polskim prawem, katolicy mogą zawierać śluby kościelne konkordatowe, co oznacza, że ceremonii nie trzeba powtarzać w urzędzie. Dlatego śluby w urzędach są zawierane przez osoby, które nie chcą zawierać ślubu o charakterze religijnym.

 

W swojej interpelacji, powołując się na artykuł 32 ust. 1 i ust. 2 Konstytucji, według którego wszyscy są równi wobec prawa. Wskazuje też na artykuł 53 Konstytucji, mówiący o tym, że każdemu powinna być zapewniona wolność sumienia i religii.

„Przywołane powyżej zapisy stanowią, że każdy, a nie tylko katolik – ma prawo do zachowania wolności sumienia i religii. Wieszanie symboli katolickich w instytucji, w której biorą ślub osoby, które chcą przeżyć tę ważną chwilę w ramach świeckiej państwowej ceremonii i dlatego zdecydowały się na ślub cywilny, jest łamaniem ich praw” – wskazuje. Interpelacja radnej czeka na odpowiedź prezydenta.


/nt/

Źródło: http://metrowarszawa.gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
KAZIMIERZJolantaGrzegorzGrzegorzChermes Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andy
Andy

Gdyby Rzymianie wieszali przestępców i buntowników zamiast ich krzyżować, to teraz bylibyśmy udekorowani SZUBIENICAMI.

Chermes
Chermes

Gorzej. Gdyby Rzymianie Jezusa utopili, dziś modlilibyśmy się do akwarium.

Grzegorz
Grzegorz

Gdyby Jezus został utopiony to na ścianach wisiałyby akwaria.

smętek
smętek

Popieram interpelację Pani radnej.

Chermes
Chermes

Dla równowagi, proponuję, by w kościołach obok ołtarza, wieszano zdjęcie Donalda Tuska, szefa Unii Europejskiej.

Grzegorz
Grzegorz

Bardzo trafna interpelacja. Zobaczymy jak odpowie na nią prezydent Rafał Trzaskowski. Jeśli zdecyduje o zdjęciu krzyża to będziemy mieli przełomową decyzję w Warszawie.

Jolanta
Jolanta

Popieram interpelację Pani radnej. Krzyż w kościele a nie w urzędzie.

KAZIMIERZ
KAZIMIERZ

Krzyże powinny wisieć w kościołach! W szkołach, o ile mi wiadomo, jest indoktrynacja, krzyże wiszą, szkoda że nie ma tam gwiazdy Remfana i Islamskiego półksiężyca…No, mógłby jeszcze wisieć krzyż św.Andrzeja(taki jak przy przejazdach kolejowych) bo duży jest jest .