Ustawa o zgromadzeniach ogranicza wolność obywateli

„Gwiazda” TK, niejaka Przyłębska, nazywa apel KE nagonką na państwo polskie

Kilkanaście organizacji pozarządowych we wspólnym stanowisku napisało, że znowelizowane przepisy ustawy o zgromadzeniach są nadmiernym i niczym nieuzasadnionym ograniczeniem podstawowych wolności obywateli, jakim jest wolność organizowania publicznych zgromadzeń.

Pod stanowiskiem podpisało się kilkanaście organizacji społecznych: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Dialog Społeczny, Fundacja Watchdog Polska, Fundacja e-państwo, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Amnesty International, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Panoptykon, „Fundacja Stabilo, Toruń”, Otwarta Rzeczpospolita, Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, „Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Wrocław”, Stowarzyszenie Dialog Społeczny, Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego.

„Sprzeciwiamy się oddaniu władzy państwowej prawa do podejmowania arbitralnej i niepodlegającej odwołaniu decyzji o ograniczaniu tej wolność poprzez uprzywilejowanie zgromadzeń cyklicznych cieszących się poparciem władz państwowych” – czytamy w stanowisku. – „Dotychczasowa praktyka korzystania obywateli z wywalczonych w latach 80. XX w. wolności wyrażania poglądów w miejscach publicznych nie daje podstaw do specjalnego traktowania określonych rodzajów zgromadzeń. Nie daje też podstaw do twierdzenia, iż z uwagi na bezpieczeństwo konieczne jest ograniczenie ich swobody” – dodano.

W swoim stanowisku organizacje odniosły się także do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o zgromadzeniach, który 16 marca uznał, że jest ona zgodna z konstytucją. „Wydanie wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w składzie pozbawionym podstawy prawnej pogłębia chaos prawny i każe nam stwierdzić, że Trybunał Konstytucyjny w swoim obecnym kształcie przestał pełnić rolę gwaranta ochrony naszych praw i wolności” – napisano. Ich zdaniem w posiedzeniu Trybunału wzięły udział brały trzy osoby bez ważnej podstawy prawnej.

W ubiegłą sobotę prezydent podpisał nowelizację ustawy o zgromadzeniach. Zakłada ona m.in. to, że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Przewiduje też możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.
(Źródło: amnesty.org.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
guruguru
guruguru
22 marca 2017 08:15

Wszyscy do wyborów najpierw samorządowych a później parlamentarnych … a i jesszcze nam ulica została….by przegonić „dojną zmianę +”

Grześ
Grześ
22 marca 2017 09:43

zachowanie na konferencji wypisz wymaluj moja znajoma z warzywniaka na rynku / sprzedaje marchewkę, ogórka, pietruszkę i oczywiście ,,kartofelki..

gboor
gboor
22 marca 2017 14:46
Reply to  Grześ

Miałem bardzo podobne skojarzenia. Maniery, intelekt, zasób słownictwa, głos, aparycja i gestykulacja – wypisz wymaluj coś jakby kierowniczka działu wędlin w peerelowskim supersamie, a nie ktoś kto swoją wiedzą i doświadczeniem ma stać na straży jakości stanowionego prawa.

smętek
smętek
22 marca 2017 11:09

Im więcej będzie nas w protestach ulicznych tym trudniej będzie im stłamsić nas. Strajki i protesty uliczne w latach osiemdziesiątych były nielegalne, pacyfikowano, zamykano uczestników, ale sekretarze musieli się poddać. Teraz mamy jednego I sekretarza który boi się ludzi bo pewnie nawet do toalety chodzi z ochroną.

Aleksander
Aleksander
22 marca 2017 21:55

Przecież o to PiSowi chodziło.Więc skąd to zdziwienie.Notowania spadają trzeba się bronić przed ulicznymi manifestacjami.