W Łodzi też nie będzie pl. Lecha Kaczyńskiego

W Łodzi też nie będzie pl. Lecha Kaczyńskiego

– „Zwyciężyliśmy! Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie wojewody ws. zmiany nazwy pl. Zwycięstwa na pl. Lecha Kaczyńskiego i znów mamy Plac Zwycięstwa? Presja ma sens” – napisał na Facebooku przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Tomasz Kacprzak.

W grudniu ubiegłego roku w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną pisowski wojewoda łódzki Zbigniew Rau nadał nową nazwę skwerowi znajdującemu się w centrum miasta. Przeciwko przemianowaniu pl. Zwycięstwa na pl. Lecha Kaczyńskiego sprzeciwiała się część łódzkich radnych. Zaskarżyli do sądu zarządzenie zastępcze wojewody. – „Placu Zwycięstwa nie można zdekomunizować z różnych powodów i nie zachodzi żadna przesłanka z ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, aby to miejsce miało mieć zmienioną nazwę” – argumentował wtedy Kacprzak.

Wyrok WSA nie jest prawomocny. Rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska nie wyklucza, że wojewoda odwoła się od niego po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem decyzji sądu. – „Podtrzymujemy nasze merytoryczne stanowisko, że nazwa Plac Zwycięstwa nosiła znamiona komunizmu i jego propagowania. Zwłaszcza, że dla nas wiążąca była opinia IPN” – powiedziała Zalewska. A w tejże opinii IPN napisał m.in., że nazwa ta została nadana przez powołaną przez władze komunistyczne Miejską Radę Narodową) w maju 1945 r., kiedy „Polska wciąż była poddana obcej dominacji”.

– „Bardzo się cieszę, bo jak się okazuje, Rada Miejska miała rację. Niestety, wojewoda przez swoją polityczną decyzję wprowadził bardzo dużo zamieszania, poza tym zmienił nazwę bez konsultacji społecznych” – podsumował Tomasz Kacprzak.

bt

Źródło: polsatnews.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MariaPiJarRyszard Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ryszard
Ryszard

„…nazwa Plac Zwycięstwa nosiła znamiona komunizmu i jego propagowania”. Bo tylko komuniści potrafią zwyciężać? Zwyciężanie jest z definicji przypisane komunistom? No to IPN wbija ich niedobitki w niesłychaną dumę, docenia, dowartościowuje, przypomina miastu i światu. Brawo! A w maju 45 to zdaje się zwycięstwo nad wspólnym wrogiem odniosła koalicja antyhitlerowska. Angole jakieś, Jankesy, Ruskie, a i Polacy byli na paru frontach. Czy mi się cóś nie tak wydaje?

Maria
Maria

W koalicji antyhitlerowskiej nie było PiS i stąd ten ból

Ryszard
Ryszard

Fakt! Nie pomyślałem.

PiJar
PiJar

Zgodnie z PiS-owską logiką powinni zmienić nazwę na plac Klęski. Wówczas byłoby bardzo patriotycznie i narodowo, bo przecież według obecnie obowiązującej polityki historycznej my zawsze byliśmy niewinnymi ofiarami i największe nasze sukcesy to są te w rodzaju 1:27 – tym możemy się chlubić!

Ryszard
Ryszard

Święta prawda. Pisiorstwo wszak klęski wszelakie obchodzi z czcią nabożną, z martyrologii czyniąc cnotę największą.