„Via Carpatia”

„Via Carpatia”

Nie ma zgody na wojnę, odrzucenie i ksenofobię.  Mocny film Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona o uchodźcach

Zrobili go „z poczucia bezsilności i niezgody na wojnę, odrzucenie, ksenofobię”. Własnymi środkami, z pomocą producenta MD4 zrealizowali „Via Carpatię”, która jest wyrazem ich sprzeciwu na zaistniałą sytuację oraz autorefleksją nad własnym pokoleniem.

Klara Kochańska to młoda adeptka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT, a już ma spore osiągnięcia na swoim koncie. Za film „Lokatorki” otrzymała”Student Academy Award” (tzw. Studenckiego Oskara) przyznawaną przez Amerykańską Akademię Filmową a także m. in. nagrodę dla najlepszego filmu  na Pune (Międzynarodowy Festiwal Filmowy), nagrodę „Bridging The Borders Award” w Los Angeles (Festiwal Filmów Polskich), Złotą Nagrodę dla filmu zagranicznego w Hong Kongu (Global Chinese Universities Student Film and Television Festival).

Kasper Bajon jest autorem powieści Wymiana, Klug i Koń Alechina, współscenarzystą serialu Rojst. Za scenariusz do „Lokatorek” był nominowany w kategorii: najlepszy scenariusz, do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego,. Wszyscy też pamiętają go jako II reżysera takich filmów jak „Kamerdyner”, „Daas”, „Śluby panieńskie” czy „Fundacja”.

„Via Carpatia” jest  debiutem pełnometrażowym tej dwójki.

Współautorami filmu „Via Carpatia” są Julia Kijowska, Piotr Borowski, Zuzanna Kernbach i Julian A. Ch. Kernbach. Klara Kochańska i Kasper Bajon zgodnie przyznają, że jednym z impulsów do zrobienia filmu była ich niezgoda na stanowisko nowego rządu, który „odmówił przyjęcia do Polski uchodźców i zdecydował się nie wywiązywać z obowiązków – bądź co bądź – członka Unii Europejskiej. Czuliśmy się z jednej strony bezsilni, z drugiej poruszeni i oburzeni. Dehumanizacja cierpiących ludzi, która odbyła się w parlamencie, jak i w niektórych sprzyjających rządzącym mediach była czymś na wskroś obrzydliwym. Niedopuszczalnym”.

Akcja filmu rozpoczyna się w lipcu 2016 roku. Właśnie trwają europejskie mistrzostwa w piłce nożnej, ale gdzieś tam przebijają się informacje o puczu w Turcji, zamachu w Nicei, konflikcie w Syrii, a „szlakiem bałkańskim” zaczyna płynąć do Europy fala uchodźców. Młode małżeństwo, Julia i Piotr, żyją spokojnie w swoim bezpiecznym świecie. Piękne mieszkanie, świetna praca, przygotowania do wspaniałych wakacji i nagle wszystko się zmienia. W jednym z obozów dla uchodźców przebywa ojciec Piotra, Syryjczyk, którego nie widział on od 30 lat. Na prośbę matki, rusza z Julią, by go odnaleźć i przywieźć do domu. Konfrontacja z rzeczywistością  weryfikuje ich spojrzenie na dotychczasowe życie. Ich stabilny mieszczański świat sypie  się jak domek z kart, gdy widzą  inne oblicze Europy.

„Via Carpatia” to szorstki i niepokojący obraz stosunku człowieka do człowieka, ironiczny portret  europejskiej klasy średniej. Obraz dla nas, Polaków szczególnie ważny też dlatego, bo dzisiejsza Polska należy do prekursorów antyuchodźczej histerii. To PiS, partia rządząca, wykorzystuje cały czas problem uchodźców do budowania własnego potencjału politycznego, wzmacniając na każdym kroku wrogość, agresję i niechęć do ludzi tak strasznie doświadczonych przez los.

Dzisiaj, 23 listopada, film wchodzi do polskich kin . Może otworzą się oczy tym, którzy tak mocno wierzą w każde słowo polityków PiS? Może ten film na tyle nimi wstrząśnie, że będą chcieli zastanowić się, co tak naprawdę w życiu jest ważne i zrozumieją, jak bardzo ulegają kłamliwej retoryce partii rządzącej, a jeśli nie są pod jej wpływem to, czy robią wystarczająco by bronić swych ideałów?. Ten film trzeba zobaczyć… Tym bardziej, że 10 gr z każdego biletu będzie przeznaczone na rzecz organizacji Refugee.pl, która pomaga uchodźcom, przebywającym na terenie Polski. Zapraszam.

Tamara Olszewska
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ChermesJerzyTamaraMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Pójdę na pewno!!!! Potem opowiem o swoich wrażeniach.

Tamara
Tamara

świetnie, to czekam, byśmy sobie podyskutowali. Pozdrawiam

Jerzy
Jerzy

Ty nie chodź do kina, tylko zaproś do swojego domu ze 20 nachodźców. Jak pójdziesz do roboty, żona się nimi zajmie, a oni w podzięce ją zbiorowo ubogacą.

Chermes
Chermes

A swoją drogą, ciekaw jestem jak by to Polacy odebrali, gdyby, po wprowadzeniu Stanu Wojennego, albo po wejściu Niemców do Polski w 1939 roku, wszystkie państwa wyłapały uciekinierów z Polski i ich deportowały do PRL (lub, w przypadku 1939 r0ku, do Generalnej Guberni), twierdząc, że nie chcą u siebie polskich złodziei i brudasów, którzy będą zapewne gwałcić ich żony i córki?