W mieście Rydzyka Hołownia oświadczył, że chce rozdziału kościoła od państwa

Hołownia: „Może zrobimy zrzutkę na opłacenie posłowi specjalisty…?”. Ostre starcie

Dla dobra kościoła i państwa” – jak cytuje TVN 24, powiedział dzisiaj w Toruniu niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia „ należy rozdzielić te dwie instytucje”. Ich relacje powinny opierać się na „szacunku, odrębności i równości wobec prawa„.

 

Jako prezydent nie zamierza przestać praktykować, ale wyłącznie jako osoba prywatna. Uroczystości organizowane przez kancelarię prezydenta powinny być świeckie. Zapowiedział ograniczenie publicznej aktywności religijnej jako prezydent oraz  likwidację etatu kapelana i kustosza kaplic prezydenckich..

Jak podaje Gazeta prawna.pl, Szymon Hołownia uważa, że relacje pomiędzy państwem polskim a kościołem „zaszły za daleko”. Rozwód powinien nastąpić w sposób przyjazny i powinien być zastąpiony partnerstwem.

Według sondażu IBRIS z niedzieli, cytowanego przez wp.pl,  Szymon Hołownia zajmuje czwarte miejsce w rankingu kandydatów.

 

Rozdział kościoła od państwa określa nasza Konstytucja w art. 25, gdzie czytamy: Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. Zatem wypowiedź Szymona Hołowni należy rozumieć jedynie jako przestrzeganie tego konkretnego zapisu Konstytucji. Do czego, jako strażnik Konstytucji, byłby zobowiązany i tak. Po tej wypowiedzi widać jednak, jak daleko odeszliśmy od przestrzegania zapisów najważniejszej ustawy państwa, skoro wypowiedź jednego z kandydatów brzmi jako preludium do przeprowadzenia rewolucyjnych zmian. Oczywiście cieszy fakt, że Hołownia  dostrzega ten problem i zamierza się z nim zmierzyć. Pytanie, czy zdaje sobie sprawę z ogromu trudności jakie go jako prezydenta czekałyby w tej kwestii –  przy całkowitym niezrozumieniu istniejącego problemu u strony kościelnej.

Istniejące w Polsce rozwiązania są zgodne z rozwiązaniami przyjętymi w większości demokratycznych państw europejskich..” – czytamy na stronie ekai.pl w artykule Marcina Przeciszewskiego ze stycznia 2019 r., gdzie wyjaśnia się, że w Polsce rozdział obu instytucji jest przestrzegany. Ciekawe, jak kościół katolicki odniesie się teraz do wypowiedzi Szymona Hołowni.

Znamienne też, że Hołownia  określił swój stosunek jedynie do kościoła katolickiego, nie wspominając o innych religiach, które według Art. 25, ust. 1 Konstytucji są równoprawne. Jego wypowiedź daje jednak nadzieję, że i ten punkt będzie przestrzegany, a jego wiara, w przypadku gdy zostanie prezydentem – pozostanie jego sprawą prywatną.

/ep/

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

30
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
19 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
JanuszZbychPikna HelkaMariuszPaweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Idę za głosem Jantar i twierdzę, że to dobrze zakamuflowany kościelny kret. Twierdzi, że jest katolikiem, a nawet się nie spojrzał kiedy przerobili go na katola. Ta granica to nie jest łańcuch górski czy szeroka rzeka, to cienka czerwona linia którą przekracza się nie wiadomo kiedy. Co da wywalenie jednego kapelana, gdy tysiące „złogów” tkwi w szpitalach, wojsku, policji czy nawet wśród celników. Nie uwierzę w ten ustawiony rozwód, dopóki wszystkie te czarnuchy nie zostaną wywalone na bruk. No i oczywista oczywistość: religia won ze szkół! Całkiem bym zapomniał o zwrocie zrabowanych latyfundiów. Cmentarze niech sobie zachowają, ale stawki niech… Czytaj więcej »

HerodAntypis
HerodAntypis

Zapomniałem dodać, że ten mirażowy rozwód to taka karta jak dla dudy LGBT; chodzi tylko o to, żeby wyrwać trochę głosów Rafałowi.

