Ustawa o uznaniu języka śląskiego za regionalny, do kosza.

Ustawa o uznaniu języka śląskiego za regionalny, do kosza.

W Sejmie odbyło się głosowanie nad przyjęciem ustawy, uznającej język śląski za język regionalny. W głosowaniu wzięło udział 427 posłów, z czego 172 było za, 245 przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Śląska posłanka Monika Rosa nie ukrywa swego rozżalenia. Przez ponad rok pół miliona Ślązaków, deklarujących, że używa języka śląskiego wraz z nią czekali, by Sejm zajął się tą ustawą, a tu takie rozczarowanie. Monika Rosa jest przekonana, że „PiS boi się śląskiej kultury i tożsamości” i ma nadzieję, że jesiennych wyborach partia rządząca odczuje skutki takiego głosowania.

Nie byłabym tego taka pewna. Jeszcze kilka lat temu Jarosław Kaczyński w swoim Raporcie o stanie Rzeczpospolitej pisał, że „śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej”, a znaczną część publicystyki jednej z najwybitniejszych postaci tego regionu, Kazimierza Kutza nazwał „jadowicie antypolską”.

Mimo takich słów o Śląsku i Ślązakach, PiS wygrało wybory samorządowe. Jak widać więc, pamięć bywa bardzo krótka i nie oczekiwałabym, że teraz, w wyborach jesiennych, Ślązacy odwdzięczą się za taki wynik głosowania zgodnie z oczekiwaniem pani posłanki. Posłowie PiS zapewne też są przekonani, że odrzucenie tej ustawy jednym głosem niczego nie zmieni i nie będzie miało żadnego wpływu na wygraną. Przecież Ślązaków, tak jak wielu innych Polaków, partia rządząca ma w kieszeni, to co się będzie przejmować.

Tamara Olszewska

Źródło: natemat.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Rafał PPolka gorszego sortuMaciek123454321Historyksmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Ślązacy zostali potraktowani jak śmieci, ciekawe czy to ich otrzeźwi przed wyborami do parlamentu krajowego.

Historyk
Historyk

Język śląski czyli który? Cieszyński czy opolski? W Bytomiu nie godają ani w jednym ani w drugim, tylko swoją gwarą

Maciek123454321
Maciek123454321

Tylko tak dalej, pisiory. Bardzo chwalę takie zagrywki. Jeżeli nie pół miliona, to na pewno 200 tyś, głosów macie w plecy. A tu gadają, że takie tęgie głowy w tym PiS-ie.Jeżeli się opozycja trochę postara, naprawdę może być miła niespodzianka na jesieni. Ale trzeba na przykład teraz pojechać na Śląsk i osobiście opowiedzieć, co się stało. Wybiera się tam ktoś z PO-KO? Nie słyszę……………

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Otóż to. Trzeba wykorzystywać wszystkie takie sytuacje. Przecież Koalicja ma posłów ze Śląska.

Rafał P
Rafał P

A po diabła jakaś ustawa sejmu w Warszawie? Trzeba zacząć od pielęgnacji języka u siebie, w domu, na ulicy, ale także w radiu i TV. A czy istnieje jedna chociażby stacja, która ma chociażby jeden całodobowy program w całości w gwarze śląskiej? A dlaczego do szkół nie wprowadzić tego języka. Nie zamiast polskiego, ale równolegle. Np. obok lekcji j.polskiego lekcje języka śląskiego i na dodatek lekcje historii też w tym języku.