W Krakowie i Wrocławiu uhonorowano przyznanie Nobla Oldze Tokarczuk

W Krakowie i Wrocławiu uhonorowano przyznanie Nobla Oldze Tokarczuk

25 tys. dębów, lip i buków posadzi na liczącym ok. 5-ha terenie nowohuckich Kujaw miasto Kraków, by uczcić literackiego Nobla Olgi Tokarczuk. Teren będzie nosił nazwę Las Prawiek. Oczywiście, jest to nawiązanie do jednej z powieści noblistki „Prawiek i inne czasy”.

 

Pierwsze zdanie książki brzmi: „Prawiek znajduje się w centrum wszechświata”. – „Kraków jako Miasto Literatury UNESCO jest centrum literackiego wszechświata, a Olga Tokarczuk w tym centrum od zawsze odgrywa kluczową rolę” – napisano w komunikacie prasowym miasta Krakowa. Dla pisarki kryzys ekologiczny i kwestie praw zwierząt są „absolutnie pierwszorzędne, o czym nie tylko pisała, ale wielokrotnie wspominała na spotkaniach z czytelnikami na całym świecie”.


Las Prawiek to wspólna inicjatywa Miasta Kraków, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizującego Festiwal Conrada. I właśnie podczas tej imprezy – 29 października – zostanie posadzony Las Prawiek.

 

A we Wrocławiu przez cały weekend każdy, kto porusza się komunikacją miejską, a weźmie ze sobą którąś z książek Olgi Tokarczuk, jeździ za darmo. Dodajmy, że pisarka od czerwca tego roku jest honorową obywatelką Wrocławia.

„Byłam wzruszona, że we Wrocławiu, gdzie mieszkam, każdy użytkownik transportu publicznego, który będzie miał moją książkę, może jeździć za darmo bez biletu. W Krakowie prezydent przeznaczył sporą działkę na powstanie lasu Prawiek, 25 tys. drzew. To taka sytuacja odpowiada na pytanie, czy literatura zmienia świat” – skomentowała sama noblistka.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
HerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Booków ma być tyle ile wydanych książek pani Oli (ciągle trzeba będzie dosadzać) dębów wg uznania a lipy w tym przypadku ani jednej!