KPW
KPW

No jskos nie słyszę żeby Rafał się wypowiedział w temacie, ale jest jeszcze kilka dni, wiec wszystko przed nami, bo do tej pory świetnie sobie radzi w kopiowaniu programu i słów kontrkandydata. A po drugie: chyba trzeba zrobić pierwszy krok, którego do tej pory nikt nie odważył się postawić

Mariusz
Mariusz

Mówił o tym od lutego , kiedy Rafała nawet w planach nie było .

Zwinka
Zwinka

Symptomatyczne jest to, że w dzisiejszym słowotoku Duda czepiał się Trzaskowskiego i Kosiniaka, innych zaś kandydatów nie tykał.. A przecież Hołownię powinien skrytykować za ..,podnoszenie ręki na kościół ( a kto rękę na kościół podnosi, ten podnosi tę rękę na Polskę – pamiętamy). Mnie przy Hołowni za każdym razem zapala się czerwona lampka.

Paweł
Paweł

„Gdy władza siada na ołtarzu, trzeba powiedzieć (Po łac) „Nie wolno”.” Prymas Wyszyński.
„Co należy do Cezara (…) A co do Boga(…)” NT.
Wygląda na to, że dla PiS Jezus i ostani Papieże to heretycy.

Gabi
Gabi

Proszę pana, jest wiele wywiadów i wypowiedzi Szymona o rozdziale kk od państwa. Nie jest żadnym kretem tylko zdrowo myślącym i szanującym innych człowiekiem. Mówi wyraźnie o daniu przykładu, że etat kapelana u boku prezydenta jest niepotrzebny. Mówi o zmianie finansowaniu kk i rozliczeniu pedofilii. Nikt inny z partyjnych kandydatów tego nie zrobi. Nikt nie ma prawa zmuszać ani zapisywać nikogo do żadnego wyznania. Naprawdę proszę odsłuchać wywiady SzH a zobaczy pan, że jest wiarygodny.

HerodAntypis
HerodAntypis

Szkoda, że nie wiem, jak wejść w alternatywne wymiary rzeczywistości. Wyszedłbym w każdy mnie interesujący i stwierdził na ile sensowne są nasze gdybania. Z czystej ciekawości sprawdziłbym jak „inny ja tam” ocenia i widzi poszczególnych kandydatów a tam prezydentów. Sądzę, że mógłbym być i zaskoczony i rozczarowany. Czy ktokolwiek pięć lat temu przypuszczał jak nisko upadnie duda?

Jantar
Jantar

Patrz, jak nas zminusowali! A wpisy wielbiące Hołownię jaka ilość plusów! Oj, coś jest na rzeczy… Chyba trafiliśmy w sedno sprawy… Jak mówi mądre powiedzenie „Najciemniej jest zawsze pod latarnią!”. I to mi pasuje do Hołowni, jak ulał. Jednego byłego ministranta i nawiedzonego katolika już na stołku prezydenta mamy. Drugi taki nam niepotrzebny. Obecny też dużo mówił o szacunku do każdego Polaka, a gdy tylko został wybrany i zaprzysiężony, pokazał ten szacunek mówiąc, że „jest prezydentem tylko tych, którzy na niego głosowali” i obrzucając przez 5 lat pozostałych Polaków różnej maści epitetami. Hołownia mówi dużo o rozdziale kościoła od państwa,… Czytaj więcej »

HerodAntypis
HerodAntypis

Wsadziliśmy kij w mrowisko stąd oburzenie i mobilizacja w obozie mrówek w obronie kreta. Podziemny świat trzyma się razem. Hołownia mówi o rozwodzie z kościołem, bo mu na to pozwolono albo zalecono. Rafał rozsądnie nic nie mówi, ale swoje zrobi. Całkiem realny staje się wariant Rafał kontra Szymon w drugiej turze, ale co będzie, gdy jednak ziści się najbardziej prawdopodobny wariant? Czy zwolennicy rozwodu wg Hołowni zagłosują na Rafała, który tego tematu nie porusza, czy na kościelnego spawacza?

