Utajnianie zarobków w instytucji publicznej to przestępstwo?

"Kto mieszkał w willi w Davos, czy również te panie, Marek Ch., p. prezesie?"

W grudniu „Gazeta Wyborcza”, opierając się na oświadczeniach majątkowych, podała informację o zarobkach Martyny Wojciechowskiej, dyrektor departamentu komunikacji i promocji w NBP oraz Kamili Sukiennik, dyrektorki gabinetu prezesa Glapińskiego. Mowa o dochodach rzędu 65 tys. zł miesięcznie, więc trudno się dziwić, iż sprawa wzbudziła powszechne zainteresowanie i opinia publiczna chciałaby wiedzieć, jak to faktycznie wygląda.

NBP jednak nie spieszy się z odpowiedzią. Na konferencji prasowej Ewa Raczko z departamentu kadr podała jedynie średnią zarobków dyrektora NBP oraz jaką pensję z dodatkami otrzymuje prezes banku. Na pytanie dziennikarzy przyznała, że nie może podać wysokości wynagrodzenia pani Wojciechowskiej, „bo jestem nieprzygotowana. Mogę powiedzieć, że nie zarabia 65 tys. zł miesięcznie”. Taka odpowiedź jednak nikogo nie usatysfakcjonowała.

Do sprawy odniosła się Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Przypomniała, że zgodnie z prawem prasowym, jeżeli dziennikarze pytają o działania instytucji publicznych, to ma tu zastosowanie ustawa o dostępie do informacji publicznych, która zakłada, że „wnioski mogą być składane ustnie (szybkość postępowania). Jeżeli dziennikarze zadali pytania o wynagrodzenia konkretnych osób zatrudnionych w Narodowym Banku Polskim podczas konferencji, to skutecznie złożyli wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Brak odpowiedzi w tym wypadku należy potraktować jako przestępstwo z art 23 ustawy” (Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska).

Ustawa mówi bardzo wyraźnie, iż każdy, kto unika udostępnienia informacji publicznych  „podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”, dlatego też organizacja proponuje dziennikarzom pomoc w złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa i poprowadzeniu tej sprawy.

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Maria Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maria
Maria

I jeszcze jedno – za jakie usługi ten pan płaci blondynkom?