Usunięcie Romana Giertycha może zakopać szanse Leszka Czarneckiego na sprawiedliwość

Usunięcie Romana Giertycha może zakopać szanse Leszka Czarneckiego na sprawiedliwość

Dzisiaj ma się odbyć rozprawa sądowa, na której ma zapaść decyzja, czy Leszek Czarnecki, właściciel Idea Banku i Getin Noble Banku ma trafić do aresztu i czy będzie za nim wydany list gończy. Czy jednak ta rozprawa się odbędzie, trudno powiedzieć, bo tak się jakoś dziwnie złożyło, że wczoraj CBA odegrało spektakularny teatrzyk, w wyniku czego Roman Giertych, obrońca Czarneckiego, trafił do szpitala.

Warto przypomnieć, jaką zbrodnię popełnił Leszek Czarnecki…

Według Zbigniewa Ziobry biznesmen w 2017 roku brał udział w oszukaniu klientów banku, którzy zakupili obligacje spółki windykacyjnej GetBack. Chodzi tu o 130 mln zł. Co ciekawe, decyzja o aresztowaniu zapadła w tym czasie, gdy Ziobro poszedł na noże z Kaczyńskim.

Oczywiście prokuratura skrzętnie ukrywa zebrane dowody, ale „Wyborczej” udało się poznać część z nich. Okazuje się, że wszystkie zarzuty oparte są na zeznaniach byłych szefów Idea Banku. Zostali oni zwolnieni przez Czarneckiego w kwietniu 2018 roku i to on skierował do prokuratury zawiadomienie o działanie na szkodę Idea Banku, właśnie za obrót obligacjami GetBacku. Jak widać, oskarżeni stali się w oczach śledczych wiarygodnymi oskarżycielami swego byłego prezesa.

Dzisiaj część z zatrzymanych nadal przebywa w areszcie i przekonują, że „Czarnecki sam dobierał sobie osoby, które miały pełnić funkcje w zarządzie, rada nadzorcza, w tym jej przewodniczący, decydowali o polityce zatrudnienia. Każda aktywność nie mogła być niezaraportowana do rady nadzorczej”, „Czarnecki często kontaktował się z zarządem banku”, „podmiotem kontrolującym jest Leszek Czarnecki”, „dla Czarneckiego wolumeny sprzedaży były podstawową informacją”. Padły też zapewnienia, że Czarnecki był informowany na bieżąco o wszystkich sprawach i zjawiskach, jakie zachodziły w banku.

To wystarczyło, by prokuratura uznała, iż Czarnecki, będąc doświadczonym bankierem „musiał wiedzieć o niedozwolonych operacjach” i to pozwoliło na postawienie mu zarzutów.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Składając wniosek o areszt, prokuratura jakoś zapomniała przekazać do sądu protokoły obrad rad nadzorczych Idea Banku z lat 2016-18, w których nie ma słowa o obligacjach GetBacku, nie załączyła też protokołów komitetu oceny ryzyka czy audytu. Nie raczyła też wezwać do złożenia wyjaśnień lub po prostu do stawienia się w charakterze podejrzanego.

Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że dzięki Leszkowi Czarneckiemu wybuchła wielka afera korupcyjna z Markiem Chrzanowskim, przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego z nadania PiS, to jasne wydaje się, iż Czarnecki jest do odstrzału. Warto też przy okazji załatwić jego obrońcę czyli Romana Giertycha, który obozowi rządzącemu stoi kością w gardle już od dawna.

Nie dam się przekonać, że sprawa Czarneckiego i wczorajsza akcja z Romanem Giertychem to objaw praworządności. Dla mnie to ewidentnie rozgrywka polityczna.

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
antyuzurpatorWiktorJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

Przeczuwam, że rozprawa w sprawie aresztu L. Czarneckiego jednak się odbędzie. Z braku Giertycha pewnie będą chcieli wyznaczyć Czarneckiemu obrońcę z urzędu, któremu wcześniej przykażą, że ma się na wszystko zgadzać i nie protestować to będzie miał spokój. A gdyby przypadkiem żona Giertycha znalazła jakieś zastępstwo za niego w tej sprawie wśród znajomych to prokuratura złoży wniosek o odrzucenie mecenasa. Pytanie jeszcze brzmi, czy sędzia będzie propisowski, czy nie.

antyuzurpator
antyuzurpator

W sprawie akurat Giertycha nie ryzykowaliby niezawisłego sędziego. I sekretarz kc pis do spółki z wąsikami, zerem i jego kakaowcami rozpoczęli totalną wojnę na wszystkich frontach. Zarówno jedynie słuszny sędzia, jak i obrońca z urzędu, oraz dokładna treść orzeczenia już dawno zostały przygotowane. To jest Bereza Kartuska.

Jantar
Jantar

No i już po sprawie w sądzie. Sędzia odroczył wydanie wyroku na prośbę obrony Czarneckiego ze względu na zatrzymanie Giertycha. Następna rozprawa równo za miesiąc. Przeczuwam, że dziś na TVP program Kasta poświęcony będzie tej sędzinie + sędzi, który wydał dziś wyrok w sprawie Szłapka kontra Kurski na korzyść Szłapki.

Wiktor
Wiktor

Kogoś jeszcze dziwi to przedstawienie? Myśleli, że zamykając Giertycha przyskrzynią Czarneckiego który dla Kaczyńskiego jest uosobieniem zła. A jest nim, bo pokazał, co Chrzanowski robi pod protektoratem partii rządzącej.