Jantar
Jantar

Hmm, mam wrażenie, że wyparował jeden mój komentarz z dyskusji… Ktoś musiał go zgłosić. Ciekawe, z jakiego powodu, bo wulgaryzmów nie używam, ani nikogo nie obrażam. Może bym nawet nie zwróciła na to uwagi, ale brak sensu w dyskusji się zrobił (mój post wyżej o zminusowaniu NASZYCH wpisów, co oznacza, że był mój, a teraz go nie ma). Pod drugim tekstem, gdzie pisaliśmy o Hołowni, też mamy minusy. Zwolennicy „rozwodu” wg Hołowni nigdy nie zagłosują na Rafała, bo wiedzą, że Rafał ten rozwód przeprowadzi. Też twierdzę, że Hołownia ma pozwolenie na gadanie o „rozdziale kościoła od państwa”. Porównując różne wypowiedzi… Czytaj więcej »

HerodAntypis
HerodAntypis

Czyli jeśli rozwód, to tylko platoniczny.

Pikna Helka
Pikna Helka

Jest grupa ludzi, którzy wszędzie węszą spisek. Jak nie Sosros, to Iluminaci itd. A kto stoi za Hołownią wg ciebie? Mamy konkoradat, który jest tylko teorią, w ramach której miłościwie nam panujący doprowadzili stosunki między kościołem, a państwem do absurdu pod wieloma względami. Uważasz, że to należy kontynuować czy uporządkować?

Zbych
Zbych

Uzurpatorów nie lubię.

Pikna Helka
Pikna Helka

Duda był kandydatem PIS-u i chyba nikt myślący się nie spodziewał, że będzie inaczej przez 5 następnych lat, prócz zwolenników PIS-u. Tak samo jest z każdym partyjnym kandydatem. Platforma miała pięć lat na to, żeby się pozbierać po klęsce w wyborach prezydenckich. Kalendarz wyborczy był znany każdemu. I co zrobili? przerżnęli wybory europejskie, przerżnęli samorządowe, a na koniec zliczyli falstart w fatalnym stylu w wyborach prezydenckich. Teraz za 5 min. dwunasta nagle się obudzili. Z jaka propozycją? Wygrać z Dudą. Szczyt marzeń Platformy. W Warszawie i wielkich miastach to wystarczy, ale prowincja ma inne problemy.

Janusz
Janusz

W wywiadzie sprzed paru miesięcy mówił, że nie wie, czy zachowa tego kapelana, teraz sztab doradził mu jednak inaczej.
Nie liczcie, że Hołownia zawalczy o świeckie państwo, to człowiek Kościoła, który ewentualnie wprowadzi jakieś kosmetyczne zmiany.
Franciszek też kreuje się na skromnego, a majątek kościelny stale rośnie.

Piotr
Piotr

Brawo Szymon. Kulturalnie i z klasą, zresztą jak zawsze – z szacunkiem do każdego bliźniego. Kościół rzymskokatolicki w Polsce powinien być wdzięczny Szymonowi za ideę rozdziału. To wszak dla kościoła ratunek

Ula
Ula

Wysłuchałam wspaniałego wystąpienia Szymona Hołowni. Jest to JEDYNY człowiek, który może rozdzielić Państwo i Kościół. PO rządziło 8 lat i nic nie zrobiło. Będą uciekać od tego tematu. PIS oczywiście tego też nie zrobi. Przyklepie patologię. Lewica chce raczej kościół wysadzić a nie z nim rozmawiać. Tylko człowiek znający kościół od wewnątrz dokona tego dla dobra obu stron i w duchu Franciszka.

Kama
Kama

Bardzo mądre wystąpienie.

Gabi
Gabi

Brawo, sprawy muszą wrócić na swoje miejsce. Kościół i państwo zeszły się zbyt blisko. Popieram całkowicie opodatkowanie kk na warunkach jak wszystkie inne organizacje, dość finansowania ojca dyrektora w zamian za poparcie w jego mediach. Cieszę się, że startuje Pan w tych wyborach, bo w końcu mogę zagłosować głową i sercem. Tak jak czuje a nie na mniejsze zło jak było dotychczas.

Marcin
Marcin

Bardzo prawdziwe i potrzebne podejście do rozwiązania tej kwestii w Polsce. W przeciwieństwie do PAD i WKK, Szymon Hołownia chce tego rozdziału. Pan RT unika tematu jak ognia bo to nie jest pomyśli partii.

Maciek
Maciek

Pan RT nic w tej kwestii nie zrobi, ponieważ jest zależny od partii. A jak wiadomo żadna partia w Polsce nie pójdzie na zwarcie z KK bo odpływ kosciolkowego elektoratu to przegrana w następnych wyborach. PO szczególnie będzie na to uważało bo od kilku lat przegrywają wszystko jak leci. Zresztą pan RT nie tylko w tej kwestii delikatnie mówiąc omija odpowiedzi. Czemu nie chwali się że w sprawie mierzei wislanej jeszcze niedawno był za (sam głosował za spec ustawa), teraz jest przeciw. Jeszcze niedawno chciał jako pierwszy udzielić w Warszawie ślubu parze jednopłcowe, teraz jest za związkami partnerskimi, a pytany… Czytaj więcej »

Lehoo
Lehoo

Nigdy nie miałem i nie mam zaufania do zawodowych katolików

Aga
Aga

Na szczęście Szymon Hołownia to raczej dobry chrześcijanin a nie zawodowy katolik – wiara to jego sprawa prywatna którą jak niewielu! potrafi realnie odseparować od funkcji jakie idzie spełniać – w państwie świeckim.

Paweł
Paweł

Cóż, dobrze że Hołownia nim nie jest. Wszyscy zawodowi ( przynajmniej wszyscy których spotkałem) zagłosują na Nowych Ewangelistów – którzy zrobią kościół narodowy, z papieżem toruńskim.
Pozdrawia Katolik nie z zawodu.

janusz
janusz

Ksiądz Sowa, Szostak, dominikanie i inni tzw. otwartyści zagłosują na Szymona

Dorota
Dorota

Brawo dla Szymona. Oddzielenie kościoła od państwa powinno nastąpić już dawno. Jak można było dopuścić się to porownywania ministrów do ewangelistów??? Wstyd i hańba!!!

Emika
Emika

Jedyny czlowiek, ktory mial odwage nazwac rzeczy po imieniu, ktory robi to wlasnym nazwiskiem nie kryjac sie za zadna partia.Ale ten narod jest glupi i cierpi na manie przesladowcza, poza tym lubi plawic sie wsrod tego syfu popisowskiego, bo sam (z malymi wyjatkami) nie jest duzo lepszy. Zal mi Szymona po ludzku, bo ten nasz partyjny beton wyborczy trudno rozbic a na zwyciestwo w tych wyborach zasluzyl jak nikt, bo nie traktuje wyborcow jak kretynow, nie sciaga od nikogo, naraza sie na ataki jednych i drugich, ktorzy nawet nie zadadza sobie trudu, zeby bez uprzedzen posluchac, poczytac, i dac szanse… Czytaj więcej »

Aga
Aga

Hołownia to jest Owsiak polskiej polityki, prowadzi swoja kampanię wyłącznie ze zbiórki publicznej osób wpłacających dobrowolnie niewielkie datki z pełnym przekonaniem że to inwestycja w lepsze zdrowsze państwo – zarzucają mu brak doświadczenia politycznego…
.. Owsiak to też nie lekarz, a pomógł polskiej opiece zdrowotnej i uratował więcej ludzkiego życia niż jakikolwiek lekarz specjalista.
Hołownia kariery politycznej robić nie zamierza, on idzie zrobić porządek w bałaganie jaki zrobili profesjonalni politycy. Bo jak nie on to kto??? Dajmy mu szansę. skończmy tę polska wojenkę PO-PISu.

Janusz
Janusz

Wieloletni akwizytor korporacji Watykan przebrał się w szaty walczącego o świeckie państwo. Bardzo to wszystko wiarygodne. Hołownia to kret Kościoła wpuszczony najpierw do mediów, teraz do polityki – odpowiedź na postępującą laicyzację społeczeństwa. Wiadomo, że ludzie nie chcą już słuchać księży, to trzeba było stworzyć świeckiego akwizytora dla tzw. letnich katolików i zrobić z niego ofiarę krytyki ultrakatolickich mediów. Przez kilkanaście lat działał jako religijny publicysta, zajmujący się preewangelizacją, nawet w dość wątpliwych sprawach bronił wizerunku Kościoła, sączył homofobię oraz treści, jakich nie powstydziłoby się Ordo Iuris, a teraz mamy uwierzyć w jego szczere intencje? A gdzie odpowiedzialność dziennikarza za… Czytaj więcej »